شش قدم؛ از "حرکت دلی" ترابی تا کورس اصفهان - تبریز

یک روز پس از مهدی ترابی، فدراسیون فوتبال نیز شعار مشابهی را در بازی استقلال و سایپا به نمایش گذاشت
Image caption مهدی ترابی

صدر جدول لیگ برتر فوتبال ایران در پایان هفته هفتم، دو تیم هم امتیاز دارد که هنوز گلی نخورده‌اند. سپاهان و تراکتور از هر لحاظ در جدول برابرند غیر از تعداد گل‌های زده.

اصفهان و تبریز تا اینجا جدی‌ترین مدعیان کسب جام قهرمانی بوده‌اند. رقابتی داغ و نفسگیر بین مصطفی دنیزلی و امیر قلعه‌نویی.

سپاهان برای ششمین جام می‌جنگد و تراکتور با سه نایب قهرمانی، هدفی ندارد جز تصاحب اولین جام قهرمانی. آنها می‌خواهند ۵۰ سالگی باشگاه پرطرفدارشان را با قهرمانی جشن بگیرند.

تراکتور در قائمشهر ۴-۰ نساجی را شکست داد. کسی چنین شکستی از نساجی در خانه‌اش به یاد ندارد. دست کم در ۱۲ سال گذشته که آمار دقیق بازی‌ها ثبت شده، این سنگین‌ترین شکست خانگی تیم محبوب مازندرانی است.

جالب اینکه طبق همین آمار، تراکتور نیز هرگز در ۱۲ سال اخیر موفق نشده بود تیمی را خارج از خانه با اختلاف چهار گل شکست دهد.

سپاهان در سیرجان توانست تیم ته جدولی گل گهر را شکست دهد. حریف هفته هشتم‌شان هم سایپاست که چهار باخت پیاپی را متحمل شده.

دو تیم پرطرفدار اصفهان و تبریز، دو دروازه‌بان سرپنجه دارند که هنوز گلی نخورده‌اند. پیام نیازمند و رشید مظاهری هر دو در تیم ملی عضویت دارند و برای شکستن رکورد کلین شیت در تاریخ فوتبال ایران رقابت می‌کنند.

کار رشید برای حراست از دروازه‌اش در هفته هشتم سخت‌تر از پیام است چون در آبادان باید مقابل صنعت نفت قرار بگیرد. در حالی که سپاهان در خانه‌از سایپا میزبانی خواهد کرد.

Image caption یک روز پس از مهدی ترابی، فدراسیون فوتبال نیز شعار مشابهی را در بازی استقلال و سایپا به نمایش گذاشت

ترابی و "راه نجات" پیشنهادی‌اش

استقلال توانست ۴-۰ سایپا را از پیش رو بردارد. صرف نظر از بحران زدگی سایپا، خود استقلال هم سرحال و پرانگیزه است. استراماچونی روی نوار برد افتاده و تیمش به کمرکش جدول رسیده.

جالب اینکه آبی‌ها ۸ ماه پیش با همین نتیجه و در همین ورزشگاه شهر قدس، پیکان را برده بودند. این دو برد، بهترین نتایج خارج از خانه استقلال در سال ۲۰۱۹ است.

اما مصدومیتی نابهنگام در بحبوحه موفقیت‌ها کام هواداران استقلال را تلخ کرده. پارگی رباط صلیبی پای چپ داریوش شجاعیان. آنهم در حالی که استراماچونی تازه به ترکیب آرمانی‌اش رسیده بود.

داریوش پارسال هم بخاطر مصدومیت مشابه از پای راست ۸ ماه دور بود. حالا که دیاباته بهبود یافته و به ترکیب برگشته، پر کردن جای خالی شجاعیان برای سرمربی ایتالیایی استقلال آسان نیست.

پرسپولیس هم ۲-۱ پیکان را برد. مدافع عنوان قهرمانی در رده ششم ایستاده که طبیعتاً مطلوب هوادارانش نیست.

گرچه مدیرعامل آنها به تازگی آمده و هواداران‌شان برخلاف تیم رقیب که هر هفته شعار فتحی حیا کن سر می‌دهند، هنوز اعتراضی به محمدحسن انصاریفرد ندارند.

بحث‌انگیزترین اتفاق این مسابقه، شادی پس از گل مهدی ترابی بود که پیراهنش را بالا زد تا شعاری فارسی و انگلیسی را روی زیر پیراهنش نشان دهد: تنها راه نجات کشور = اطاعت از رهبری.

وینگر خوش تکنیک پرسپولیس که ۳۰ بازی و شش گل ملی در کارنامه دارد، به خبرنگاران گفت من آدم سیاسی نیستم و خوشحالی بعد از گلم «یک کار دلی» بود.

