سعید ملایی با پرچم مغولستان مسابقه خواهد داد

سعید ملایی و باتلوگا خالتما، رئیس جمهور و رئیس فدراسیون جودو مغولستان

منبع تصویر، yjcagency

توضیح تصویر،

سعید ملایی و باتلوگا خالتما، رئیس جمهور و رئیس فدراسیون جودو مغولستان

وب سایت جودو اینساید نوشته که سعید ملایی عضو سابق تیم ملی جودو ایران که پس ممانعت مقامات ایرانی از مسابقه دادن با ورزشکاران اسرائیلی از تیم ایران جدا و به کشور آلمان پناهنده شده بود، اکنون شهروند کشور مغولستان شده و در مسابقات آتی جودو با پرچم این کشور مسابقه خواهد داد.

سعید ملایی پس از جدایی از تیم ایران در آخرین مسابقات جودو با پرچم فدراسیون جهانی در جودو گرنداسلم- اوزاکا شرکت کرد که در این مسابقات ناکام ماند.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما حکومتی ایران نیز نوشته آقای ملایی در روزهای اخیر با باتلوگا خالتما، رئیس جمهور و رئیس فدراسیون جودو مغولستان دیدار کرده و پیشنهاد وی برای پیوستن به تیم کشور مغلوستان را پذیرفته است.

سایت خبر ورزشی هم نوشته است: "سعید ملایی چند روز گذشته را در اولان‌باتور، پایتخت مغولستان سپری کرد تا با امکانات و وضعیت این کشور آشنا شود. رئیس جمهور مغولستان به طور اختصاصی، میزبان وی بوده و موفق شده او را راضی کند که به جای تیم پناهندگان، در تیم ملی مغولستان به میدان رود".

منبع تصویر، khabarvarzeshi

سایت 'جودو اینساید ' نوشته است که آقای ملایی پس از توافق با اولان باتور، نامش را بعنوان ورزشکار کشور مغولستان برای شرکت در مسابقات مسترز چینگ‌دائو در کشور چین ثبت کرده است.

به نوشته این سایت کشور مغولستان اخیرا برخی از ورزشکارانش را به خاطر پیوستن به آذربایجان از دست داده است و نزدیک بوده که سه ورزشکار دیگر این کشور نیز به امارات بپیوندند که این اتفاق در نهایت نیفتاد. رئیس جمهوری مغولستان بسیار مایل است تا روند کسب مدال برای این کشور در مسابقات المپیک را ادامه بدهد و یکی از دلایل جذب سعید ملایی نیز همین بوده است.

سعید ملایی یکی از ورزشکاران ایرانی و از قهرمانان جهانی جودو است که در اعتراض به سیاست ممنوعیت رقابت با ورزشکاران اسرائیلی، حاضر نشد به ایران بازگردد.

فدراسیون‌های ورزشی ایران به شکل رسمی تایید نمی‌کنند که ورزشکاران ایرانی اجازه ندارند با اسرائیلی‌ها وارد رقابت شوند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ملایی در ۹ شهریور ۱۳۹۸ رسما از تیم ایران جدا شد و در آلمان تقاضای پناهندگی کرد و در ۲۷ شهریور فدراسیون جهانی جودو "به دنبال عملکرد ورزشکار ایرانی برای مسابقه ندادن با حریف اسرائیلی در جام جهانی جودو ۲۰۱۹ توکیو"، تمام فعالیت‌های جودوی ایران به حالت تعلیق در آورد.

در ۱۱ آبان نیز فدراسیون بین‌المللی جودو اعلام کرد که دولت آلمان با پناهندگی سعید ملایی، از قهرمانان ایرانی این ورزش موافقت کرده است.

در متنی که در وب سایت این فدراسیون منتشر کرد آمده است که این موضوع در نامه‌ای از سوی اداره مهاجرت و پناهندگان آلمان به آقای ملایی اعلام شده است.

به نوشته این فدراسیون، سعید ملایی در واکنش به خبر گفت: "من بسیار خوشحالم و می‌خواهم که از صمیم قلب از همه کسانی که در این دوران دشوار به من کمک کردند، تشکر کنم. من حالا می‌توانم کاملا بر روی جودو تمرکز کنم و خود را برای رقابت‌های بعدی فدراسیون جهانی جودو و المپیک آماده کنم."

آقای ملایی همچنان برای شرکت در مسابقات المپیک سال ۲۰۲۰ به امتیاز کافی نیاز دارد. او برای به دست آوردن این امتیازات باید در رقابت‌های بین‌المللی جودو شرکت کند.