شش قدم؛ شعار هواداران استقلال علیه فتحی

فوتبال

منبع تصویر، Mehrnews

استقلال پنجمین برد پیاپی در لیگ برتر و جام حذفی را به دست آورده اما شدت انتقادات طرفدارانش علیه مدیرعامل باشگاه هفته به هفته افزایش می‌یابد.

در فوتبال ایران شعار هواداران علیه مدیران در مقاطعی که تیم‌شان نتیجه نمی‌گیرد امری رایج است. اما جمعه شب در بازی استقلال با پارس جم اتفاق بی سابقه‌ای رخ داد.

هواداران استقلال برای اینکه بگویند تنش آنها با فتحی ارتباطی به موفقیت یا ناکامی تیم‌شان ندارد، با هر گل استقلال، شعار "فتحی حیا کن - استقلال رو رها کن" را سر می‌دادند.

این شعاری است که وقتی مدیرانی چون مقداد نجف‌نژاد، رضا افتخاری، بهرام افشارزاده، واعظ آشتیانی و کاظم اولیایی در ورزشگاه آزادی از سکوهای آبی شنیدند، ادامه مدیریت‌شان دیری نپایید.

استقلال طی سالیان اخیر، مدیران نامحبوب کم نداشته اما نوع مخالفت هواداران با فتحی به نحوی بوده که نتایج موفقیت‌آمیز هم از شدت اعتراضات نکاسته.

دلایل نارضایتی‌ها چیست؟ موضوعات گوناگونی کنار هم قرار گرفته تا کار به اینجا بکشد. فتحی با محبوبیت پا به دفتر مدیریت استقلال نگذاشت و تلاش چشمگیری هم برای کسب محبوبیت انجام نداد.

مثلاً مرداد ۹۷ وقتی هواداران استقلال علیه وزیر ورزش شعار دادند، فتحی گفت: «به شدت پیگیریم و مطمئناً کسانی که هواداران را تحریک کرده‌اند تا علیه وزیر شعار دهند، پیدا کرده و با متخلفین برخورد خواهیم کرد».

بازیکنان زیادی به استقلال آمده‌اند اما کیفیت پایین کار اغلب آنها یا جدایی زودهنگام‌ بازیکنانی که کیفیت مطلوبی داشتند، باعث شده عملکرد فتحی در نقل و انتقالات، مقبول طرفداران نباشد.

گری هوپر آخرین نمونه بود. استقلال با بازیکن انگلیسی به توافق رسید و بلیت پروازش به تهران تهیه شد اما در آخرین لحظه به دلیل آنچه "ارتباط مدیر برنامه هوپر با باشگاه مکابی" عنوان شد، معامله به هم خورد.

شعله‌ور شدن آتش خشم هواداران روی سکوها و شبکه‌های اجتماعی، پس از انتخاب همزمان امیر سلطانی به عنوان مشاور ورزشی و محمدحسین مهدیان به عنوان مشاور مدیرعامل صورت گرفت.

مهدیان در اینستاگرام، پست‌هایی پر شور و حرارت درباره استقلال و در مذمت پرسپولیس منتشر می‌کند. او با تجلیل از فتحی نوشته است: «برخلاف مدیران قبلی که اعتقادی به جوانگرایی در راس باشگاه نداشتند، او فرمان آتش به اختیار مقام معظم رهبری را لبیک گفته».

اما پست‌های قبلی اینستاگرامی که مهدیان حالا پاک کرده، ابراز وفاداری به تیم پرسپولیس بود. تصاویر فراوانی هم از او در کنار بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس وجود دارد.

مهدیان پارسال با اعلام آمادگی برای خریداری باشگاه استقلال به روزنامه خبر ورزشی گفت: «به وقتش منابع درآمدی را اعلام خواهیم کرد اما بخشی از آن جذب سرمایه خارجی است. مجموعه ما مالک سامانه پیامکی است».

سلطانی هم سابقه‌ای در فوتبال ندارد. او مدعی شده که مشاور اقتصادی استوک سیتی بوده و طرحش در این باشگاه جزو سه طرح برتر فیفا شده. اما نه در سایت باشگاه استوک سیتی و نه در سایت فیفا، نامی از سلطانی یا طرح مورد اشاره‌اش دیده نمی‌شود.

