جام ملت‌های آسیا؛ تیم ملی فوتسال افغانستان تاریخ‌سازی می‌کند؟

  • فیروز مشعوف
  • خبرنگار وزرشی
.

تیم ملی فوتسال افغانستان یک بار دیگر شانس خود را برای صعود به جام ملت‌های آسیا آزمایش خواهد کرد.

دیروز بعد از ظهر، ٢ آبان/عقرب این تیم در ورزشگاه "غدیر" شهر ارومیه ایران، کار خود را با دیداری دشوار مقابل ازبکستان آغاز کرد که با نتیجه ٦ بر ٢ مغلوب ازبکستان شد. اکبر کاظمی دو گل تیم افغانستان را به ثمر رساند.

امروز، پنج شنبه نیز تیم فوتسال افغانستان ساعت ٢ بعد از ظهر به وقت کابل در برابر تاجیکستان به میدان می‌رود.

تیم افغانستان روز جمعه، ٣ آبان/عقرب هم در برابر تیم نپال قرار خواهد گرفت.

هنوز تیم فوتسال افغانستان راه دراز اما توام با خوشبینی در این مسابقات پیش‌رو دارد.

ملی‌پوشان فوتسال افغانستان در دور گذشته این رقابت‌ها با دو شکست مقابل ایران و تاجیکستان از رسیدن به جام‌ ملت‌های آسیا بازمانده بودند.

قرار گرفتن در گروه اول حوزه مرکز آسیا

شاگردان عبدالرزاق ممرک، در گروه اول حوزه مرکز آسیا با تیم‌های ازبکستان، تاجیکستان و نپال هم‌گروه هستند.

فوتسال افغانستان در طی چند سال گذشته پیشرفت قابل ملاحضه‌ای در سطح آسیا داشته که در نهایت توانسته پاسخ تلاش‌هایش را با نائب قهرمانی چند ماه پیش در مسابقات جام ملت‌های آسیا در رده سنی نوجوانان بگیرد.

افغانستان در سال ۲۰۱۷ در رقابت‌های داخل سالن آسیا در عشق آباد با ازبکستان بازی کرد که موفق شد حریفش را شکست دهد و در مقابل تاجیکستان نیز کارنامه بدی ندارد، هر چند تاجیکستان در دوره گذشته رقابت‌ها باعث شد تا تیم افغانستان جواز حضور در رقابت های آسیایی را کسب نکند.

نپال نیز به نظر نمی‌رسد با توجه به وضعیتی که دارد، حریفی سرسخت برای تیم افغانستان باشد.

منبع تصویر، AFF

توضیح تصویر،

شماری از بازیکنان فوتسال افغانستان در کابل

شرایط صعود چگونه است؟

از هر گروه دو تیم راهی جام ملت‌های آسیا خواهند شد که در ماه حوت/اسفند در شهر عشق آباد ترکمنستان برگزار می‌شود.

آن‌طور که عبدالرزاق ممرک، سرمربی تیم‌های ملی فوتسال افغانستان می‌گوید، این تیم شانس اول برای صعود به رقابت‌های آسیایی است. ممرک در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده با توجه به این که تیمش نسبت به سایر حریفان امکانات کمتری داشته و حتی بدون برگزاری کمپ تمرینی و دیدار تدارکاتی پای به این مسابقات خواهد گذاشت، شانس اول شدن در این گروه را دارد تا برای نخستین بار راهی جام ملت های آسیا شود.

بدون شک شرایط افغانستان با حریفانش یکسان نیست. دو رقیب اصلی تیم ممرک، تاجیکستان و ازبکستان هستند که برای حضور بهتر در این مسابقات اردوی تدارکاتی در روسیه برگزار کردند و توانستند چند دیدار آماده سازی نیز در این کشور داشته باشند.

تیم ملی فوتسال تاجیکستان نیز کادر فنی‌اش را تغییر داده و با استخدام سرمربی از کشور کرواسی برای حضور قدرتمند در این رقابت‌ها برنامه خاصی را روی دست دارد.

