فردی لیونبرگ؛ از تبلیغ لباس زیر تا سرمربی‌گری آرسنال

لیونبرگ حق نشر عکس Getty Images

بازیکن خجالتی سوئدی با موهای "جیغ" صورتی و مردی که مانکن لباس‌های زیر بود. فردی لیونبرگ، سرمربی جدید آرسنال شخصیتی پیچیده‌تر از آن دارد که بسیاری رسانه‌ها از او ارائه می‌کنند.

۱۲ سال پس از این که به عنوان یک بازیکن فوتبال بازنشسته شد، آرسنال از بال سابقش خواست در ۴۲ سالگی به این باشگاه برگردد تا جای اونای امری اخراج شده را بگیرد.

بیشتر علاقه‌مندان فوتبال دنیا می‌دانند که او اسطوره فوتبال آرسنال و سوئد است؛ اما از سرمربی موقت آرسنال چه چیزهای دیگری می‌دانیم؟

پسر خجالتی؟

لیونبرگ ۹ سال در آرسنال بازی کرد و نقشی اساس در کسب رکورد"شکست‌ناپذیرها" توسط این باشگاه داشت؛ آرسنال در تمام فصل ۴-۲۰۰۳ لیگ برتر فوتبال انگلیس حتی یک بار هم شکست هم نخورد. او در سال ۲۰۰۷ پس از دو قهرمانی در لیگ برتر و سه قهرمانی در جام حذفی از آرسنال جدا شد و به وستهم رفت.

گرچه سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از یازده بازیکن برتر تاریخ آرسنال انتخاب شد، قبلا هم به دلیل مدل موی سر و تبلیغ برای لباس زیر، اسمش بر سر زبان‌ها بود اما لیونبرگ در خارج از زمین فوتبال چندان پر سر و صدا نیست.

فریدا فاگرلوند، خبرنگار فوتبال سوئد به بی‌بی‌سی گفت: "به رغم این که او یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تمام دوران است، ما چیز زیادی در مورد فردی لیونبرگ نمی‌دانیم."

"وقتی صحبت از رسانه‌ها و حضور در جامعه به میان می‌آید، لیونبرگ همواره کم‌تحرک است. او آشکارا می‌گوید که در کل به افراد اعتماد ندارد، به خصوص در سال‌های آخر حضورش در لیگ برتر. احتمالا به همین دلیل است که مصاحبه‌های زیادی ندارد."

حتی در سوئد هم (که اخیرا با کمک زلاتان ابراهمیوویچ در صحنه فوتبال بین‌المللی برجسته شد) زندگی این بازیکن اهل ویتسیو، در هاله‌ای از رمز و راز قرار دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیونبرگ زمانی که بازیکن آرسنال بود با شرکت کلوین کلاین برای تبلیغ لباس زیر قرارداد بست

در حالی که طبیعت درون‌گرایش او را از سر خط خبرها دور نگه می‌دارد، تصویرش به عنوان یکی از نمادهای فوتبال سوئد خدشه‌دار نشده است.

فاگرلوند گفت: "فردردیک همیشه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ها در نظر گرفته شده است. او کارهای زیادی برای تیم ملی کرده و آرسنال الان به لطف او یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌ها در سوئد است. لیونبرگ خودش را خجالتی می‌داند اما شخصیت قدرتمندی دارد. این مسئله که او خیلی در چشم نیست می‌تواند مزیتی برای قدرت رهبری‌اش باشد."

"کاری که او به عنوان مانکن کلوین کلان انجام داد، تا حدی غافلگیرکننده بود، ولی او گفت این کار مجبورش کرد از کنج راحتی که برای خودش درست کرده بود، بیرون بیاید و این اتفاق هم رخ داد."

"وقتی حرف می‌زند، همه گوش می‌کنند"

دوره‌ای از ۲۰ سال فوتبال حرفه‌ای لیونبرگ در ژاپن و هند گذشت. او سال ۲۰۱۶ به عنوان مربی تیم زیر ۱۵ سال به آرسنال بازگشت و پس از آن هم توانست بخت کار کردن به عنوان دستیار آندریاس یونکر (بعدها مدیر آکادمی باشگاه) در فوریه ۲۰۱۷ در تیم ولفسبورگ را بدست آورد.

یونکر و لیونبرگ توانستند تیم را که اوضاع نامناسبی داشت در بوندس‌لیگا نگه دارند ، اما شش ماه بعد به دنبال شروع ضعیف در فصل ۱۸-۲۰۱۷ اخراج شدند.

لئونارد هارتمن، خبرنگار فوتبالی ولفسبورگ، معتقد است لیونبرگ با وجود شخصیت آرامش، توانسته بود کاری کند که بازیکنان از او حساب ببرند.

او گفت: "ماموریت آندریاس و فردریک این بود که در بدترین دوران تاریخ ولفسبورگ به این تیم بحران‌زده ثبات ببخشند و این تیم را از کابوس سقوط نجات دهند."

