فوتبال ایران و عراق؛ ایران: امن است بازی می‌کنیم، فیفا: ناامن است بازی نکنید

فوتبال ایران و عراق حق نشر عکس Getty Images

فدراسیون جهانی فوتبال به دنبال نا‌آرامی‌های اخیر عراق از این کشور خواست تا کشور بی‌طرفی را برای برگزاری دیدارهای خود با ایران و بحرین در مقدماتی جام جهانی وجام ملت‌های آسیا معرفی کند.

تیم ملی فوتبال عراق قرار بود که روز ۲۳ آبان (۱۴ نوامبر) مقابل ایران و ۲۸ آبان مقابل بحرین در شهر بصره بازی کند.

اما فیفا تصمیم گرفته به دلایل امنیتی این دیدار خارج از عراق برگزار شود و به فدراسیون فوتبال این کشور تا فردا (پنجشنبه ۱۶ آبان) فرصت داده تا محل برگزاری این دو دیدار را معرفی کند. اما مسئولان عراقی امروز تصمیم گرفتند که اردن را به عنوان میزبان بازی مقابل ایران به فیفا معرفی کنند.

به دنبال بروز ناآرامی‌های عراق از مدتی قبل نگرانی‌هایی در مورد امنیت اعضای تیم ملی فوتبال ایران به وجود آمده بود. این در حالی است که به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال ایران هیچ تلاشی برای تغییر محل بازی انجام نداده و برخلاف فیفا به این نتیجه رسیده که بازی در عراق "مشکل امنیتی" ندارد.

محمد رضا ساکت، سرپرست تیم ملی فوتبال ایران که برای دیدن شرایط عراق به بصره نیز سفر کرده بود، مدعی شد "از توصیه‌های ناظر امنیتی ایرانی" که به گفته او "در رقابت‌های معتبری نظیر جام جهانی" حضور داشته کمک گرفته است و گفت: "با توجه به میزبانی عراق از این بازی و اهمیت وافر موضوع، از چندی پیش برنامه ریزی برای سفر به بصره صورت گرفته بود تا از مراحل مختلف مربوطه بازدید و جمع‌بندی داشته باشیم. همانطور که اشاره شد این سفر از قبل برنامه ریزی شده و هیچ تغییری هم در روند آن اتفاق نخواهد افتاد."

سه روز پیش معترضان به کنسولگری ایران در کربلا حمله کردند و وزارت خارجه ایران نیز از شهروندان ایرانی خواست تا اطلاع ثانوی به عراق سفر نکنند.

اما تمام این خبرها هم نتوانسته "خللی" در "عزم راسخ" مسئولان ایرانی برای حضور در کشوری که حتی وزارت خارجه ایران هم آن را ناامن دانسته، ایجاد کند.

دیروز حمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت خارجه و همچنین عضو پیشین هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: " برگزاری یک مسابقه فوتبال در کشور عراق می‌تواند دسیسه‌های برخی کشورهای خارجی برای ناامن نشان دادن عراق را نقش بر آب کند. ایران به لحاظ سیاسی و همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی علاقه‌مند به برگزاری بازی در این کشور است."

اعتراضات عراق که از ابتدای اکتبر آغاز شده بود اخیرا پس از وقفه‌ای کوتاه بار دیگر از سر گرفته شده است. اعتراضاتی خشونت‌بار که شمار کشته‌های آن‌ها از ۲۵۰ نفر فراتر رفته است. مقام‌های عراقی روز سه‌شنبه اعلام کردند که در تازه‌ترین درگیری‌هایی که دوشنبه شب میان نیروهای امنیتی و معترضان روی داد سه نفر کشته شده‌اند.