ندیم امیری؛ بازیکن افغان‌تبار تیم ملی فوتبال آلمان کیست؟

ندیم امیری حق نشر عکس Getty Images

ندیم امیری، هافبک بایر لورکوزن برای دیدار مقابل آرژانتین و استونی به تیم ملی فوتبال بزرگسالان آلمان دعوت شده است. از چهره تازه وارد تیم یوآخیم لو چه می‌دانیم؟

این بازیکن ۲۲ ساله در لودویگسهافن آلمان در خانواده‌ای افغان متولد شد. به نوشته سایت بوندس‌لیگا والدین ندیم از مهاجران افغان هستند که در دهه ۱۹۸۰ وارد آلمان شدند.

این بازیکن ۱۸۰ سانتیمتری فوتبالش را در تیم‌های پایه کایزرسلاترن شروع کرد، اما در ۱۵ سالگی که توانست وارد تیم زیر ۱۷ سال هوفنهایم شود، فوتبال برایش جدی‌تر شد.

امیری سال ۲۰۱۲ به هوفنهایم پیوست اما ۷ فوریه سه سال بعد و در ۱۸ سالگی بود که توانست اولین حضورش در بوندس‌لیگا را تجربه کند؛ در مسابقه خارج از خانه‌ای که با شکست ۰-۳ مقابل ولفسبورگ تمام شد.

ندیم امیری در مورد راهی که برای رسیدن به فوتبال حرفه‌ای پیموده، می‌گوید: "من به نوعی یک فوتبالیست خیابانی هستم. من با قلبم بازی می‌کنم و با تمام وجود در تلاشم که به تیم کمک کنم. ذهنیت پیروزی طلب من بدون شک ریشه در بازی خیابانی دارد. وقتی حرف فوتبال به میان می‌آید دیگر مهم نیست که پوستتان چه رنگی است یا چه دینی دارید. همه دور هم جمع می‌شوند تا لذت ببرند."

این هافبک تهاجمی ۴ سال در تیم بزرگسالان هوفنهایم حضور داشت و در ۱۰۶ بازی بوندس‌لیگا ۱۱ گل برای این تیم زد. او تابستان گذشته با قراردادی ۵ ساله به لورکوزن ملحق شد و تا کنون سه بار برای این تیم به زمین رفته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ندیم امیری تابستان گذشته با قراردادی ۵ ساله به لورکوزن ملحق شد

اولین دیدار ملی امیری برای آلمان به سه سال پیش بازمی‌گردد. او مارس ۲۰۱۶ در مسابقات انتخابی زیر ۲۱ سال اروپا مقابل روسیه به عنوان یار تعویضی وارد زمین شد. یکسال بعد از آن امیری همراه با آلمان قهرمان مسابقات زیر ۲۱ سال اروپا شد. او شش بار در ترکیب اصلی آلمان قرار گرفت و یک گل هم به دانمارک زد. آلمان در فینال ۱-۲ اسپانیا را شکست داد.

ندیم امیری ۴۸ بار برای تیم جوانان آلمان بازی کرده و ۱۱ گل هم زده است.

گرچه سرعت پیشرفت ندیم امیری حیرت‌انگیز است اما این موجب نشده که ریشه‌هایش را فراموش کند. این بازیکن جوان همواره در پروژه‌های مربوط به پناهجویان باشگاه‌اش شرکت می‌کند. او همچنین با صلیب سرخ و داوطلبین محلی همکاری می‌کند تا بتواند به کسانی کمک کند که تجربه‌ای مشابه تجربه ۳۰ سال پیش والدینش دارند.

آقای امیری به وبسایت بوندس‌لیگا گفت: "خیلی سخت است که مجبور شوید در سنین پایین فامیلتان را ترک کنید و راهی کشوری شوید که حتی نمی‌توانید به زبانش صحبت کنید. ولی خانواده من مصمم بودند که کار خاصی برای زندگیشان انجام دهند. برای این کار شما باید نیرویی عظیم و قلبی بزرگ داشته باشید. باید آماده باشید که کار کنید و زبان یاد بگیرید. نمی‌توانید منتظر بشینید که راه حلی از آسمان پیش چشمتان ظاهر شود."

موضوعات مرتبط