برای نخستین بار یک دونده موفق شد ماراتن را در زیر دو ساعت بدود

Eliud Kipchoge حق نشر عکس ALEX HALADA
Image caption لحظه عبور الیود کیپچوگه از خط پایان این رویداد ویژه در صبح روز شنبه

الیود کیپچوگه، دونده کنیایی صبح روز شنبه موفق شد به نخستین فردی تبدیل شود که مسافت کامل دوی ماراتن را در کمتر از دو ساعت دویده است.

آقای کیپچوگه که ۳۴ سال سن دارد، مسافت ۴۲ کیلومتر و ۲۰۰ متر را در یک ساعت و ۵۹ دقیقه و ۴۰ ثانیه دوید.

این رکوردشکنی در یک رویداد ویژه در شهر وین رخ داد که توسط شرکت صنایع شیمیایی "اینیوس" ترتیب داده شده بود.

به همین دلیل این رکورد به عنوان رکورد رسمی جهانی ثبت نخواهد شد. تنها رکوردهایی به عنوان رکورد رسمی درنظر گرفته می‌شوند که در یک مسابقه رقابتی ثبت شوند.

الیود کیپچوگه خود صاحب رکورد رسمی ماراتن جهان نیز هست. او در سال ۲۰۱۸ موفق شد در مسابقه دوی ماراتن برلین، رکورد دو ساعت و یک دقیقه و ۳۹ ثانیه را به عنوان رکورد رسمی جهان به نام خود ثبت کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ماراتن زیر دو ساعت؛ دونده کنیایی رکورد را دو دقیقه جابجا کرد ولی ثبت نشد!

کیپچوگه بعد از اتمام ماراتن روز شنبه گفت: "این اتفاق نشان می‌دهد که هیچ کس محدودیتی ندارد. حالا که من این کار را انجام دادم، انتظار دارم افراد بیشتری همین کار را انجام بدهند."

این قهرمان المپیک در سال ۲۰۱۷ نیز تلاش کرد در یک رویداد مخصوص دیگر، مسافت ماراتن را زیر دو ساعت بدود که موفق نشد. او در آن سال این مسافت را در دو ساعت و ۲۵ ثانیه دوید.

تیم الیود کیپچوگه از دونده‌های "پیس‌میکر ( Pacemaker)" تشکیل شده بود که بسیاری‌شان خود از قهرمانان دوهای با مسافت کمتر هستند. "پیس‌میکر"ها در رقابت دوی استقامت، دونده‌‌هایی هستند که در مسافت‌های کوتاهتر در طول مسابقه قهرمانان را همراهی می‌کنند تا آنها بتوانند سرعتشان را در طول ۴۲ کیلومتر تنظیم کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در این رویداد، ۴۲ دونده در طول مسابقه در زمان‌های مختلف به عنوان "پیس‌میکر" کیپچوگه را در طول مسیر همراهی کردند

در پایان رویداد روز شنبه، آقای کیپچوگه ابتدا به سوی همسرش دوید و او را در آغوش کشید. بعد از آن او با پرچم کنیا و به همراه گروه دوندگان همراهش (پیس‌میکرها) این رکوردشکنی را جشن گرفت.

او رکوردشکنی خود را با رکوردشکنی راجر بنیستر، دونده بریتانیایی در سال ۱۹۵۴ مقایسه کرد که برای نخستین بار موفق شد یک مایل را در کمتر از چهار دقیقه بدود.

کیپچوگه گفت: "این رویداد، جنبه‌های مثبت جهان ورزش را نشان می‌دهد. من می‌خواهم دویدن را رقابتی سالم و جذاب کنم. وقتی ما همه با هم می‌دویم، می‌توانیم جهان زیبایی خلق کنیم."

الیود کیپچوگه یکی از محبوب‌ترین دونده‌های جهان در میان کسانی است که در سنین مختلف به شکل آماتور می‌دوند و در رقابت‌هایی مانند ماراتن برلین یا لندن شرکت می‌کنند.

او در رویداد روز شنبه، در نیمه نخست ۱۰ ثانیه از زمان پیش‌بینی شده جلوتر بود، اما در بخش‌هایی از ۲۰ کیلومتر دوم، اندکی سرعتش کمتر شد. با این حال او موفق شد در کیلومترهای پایانی بر سرعتش بیافزاید و از زمان پیش‌بینی شده عقب نماند.

در طول این رویداد، ۴۲ دونده به عنوان "پیس‌میکر" او را همراهی می‌کردند که در میانشان نام‌های مهمی مانند متیو سنتوویتز (قهرمان هزار و ۵۰۰ متر المپیک)، پل چلیمو (دارنده مدال نقره پنج هزار متر المپیک) و برادران نروژی اینگبریگتسن، جیکوب، فیلیپ و هنریک حضور داشتند.

همزمان مریبان کیپچوگه نیز در طول این رویداد با دوچرخه به او آب و ژل‌های انرژی‌زا رساندند. این درحالی است که در رقابت‌های معمولی ماراتن، دوندگان باید آب یا هر نوشیدنی و خوراکی دیگر را از روی میزهایی که در کنار مسیر هست، بردارند.

بر اساس مقررات فدراسیون جهانی دو و میدانی، کمک رسانی بدین شکل ممنوع است و به همین دلیل نیز این رکوردشکنی را به رسمیت نمی‌شناسد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لحظه آغاز رویداد روز شنبه. کیپچوگه در کنار تیم دوندگانش
حق نشر عکس Getty Images
Image caption این رویداد با استقبال اهالی شهر وین همراه بود
حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیپچوگه در چندصدمتر پایانی. پیس‌میکرها از او فاصله گرفتند تا بتواند با سرعت این فاصله را طی کند. او در این تصویر در حال اشاره به اعضای خانواده‌اش است
حق نشر عکس Getty Images
Image caption کنیایی‌ها این رکوردشکنی را به شکل زنده از اسکرینی بزرگ در خیابانی در نایروبی تماشا می‌کنند

موضوعات مرتبط