اسم سلطانی تیر ۹۶ با موضوع برگزاری بازی پرسپولیس و استقلال در آلمان بر سر زبان‌ها افتاد. مسابقه‌ای که سر نگرفت. در تبلیغ بازی عنوان می‌شد که هواداران با ارسال پیامک به صداوسیما می‌توانند ترکیب دو تیم را انتخاب کنند.

منبع تصویر، Mehrnews

رکوردشکن هفته

پیام نیازمند با بسته نگه داشتن دروازه‌اش مقابل سایپا به رکورد ۸۹۴ دقیقه‌ گل نخوردن مستمر در لیگ برتر فوتبال ایران رسید.

به این ترتیب رکورد ۸۷۳ دقیقه‌ای حسین حسینی دروازه‌بان استقلال که توانسته بود رکورد ۴۰ ساله بهرام مودت را در لیگ‌های سراسری فرو بریزد، کمتر از دو سال دوام آورد.

پیام نیازمند شهریور ۹۶ که در تیم پیکان بود، در ۲۲ سالگی توانست داود فنایی مربی دروازه‌بانان این تیم را مجاب کند به جای رحمان احمدی پر سابقه، او را در برابر پرسپولیس به زمین بفرستد.

فوتبال ایران کمتر به یاد دارد که همزمان چند دروازه‌بان تراز اول را در اختیار داشته باشد. بیرانوند، مظاهری، نیازمند، حسینی و عابدزاده طی سالیان اخیر عضو تیم ملی بوده‌اند. علیرضا حقیقی هم پس از دو سال دوری، به نساجی مازندران پیوسته.

پیام گرچه یکسالی است به تناوب در اردوی تیم ملی حاضر است اما درخشش بیرانوند به گونه‌ای است که او هنوز فرصت ایستادن درون دروازه تیم ملی را به دست نیاورده.

مصاحبه هفته

امیر قلعه‌نویی پس از توقف سپاهان در بازی خانگی مقابل سایپا با این سوال مواجه شد: چند هفته است در چند ورزشگاه علیه شما شعار می‌دهند. نظرتان چیست؟

قلعه‌نویی گفت: «اتاق فکری بیرون از فدراسیون تشکیل شده که کار‌شان همین است. این اتاق فکر در دیدار امروز هم تاثیر گذاشت و پنالتی ما گرفته نشد. قبل از بازی به من می‌گویند فلان سکو لیدرش منتسب به فلان باشگاه است و کاری نمی‌توانیم کنیم».

اظهارات او با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شد. حسین قدوسی مدیر روابط عمومی پرسپولیس گفت: قلعه‌نویی جواب شعارها را با توهینی بدتر می‌دهد. آیا یک مربی باید اینگونه واکنش نشان دهد و آیا سنگ روی سنگ بند می‌شود؟

صفحه توییتر منتسب به سپاهان هم در حمایت از قلعه‌نویی نوشت: از قدیم گفته‌اند حرف را زمین بینداز صاحبش برمی‌دارد. انگشت اشاره را سمت خودتان بگیرید، این مشکل شماست.

وقایع مهم هفته

علی علیپور آقای گل فصل قبل که تا هفته هفتم گل نزده بود، با هت‌تریک مقابل شاهین بوشهر به جدول گلزنان برگشت.

تیم بدون شکست تراکتور که طی هفت هفته گلی دریافت نکرده بود، در آبادان ۲-۱ به صنعت نفت باخت و فرصت صدرنشینی را از دست داد.

لغو بازی شهر خودرو با گل گهر هم از اتفاقات عجیب این هفته بود. دلیل این موضوع، همزمانی با ایام ویژه امام هشتم شیعیان عنوان شده است.

سایت ورزش سه نوشته قرار است سالن‌های جانبی ورزشگاه امام رضا در اختیار زائران پیاده‌ای قرار بگیرد که پای پیاده به مشهد می‌آیند.

