فیلم 'آفساید' جعفر پناهی از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

نمایی از فیلم 'آفساید' حق نشر عکس JP
Image caption نمایی از فیلم 'آفساید'

پس از چهار دهه مقاومت حکومت ایران روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه زنان برای تماشای مسابقه فوتبال در ورزشگاه حضور خواهند داشت.

ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی در ایران ممنوع بوده و در سال‌های اخیر تلاش‌های برخی فعالان حقوق زنان برای رفع این ممنوعیت نیز با دستگیری و محاکمه روبه‌رو شده است. ماه گذشته سحر خدایاری که به "دختر آبی" معروف شد، پس از حضور در دادگاه به اتهام تلاش برای حضور در مسابقات لیگ برتر ایران در نزدیکی دادسرا خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت. فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا در اواخر خرداد امسال به ایران اولتیماتوم داد که در صورت عدم ورود زنان به ورزشگاهها، ایران را با محرومیت روبرو خواهد کرد.

تلویزیون فارسی بی بی سی به همین مناسبت در روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه در ساعت سه و نیم بعدازظهر (به وقت ایران) فیلم آفساید ساخته جعفر پناهی را پخش خواهد کرد که به موضوع ممنوعیت ورود دختران به استادیوم‌های فوتبال ایران می‌پردازد. این فیلم در سال ۱۳۸۴ ساخته شده است.

حق نشر عکس JP
Image caption جعفر پناهی، کارگردان

آقای پناهی با توجه به این تحول مهم در باره فیلمش می‌گوید: "وقتی فیلم آفساید را ساختم دوستی به من گفت ؛ نمی‌ترسی ؟ پرسیدم : از چی ؟ گفت : فردا که اجازه بدهند زنها بروند استادیوم این فیلم ، فیلم تاریخ مصرف دار خواهد بود . سیزده سال از ساخت فیلم آفساید می گذرد ، دختران ایرانی در جمهوری اسلامی تنها شهروندانی در جهان هستند که هنوز در آفسایدند . می دانستم که حتی اگر روزی روزگاری این محدودیت ها برداشته شود تاریخ کشورم را به ثبت رسانده ام که تا ابد ننگ اش به نام کسانی که این محدودیت ها را بر سرزمینم روا داشته اند باقی خواهد ماند . اما باید اعتراف کنم که هرگز تصور این چنین سرنوشتی را برای یک دختر ایرانی ، سحر خدایاری معروف به دختر آبی ، نمی کردم".


شناسنامه فیلم

تهیه کننده: داوود سماواتی

فیلمنامه: جعفر پناهی، شادمهر راستین

تدوین: جعفر پناهی

مدیر فیلمبرداری: محمود کلاری

طراح لباس و صحنه: ایرج رامین‌فر

چهره‌پردازی: پارمیس زند

صدابردار: نظام‌الدین کیایی

عکاس: جعفر پناهی

محل و زمان فیلمبرداری: ورزشگاه آزادی تهران، هجدهم خرداد ۱۳۸۴

زمان: ۹۳ دقیقه

بازیگران:

سیما مبارک‌شاهی، صفر سمندر، شایسته ایرانی، محمد خیرآبادی، آیدا صادقی، مسعود خیمه‌کبود، گلناز فرمانی، محمدرضا قره‌باغی، مهناز ذبیحی، هادی سعیدی، نازنین صدیق‌زاده، مسعود غیاث‌وند، ملیکا شفاهی، علی برادری، علی روشن، محسن تابنده، رضا خیری، کریم خدابنده‌لو. به همراه هشتاد هزار تماشاگر بازی ایران و بحرین.

موضوعات مرتبط