روز بعد، مشابه همین شعار (با یک کلمه تغییر) روی پارچه نوشته‌ای دراز در ورزشگاه شهر قدس نصب شده بود تا فدراسیون فوتبال "کار دلی" ترابی را تکرار کند.

کلمه‌ای که تغییر کرد، عزت به جای نجات بود. عبارت نجات روی زیرپیراهن ترابی، انتقادات و طعنه‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت که چرا "سیاهنمایی کرده" و مگر کشور در خطر است که نیازمند راه نجات باشد.

بحران دولتی‌های بی هوادار

اولین بار است که خودروسازان ایرانی همسایگی در انتهای جدول را تجربه می‌کنند. رتبه‌های دوازدهم و سیزدهم برای دو تیمی که فاقد پایگاه مردمی‌اند.

سایپا با سه جام قهرمانی و ۳۰ سال سابقه نه فقط هوادار ندارد، بلکه حتی فصل گذشته با بیانیه‌های معترضانه کارگران و کارکنان سایپا مواجه شده بود.

پیکان هم با ۵۲ سال سابقه با سایپا همدرد است و بردهایش فقط هواداران تیم رقیب را ناراحت می‌کند.

پارسال حسین فرکی گفته بود بازی پیکان- سایپا دربی "سکوت خودروسازان" است. لقبی حتی جالب‌تر از ال ترافیکو برای دربی لس آنجلس گالکسی با اف سی لس آنجلس.

سایپا بدترین شکست خانگی هشت سال اخیرش را متحمل شد. آنها دهم مهر ۹۰ با سرمربیگری مجید صالح و با همین نتیجه ۴-۰ مغلوب سپاهان شده بودند.

روزنامه‌نگاران ورزشی در سالیان اخیر بارها از تمایل دولت در تیم‌داری انتقاد کرده‌اند. جالب اینکه دولت نیز بارها از عدم تمایل به تیم‌داری سخن رانده.

منتقدین می‌پرسند اگر هدف سایپا و پیکان حمایت از ورزش است، چرا حامی مالی تیم‌های پرطرفدار اما کم بضاعت شهرستانی نمی‌شوند؟

یا چرا در ورزش زنان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و حمایت گسترده‌تری از رشته‌های غیر فوتبالی را مدنظر قرار نمی‌دهند؟

بخشش در روز مسابقه

عارف غلامی (استقلال) و شجاع خلیل‌زاده (پرسپولیس) از محرومین شهرآورد تهران، صبح روز بازیهای تیم‌شان در هفته هفتم لیگ برتر بخشیده شدند.

خلیل‌زاده که بخاطر محرومیتش جزو برنامه کالدرون نبود، صبح روز بازی مقابل پیکان را با تمرینات بدنسازی سپری کرد. مدافع سرخپوشان پس از آنکه متوجه شد عفو خورده، به دلیل خستگی شدید نمی‌توانست به زمین برود.

اما استقلالی‌ها که دست کمیته استیناف را خوانده بودند، صبح دوشنبه به غلامی استراحت دادند. یعنی همان ساعاتی که او بخشیده شد تا در ترکیب تیمش به زمین برود و گل اول را هم بزند.

پرسپولیس و استقلال بارها به شیوه صدور یا لغو احکام محرومیت معترض بوده‌اند. استقلال پس از شهرآورد با صدور بیانیه‌ اعلام کرد:

کمیته انضباطی بیشتر در "تلاش برای ایجاد تعادل در اعمال جریمه و محرومیت" است تا هر دو طرف راضی باشند و کمیته انضباطی را "متهم به جانبداری" نکنند.

در بیانیه استقلال آمده بود: «مگر می‌شود هر دو تیم از هر لحاظ درخصوص حوادث یک مسابقه برابر باشند؟»

مهدی دادرس عضو کمیته استیناف در واکنش به حجم گسترده انتقادات گفته است: «برای دلخوشی و ناخوشی هواداران رای ندادیم. احساس پشیمانی می‌کنم که می‌خواهیم به فوتبال خدمت کنیم اما این گونه جواب می‌گیریم».

خوزستان، برزیلته

شرایط سه نماینده خوزستان در لیگ برتر بسیار مطلوب به نظر می‌رسد و همگی در نیمه بالایی جدول قرار دارند.

هیچکس در آغاز لیگ به ذهنش هم خطور نمی‌کرد که در پایان هفته هفتم، پرسپولیس سه باخت و استقلال دو باخت را تجربه کرده باشند اما نفت مسجدسلیمان بدون شکست بماند.