سازمان لیگ در چنین مواقعی شهر یا ورزشگاه دیگری را برای میزبانی انتخاب می‌کند اما این بار با سکوت از کنار قضیه گذشت و تاریخ دیگری برای این بازی مقرر شد.

این اتفاق باعث شد شاگردان یحیی گل‌محمدی موقعیت صدرنشینی را از دست بدهند. ضمناً این تیم آماده و بالای جدولی باید ۱۱ روز از میادین دور باشد.

صدرنشینی شهریار مغانلو در جدول گلزنان نیز جالب توجه است. او فصل قبل آقای گل لیگ یک شده و حالا سودای تکرار آن عنوان را در لیگ برتر دارد.

این در حالی است که وقتی مغانلو به اردوی ملی موسوم به تیم «ج» دعوت شد، برخی شائبه‌هایی را درباره دعوت از بازیکنانی نظیر مغانلو مطرح کرده بودند اما حالا با گلزنی پی در پی، پاسخ منقدینش را می‌دهد.

منبع تصویر، Mehrnews

قطعی برق

برق، از مسئله‌سازترین موضوعات در ماه‌های اخیر فوتبال ایران بوده. فرقی نمی‌کند ورزشگاه انقلاب کرج، یادگار امام تبریز یا استادیوم آزادی.

برق‌ گرفتگی باعث مرگ عماد صفی‌یاری شش ساله در استادیوم آزادی شد. قطعی ۳۵ دقیقه‌ای برق، بازی استقلال با گل ریحان در کرج را دچار وقفه کرد. در ورزشگاه یادگار امام تبریز هم با قطعی برق سالن کنفرانس، نشست خبری دنیزلی و کمالوند لغو شد.

این بار در بازی استقلال و پارس جم، خاموشی دو نورافکن ورزشگاه توقف ۱۵ دقیقه‌ای مسابقه را در پی داشت.

این موضوع بارها در مجموعه ورزشی آزادی رخ داده. اگر فقط یک دهه اخیر را مرور کنیم با موارد متعددی مواجه می‌شویم.

اردیبهشت ۸۹ پرسپولیس و صبا در نیمه نهایی جام حذفی بازی می‌کردند که در حین ضربات پنالتی برق قطع شد.

بهمن ۹۰ در شهرآورد پرسپولیس استقلال، برق ورزشگاه آزادی رفت. مهدی تاج گفت: «به طور جدی پیگیریم. اگر برق دیرتر وصل می‌شد باید ۳۰ دقیقه صبر می‌کردیم تا ژنراتورها گرم شوند.

مرداد ۹۲ برق ورزشگاه آزادی در بازی پرسپولیس - ملوان قطع شد تا تماشاگران برای دقایقی با نور گوشی‌ها در استادیوم تاریک، صحنه‌هایی زیبا را خلق کنند.

مرداد ۹۷ بازی پرسپولیس و فولاد، دقیقاً همین مشکل بازی استقلال و پارس جم را داشت. نیکوخصال مدیر وقت مجموعه گفت: دو تا از نورافکن‌ها به برق شهری وصل است و دو تا به دیزل ژنراتور که اگر برق شهری قطع شد دچار خاموشی مطلق نشویم.

او دلیل خاموشی دو نورافکن را "گرم شدن زیاد لامپ‌ها و بروز اتصالی در برق" عنوان کرد.

مجموعه آزادی به طور کلی با بحران برق مواجه است. خبرگزاری ایسنا مرداد ۹۳ درباره قطعی برق سالن تیراندازی نوشت ژنراتور این بخش از ورزشگاه را دزدیده‌اند.

فروردین ۹۵ قطع برق مجموعه ورزشی آزادی، تمرین چند تیم ملی از رشته‌های مختلف از جمله والیبال که مهیای حضور در انتخابی المپیک می‌شد را تعطیل کرد.

دوم دی ۹۶ برق مجموعه به طور کامل رفت که علت آن عدم پرداخت پول برق عنوان شد.

این، وضعیت بهترین مجموعه ورزشی ایران است. آبان ۹۷ مدیر استادیوم تختی گفت: برق این مجموعه از سال ۱۳۴۵ دچار مشکلات زیادی است و باید کاملا بازسازی شود.