"باشگاه مشکلات زیادی داشت. احساس ناامنی همه جا موج می‌زد. برنامه فردریک این بود که با بازیکنان صحبت کند و اعتماد به نفس‌شان را بازگرداند. او همیشه در پس زمینه فعالیت می‌کرد اما وقتی شروع به حرف زدن می‌کرد، همه گوش می‌دادند. بازیکنان زمانی که او صحبت می‌کرد، با دقت گوش می‌کردند، چون زمانی که جوان‌تر بودند، خودشان از ستایشگران لیونبرگ بودند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ولفسبورگ با هدایت آندریاس یونکر که لیونبرگ را به عنوان دستیار در کنار داشت، توانست در دو بازی رفت و برگشت دو بر صفر اینتراخت برانشوایگ را در پلی‌آف بوندس لیگا شکست دهد و در این لیگ بماند

یونکر و لیونبرگ، شانس ادامه کار در فصل جدید را پیدا کردند اما بعد به قول هارتمن "اشتباه بزرگی" مرتکب شدند که منجر به اخراج‌شان شد. او معتقد است آن‌ها نتوانستند متدها و شیوه بدنسازی‌شان را با تاکتیک مورد علاقه‌شان تطبیق دهند.

هارتمن گفت: "فردی گفت آرزو می‌کرد زمان بیشتری داشت تا اندیشه‌هایش شانس واقعی برای بالیدن پیدا کنند، اما آن‌جا زمان اشتباه و جای اشتباهی بود. مشکلات باشگاه بزرگ‌تر از آن بود که یک دستیار پیشین با یک مربی بی‌تجربه جوان اما بلندپرواز، بتوانند حل‌شان کنند."

مقصد بعدی لیونبرگ، آرسنال بود. باشگاهی که با لبخند پذیرای اسطوره‌اش بود و هدایت تیم زیر ۲۳ سال را به او سپرد. پستی که سکوی پرتاب مربی سوئدی به تیم بزرگسالان شد.

لیونبرگ می‌تواند بماند؟

در حال حاضر نام بسیاری از مربیان بزرگ فوتبال برای پر کردن جای خالی نیمکت ورزشگاه امارات شنیده می‌شود، اما لیونبرگ می‌تواند چنان عملکردی داشته باشد که پست موقت را دائمی کند؟

در مقایسه با نامزدهای جدی مربی‌گری آرسنال، رزومه لیونبرگ، فاقد تجربه مربی‌گری در لیگ برتر مانند مائوریتسیو پوچتینو و نونو اسپریتیو سانتو و تجربه مربی‌گری در اروپا بسان ماسیمو الگری و کارلو آنچلوتی است.

منچستر یونایتد و چلسی، رقیبان آرسنال در لیگ برتر فوتبال انگلیس، کمی پس از عملکرد خوب اسطوره‌هایشان روی نیمکت به اوله‌گونار سولشر و فرانک لمپارد قراداد دائم دادند. که البته به نظر می‌رسد هدف اصلی لیونبرگ نیز همین است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لیونبرگ چهره‌ای محبوب بین بازیکنان جوان آرسنال از جمله باکایو ساکا است

فاگرلوند می‌گوید: "او در دورانی که بازی می‌کرد هم همیشه مسائل را به شیوه خودش حل می‌کرد. فکر می‌کنم به همین دلیل هم هرگز به سوئد برنگشت. در لندن فارغ از این که چه بوده‌اید یا از کجا آمده‌اید، خیلی راحت‌تر می‌توانید خودتان باشید. در دوران قبل از زلاتان برای افراد شاغل در فوتبال خیلی عجیب بود که کم حرف باشند و شخصیتی خاص داشته باشند."

"راستش ما اطلاعات چندانی از شیوه مربی‌گری فردریک نداریم. چیزی که می‌دانیم این است که عملکرد او در کار با جوانان درخشان بوده و احتمالا همین راه را ادامه خواهد داد."

شماری از بازیکنان جوان آرسنال از نقشی که لیونبرگ در پیشرفتشان داشته، تقدیر کرده‌اند از جمله باکایو ساکا، بازیکن ۱۸ ساله آرسنال.

با حدود یک دهه بازی زیر نظر آرسن ونگر، لیونبرگ چهره‌ای آشنا برای تقریبا تمامی هواداران آرسنال است، اما در حالی که دیگر اثری از آن موهای صورتی باقی نمانده، او نیاز به کار دیگری برای نشان دادن خودش دارد.

هارتمن می‌گوید: "او می‌خواهد تیمش تهاجمی بازی کند و این هدف آرسنال هم هست. به نظرم او کارش را مثل همیشه انجام می‌دهد: ساکت، اندیشمند با تمرکز روی تکنیک و تاکتیک."

"وقتی بازیکنی با سوابقی درخشان مانند فردریک، همه چیز به شهری کوچک مانند ولفسبورگ می‌دهد، در جایی که همه عاشق شیوه عاری از خودنمایی او شدند؛ چرا نباید در باشگاهی که به آن عشق می‌ورزد موفق باشد؟"

حق نشر عکس Getty Images
Image caption با حدود یک دهه بازی زیر نظر آرسن ونگر، لیونبرگ چهره‌ای آشنا برای هوادران آرسنال است

موضوعات مرتبط