فولاد خوزستان و صنعت نفت آبادان با امتیازی برابر، رتبه‌های چهارم و پنجم را در اختیار گرفته‌اند. فولاد هفته هشتم میزبان نساجی است و جواد نکونام جوانترین سرمربی لیگ برتر مقابل تیم سابقش می‌ایستد.

صنعت نفت پذیرای تراکتور است. نبرد جذاب دو سرمربی خارجی که از سابقه سال‌ها فعالیت در ایران برخوردارند. دنیزلی ترکیه‌ای در برابر دراگان اسکوچیچ اهل کرواسی.

مسجدسلیمانی‌ها هم با سرمربیگری مهدی تارتار برای تداوم رکورد بی شکستی‌شان در ورزشگاه بنیان دیزل به مصاف ماشین سازی می‌روند.

حق نشر عکس Mohammad Amirhosseini

بالانشینی مشهدی‌ها

ناخوشی و رکود صنعتی‌ها در لیگ برتر فقط شامل سایپا و پیکان نمی‌شود. ذوب آهن اصفهان بدون برد در رده چهاردهم است. ذوبی‌ها در حالی باختند که برخی هواداران با سر دادن شعار، خواستار جدایی علیرضا منصوریان شدند.

تیم معدنی و صنعتی گل گهر پانزدهم است. ماشین سازی هم بر جایگاه نامطمئن یازدهمی نشسته. ماشین سازی در خانه ۳-۲ به فولاد خوزستان باخت که هر پنج گل در نیمه اول به ثمر رسید.

ورزشگاه بنیان دیزل هرگز برای ماشین سازی و پیش از آن گسترش فولاد، پنج گل در یک نیمه در بر نداشت.

با این حال اوضاع تیم شهر خودرو مثل پارسال روبراه است. شاگردان یحیی گل محمدی که ذوب آهن را در خانه‌اش تسلیم کردند، در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند و مانند پارسال مدعی قهرمانی‌اند.

این تیم همان پدیده مشهد است که حالا به نام شهر خودرو بازی می‌کند اما بازیهای خانگی‌اش را در مشهد انجام می‌دهد.

شهر خودرو شهر نیست. موسسه‌ای است برای واردات خودرو که دفتر مرکزی‌اش در کیلومتر ۹ جاده مخصوص کرج واقع شده.

در ترکیب این تیم بازیکنان شاخصی چون مهدی رحمتی، سروش رفیعی و امین قاسمی‌نژاد بازی می‌کنند.

لژیونرها

کریم انصاری‌فرد دو گل برای السیلیه قطر زد و رامین رضاییان هم دو گل برای الشحانیه. سردار آزمون یکی از شش گل زنیت سن پترزبورگ را وارد دروازه روستوف کرد.

در بلژیک علی قلیزاده پس از مدت‌ها مصدومیت و چند حضور کوتاه، این بار ۹۳ دقیقه در زمین بود و دو پاس گل هم برای برتری شارلروا داد. کاوه رضایی نیز به طور کامل بازی کرد.

امید ابراهیمی برای یوپن بازی کرد اما همچنان خبری از سعید عزت‌اللهی نیست. همان طور که میلاد محمدی در گنت نیمکت نشین است.

علیرضا جهانبخش کماکان جایی در فهرست ۱۸ نفره تیمش ندارد. در لیگ قهرمانی انگلیس، رایان تفضلی مدافع میانی هال سیتی به طور کامل مقابل کوئینزپارک رنجرز بازی کرد.

سامان قدوس تنها لژیونر ایرانی در فرانسه دوران محرومیت را سپری می‌کند و در صورتی که شکایتش به نتیجه نرسید، تا پایان سال ۲۰۱۹ حق بازی ندارد.

صادق محرمی در ترکیب لکوموتیو زاگرب قرار نگرفت اما در همین لیگ کرواسی، مهدی مهدیخانی برای واراژدین بازی کرد.

سرمربی این تیم لوکا بوناچیچ است که سال‌ها ایران بوده و روی نیمکت سپاهان، ذوب آهن، فولاد، مس، گسترش و استقلال اهواز نشسته.

مثلت پرتغالی‌ها (مهدی طارمی، مهرداد محمدی و امیر عابدزاده) برای تیم‌هایشان به میدان رفتند. مجید حسینی نیز مدافع مرکزی ثابت ترابزون است.

الله‌یار صیادمنش جوانترین لژیونر ایران که در لیگ یک ترکیه برای استانبول اسپور بازی می‌کند، در نیمه دوم به عنوان یار تعویضی به زمین آمد.

موضوعات مرتبط