منبع تصویر، AFF

توضیح تصویر،

تیم ملی زیر ۲۰ سال فوتسال افغانستان

اما تیم ملی فوتسال افغانستان که حتی زمان تمرینی استانداری هم نداشت، تنها با بیست روز تمرین فشرده در کابل روانه این مسابقات مهم می‌شود.

در اثر انفجار چند ماه پیش در مقابل فدراسیون فوتبال، زمین فوتسال فدراسیون آسیب زیادی دید و همین موضوع باعث شد تا تیم ملی فوتسال تمریناتش را در یکی از سالن های شخصی کابل پیگیری کند. اتفاقی که می‌تواند برای آماده سازی تیم ملی فوتسال یک کشور خیلی حرفه‌ای نباشد.

از سویی نیز فدراسیون فوتبال هم بودجه کافی برای تنظیم دیدار تدارکاتی و اعزام تیم برای برپایی اردوی تمرینی را نداشت و این تیم مجبور شد با حداقل امکانات و تمرینات عازم این مسابقات شود.

بازیکنان پخته و با تجربه شده‌اند

بازیکنان تیم ملی فوتسال افغانستان با توجه به ظرفیتی که دارند در طی سال های گذشته تجربه قابل قبولی از میادین بین المللی کسب کرده‌اند.

توضیح تصویر،

تیم فوتسال افغانستان

چند بازیکن افغانستان نیز توانستند با توجه به درخشش در رقابت های آسیایی خود را به لیگ‌های خارجی بکشانند که در آخرین مورد، چند هفته پیش دو بازیکن تیم ملی نوجوانان که در رقابت‌های آسیایی تبریز درخشیده بودند، به طور رسمی با یک تیم لیگ برتری در کشور لبنان قرارداد امضا کردند و چند بازیکن هم توانستند در لیگ های فوتسال ایران، عراق و حتی قرقیزستان جواز حضور را پیدا کنند.

حالا تیم ممرک با در اختیار داشتن ترکیبی مخلوط از بازیکنان قدیمی با تجربه و بازیکنانی که در رقابت های قهرمانی نوجوانان آسیا درخشیده‌اند، چشم به درخشش و صعود به بالاترین سطح فوتسال آسیا دوخته است.

بسیاری از بازیکنان تیم ملی فوتسال افغانستان را افغان‌های مهاجر در ایران تشکیل می‌دهند. این بازیکنان که در کشور فوتسالی ایران که در سطح آسیا اول و در جهان نیز در میان بهترین هاست، زندگی و فوتسال بازی می‌کنند، توانستند فوتسال افغانستان را به یکی از مدعیان آسیایی تبدیل کنند.

برگزاری مسابقات در ایران

نکته قابل توجه میزبانی دوباره ایران در این رقابت‌ها است. حضور پرتعداد افغان‌های مهاجر در ایران این شانس را به تیم ملی فوتسال افغانستان می‌دهد که در سه مسابقه پیش رو بتواند از حمایت تماشاگران افغان نیز بهرمند شوند، هر چند انتظار می‌رود تماشاگران زیادی برای حمایت تیم به ارومیه سفر نکنند، زیرا اکثر مهاجرین افغان در شهرهای پرنفوس ایران از جمله مشهد و تهران زندگی می‌کنند.

با این حال شکی نیست که تیم ملی فوتسال افغانستان با توجه به استعداد و ظرفیت بالای بازیکنانش و از همه مهم تر تجربه زیادی که در طی چند سال گذشته کسب کرده است، از بخت های اصلی این گروه برای رسیدن به جام ملت های آسیا به حساب می‌آید، اما نباید نادیده گرفت که شرایط تیم ممرک در مقایسه با حریفانش به هیچ صورت حرفه ای نبوده و با وجود اعتماد به نفس بالای سرمربی و بازیکنان تیم برای صعود به آسیا، باید درصدی را هم برای اسیر شدن تیم در مقابل حریفانش نیز گذاشت که در مقایسه با افغانستان تلاش بیشتری برای آسیایی شدن کرده اند.