شب پرحادثه فوتبال اروپا: رفتار نژادپرستانه، سلام نظامی و سایه رونالدو روی علی دایی

تیم ملی فوتبال ترکیه حق نشر عکس Getty Images

دیشب (دوشنبه ۱۴ اکتبر) در نقاط مختلف اروپا تیم‌ها برای رسیدن به جام ملت‌های اروپا باهم رقابت کردند، اما جدا از برد و باخت تیم‌ها اتفاقاتی افتاد که این شب را به شبی ویژه در فوتبال اروپا تبدیل کرد.

ترکیه: به دنبال دردسر؟

شماری از بازیکنان ترکیه در بازی ۱۱ اکتبر مقابل آلبانی پس از گلی که جنک توسون، بازیکن باشگاه اورتون در دقایق آخر زد با نشان دادن "سلام نظامی" خوشحالی کردند.

توسون پس از بازی عکس این سلام نظامی را در اینستاگرام منتشر کرد و زیر آن نوشت: "برای ملت ما به خصوص آن‌هایی که جانشان را برای ملت به خط می‌اندازند."

داستان به همین جا محدود نشد و اینستاگرام رسمی فدراسیون فوتبال ترکیه پس از بازی عکسی از تمام بازیکنان در حال سلام نظامی منتشر کرد و نوشت: "ما این پیروزی را به سربازان قهرمانمان تقدیم می‌کنیم."

گذشته از واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی، این حرکت به حمایت از حمله نظامی ترکیه به کردها در شمال شرقی سوریه تعبیر شد و با توجه به این که طبق قوانین یوفا (و فیفا) هرگونه حرکت سیاسی در ورزشگاه‌ها ممنوع است، اتحادیه فوتبال اروپا گفت در مورد این ماجرا تحقیق می‌کند.

ایکالی گندوغان و امره جان بازیکنان ترک‌تبار تیم ملی فوتبال آلمان که این عکس را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند، مدتی بعد آن را پاک کردند.

اما واکنش بازیکنان ترکیه به تمام این ماجرا چه بود؟ در بازی دیشب مقابل فرانسه پس از زدن گل بازهم این حرکت را تکرار کردند.

دو بار قطع بازی برای "رفتار نژداپرستانه"

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تماشاگران تیم ملی فوتبال بلغارستان

تیم ملی فوتبال انگلیس با پیروزی مقتدرانه ۰-۶ مقابل بلغارستان به یورو ۲۰۲۰ رسید. اما سخت بتوان گفت که صعود "سه شیر" مهم‌ترین خبر این بازی بود.

تماشاگران میزبان در صوفیه با رفتارهای نژادپرستانه موجب شدند که دو بار این بازی متوقف شود. آن‌ها در این بازی کلکسیونی از رفتارهای نامناسب را اجرا کردند از تقلید صدای میمون گرفته تا دادن "سلام نازی".

اولین قربانی بازی تایرون مینگز بود که اولین حضورش در تیم ملی را تجربه می‌کرد و پس از او هم رحیم استرلینگ. واکنش عجیب را اما کراسیمیر بالاکف، سرمربی بلغارستان داشت که پس از بازی همه چیز را رد کرد و گفت چیزی نشنیده است. او همچنین گفت که مشکل نژادپرستی در کشور خود انگلیسی‌ها بزرگ‌تر است.

رحیم استرلینگ که بارها از نژادپرستی در فوتبال انگلیس انتقاد کرده در پاسخ به بالاکوف در توییتر نوشت: "خب... خیلی مطمئن نیستم رئیس" و تایرون مینگز هم رفتار نژادپرستانه هواداران حریف را "مثل روز روشن" دانست.

امروز هم نخست‌وزیر بلغارستان خواهان استعفای رئیس فدراسیون فوتبال این کشور شد و گفت تا زمانی که او استعفا نکرده کلیه روابط دولت با این فدراسیون قطع می‌‎شود و دیگر از کمک‌های مادی خبری نخواهد بود. به دنبال این موضوع بوریسلاو میخایلوف، رئیس فدراسیون فوتبال بلغارستان استعفا کرد.

رونالدو: ماشین گلزنی که بنزینش تمام نمی‌شود

حق نشر عکس Getty Images

اوکراین با پیروزی ۱-۲ مقابل پرتغال تا اینجای کار آخرین تیمی است که به یورو راه یافته است. اما حتی در شب باخت پرتغال هم رونالدو مرد اول میدان بود.

کاپیتان ۳۴ ساله پرتغال با گلی که در دقیقه ۷۲ از روی نقطه پنالتی زد، تعداد گل‌هایش در تمامی رقابت‌ها را به ۷۰۰ رساند. او این تعداد گل را در ۹۷۳ بازی زده است است و در ۴۸۵ مسابقه دست‌کم یک بار دروازه حریفان را باز کرده است.

از مدتی قبل آمار گل‌های ملی رونالدو علاوه بر پرتغالی‌ها مورد توجه هواداران فوتبال در یک کشور دیگر هم قرار گرفته است؛ ایران.

رونالدو تا کنون ۹۵ گل برای تیم ملی زده است و برای تبدیل شدن به بهترین گلزن تاریخ فقط یک حریف را پیش رو دارد: علی دایی با ۱۰۹ گل زده.

رونالدو همچنین حالا یکی از شش بازیکن تاریخ فوتبال دنیا است که از مرز ۷۰۰ گل گذشت و عضو فهرست اسطوره‌های این ورزش شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گرد مولر، فرانس پوشکاش، پله، روماریو و جوزف بیکان تنها بازیکنانی هستند که بیشتر از رونالدو گل زده‌اند

به گفته فدراسیون آمار و تاریخ برترین گلزن فوتبال جهان جوزف بیکان، ستاره سال‌های دور چک-اتریش و بازیکن باشگاه‌های راپید وین و اسلاویا پراگ است با ۸۰۵ گل (۱۹۵۵-۱۹۳۱).

بعد از او روماریو، ستاره پیشین فوتبال برزیل و باشگاه‌های واسکو دو گاما و بارسلونا قرار دارد با ۷۷۲ گل (۲۰۰۷-۱۹۸۵).

رتبه بعدی جدول هم متعلق به برزیل است و البته یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های تاریخ فوتبال: پله بازیکن باشگاه‌های سانتوس و نیویورک کاسموس با ۷۶۷ گل (۱۹۷۷-۱۹۵۷).

فرانس پوشکاش، اسطوره فوتبال مجارستان و باشگاه رئال مادرید با ۷۴۶ گل (۱۹۶۶-۱۹۴۳) در رتبه بعدی قرار دارد.

پنجمین گلزن برتر تاریخ فوتبال و نفر قبل از رونالدو نیز گرد مولر، ستاره پیشین تیم ملی فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ است که ۷۳۵ بار (۱۹۸۱-۱۹۶۲) دروازه حریفان را باز کرده است.

بد نیست بدانیم که بیشترین سود از گل‌های این فوق ستاره فوتبال جهان را رئال مادرید برده است. او طی نه سال حضورش ۴۵۰ گل برای این باشگاه اسپانیایی زد. رونالدو همچنین طی شش سال حضورش در منچستر یونایتد ۱۱۸ گل برای این تیم زد.

موضوعات مرتبط