لیورپول باخت اما چه جایگاهی میان شکست‌ناپذیرها دارد؟

محمد صلاح، سادیو مانه و روبرتو فرمینو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

محمد صلاح، سادیو مانه و روبرتو فرمینو ۶۰ درصد گل‌های لیورپول در دوران شکست‌ناپذیری این تیم را زدند

لیورپول پس از ۴۴ بازی سرانجام مقابل تیم پایین جدولی واتفورد طعم شکست را چشید، آن‌هم در حالی که تنها پنج بازی را تا رسیدن به رکورد آرسنال در این مسابقات فاصله داشت.

کلوپ و مردانش همچنین با باخت ۰-۳ مقابل واتفورد در کسب یک رکورد دیگر ناکام ماندند و نتوانستند از رکورد ۱۸ پیروزی متوالی منچستر سیتی در لیگ برتر عبور کنند.

آخرین باخت لیورپول در لیگ برتر ۴۲۲ روز قبل رخ داد: ۳ ژانویه ۲۰۱۹ که به منچستر سیتی در ورزشگاه اتحاد ۱-۲ باخت.

لیورپولِ یورگن کلوپ، سومین تیمی است که توانسته بیش از یک فصل در لیگ برتر شکست‌ناپذیر بماند. پیش از این آرسنال با ۴۹ مسابقه بدون شکست (شامل کل فصل ۴-۲۰۰۳) و چلسی (از اکتبر ۲۰۰۴ تا نوامبر ۲۰۰۵) چنین رکوردی به دست آورده بودند.

تنها شکست‌‎های لیورپول طی این مدت در فوتبال انگلستان، ژانویه گذشته مقابل وولوز (جام حذفی) و دسامبر مقابل استون ویلا (با جوان‌ترین لیورپول تاریخ و در غیاب تیم اصلی که در جام جهانی باشگاه‌ها حضور داشت) در جام اتحادیه بود. اگر نتیجه پس از ضربات پنالتی را هم در نظر بگیرید باید جام خیریه (کامیونیتی‌شیلد) این فصل را هم اضافه کنید.

به رغم این دوران طولانی شکست‌ناپذیری، لیورپول سال ۲۰۱۹ برنده هیچ جامی در انگلستان نشد. در واقع افتخارآفرینی قرمزها در فوتبال بین‌المللی بود که توانستند تبدیل به تنها تیم انگلیسی شوند که برنده لیگ قهرمانان، سوپر جام یوفا و جام جهانی باشگاه‌ها در یک فصل شده است.

آمار و ارقام پشت رکورد شگفت‌انگیز لیورپول

لیورپول در دوران شکست‌ناپذیری ۳۹ برد در ۴۴ بازی به دست آورد و به طور متوسط ۲/۷۷ امتیاز در هر بازی. منچستر سیتی که در فصل ۱۸-۲۰۱۷ به رکورد ۱۰۰ امتیاز در یک فصل رسید در هر بازی به طور متوسط ۲/۶۳ امتیاز به دست آورده بود.

قرمزها ۹ بازی پیاپی آخر فصل گذشته را بردند، هرچند که دستشان از جام کوتاه ماند. فصل قبل لیورپول ۹۷ امتیاز به دست آورد و نایب قهرمان شد، در حالی که از نظر کسب بیشترین امتیاز در یک فصل در رتبه سوم تاریخ لیگ برتر قرار گرفت. نوار پیروزی‌های این تیم در فصل جاری هم ادامه پیدا کرد و با کسب ۸ پیروزی تعداد بردهای متوالی این تیم به ۱۷ رسید.

تساوی ۱-۱ مقابل منچستر یونایتد در اکتبر اجازه نداد این تیم به رکورد ۱۸ پیروزی متوالی منچستر سیتی برسد. آن‌ها پس از این مسابقه تمام بازی‌ها را بردند تا بار دیگر برای رسیدن به آن رکورد دورخیز کنند ولی باخت شنبه (۲۹ فوریه) مقابل واتفورد بار دیگر رویاهای لیورپول را بر باد داد.

البته لیورپول هنوز هم ۲۲ امتیاز با منچستر سیتی فاصله دارد و خیلی بعید است که مشکلی برای قهرمانی داشته باشد.

مثلث تهاجمی لیورپول - محمد صلاح، روبرتو فرمینو و سادیو مانه - در قلب موفقیت‌های این تیم در ۱۴ ماه گذشته قرار دارد و این در حالی است که هیچ بازیکن دیگر این تیم نتوانسته بیشتر از ۷ گل بزند.

لیورپول در دوره شکست‌ناپذیری، توانست در ۳۶ بازی لیگ برتر ۱۰۴ گل بزند که در این میان فقط تعداد گل‌های مانه (۲۷)، صلاح (۲۴) و فرمینو (۱۲) دو رقمی بود. ویرجیل فان‌دایک (۷)، جورجو واینالدوم و دیووک اوریگی (هر دو ۵ گل) تنها بازیکنان این تیم هستند که موفق شده‌اند پنج بار یا بیشتر گلزنی کنند.

اما رکوردداران پاس گل لیورپول شما را متعجب خواهد کرد: ترنت الکساندر آرنولد (۲۱)، اندرو رابرتسون (۱۴) فرمینو (۱۰) تنها بازیکنان تیم هستند که تعداد پاس گل‌هایشان دو رقمی است.

لیورپول چه جایگاهی در میان شکست‌ناپذیرها دارد؟

دوازده تیم در پنج لیگ معتبر فوتبال اروپا توانسته‌اند برای یک فصل یا بیشتر شکست‌ناپذیر بمانند (غیر از تیم‌هایی که تعداد بازی‌های بدون شکست‌شان کمتر از ۳۲ مسابقه بوده مثل پترسون در فصل ۸۹-۱۸۸۸). از میان این‌ها فقط سه تیم، از جمله لیورپول، در آن سال موفق به کسب جام نشده‌اند.

رکورد لیورپول ۱۴ بازی کمتر از رکورد شگفت‌انگیز آث میلان است که از مه ۱۹۹۱ تا مارس ۱۹۹۳ به مدت ۶۷۲ روز در ۵۸ بازی سری‌آ فوتبال ایتالیا، نباخت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آرسنال بدون باخت قهرمان فصل ۴-۲۰۰۳ لیگ برتر فوتبال انگلیس شد، رکوردی که هیچ تیمی در پنج لیگ معتبر اروپایی موفق به تکرار آن نشده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

لیورپول در فهرست شکست‌ناپذیران پنج لیگ معتبر اروپا پس از میلان، بایرن مونیخ، آرسنال و یوونتوس در جایگاه پنجم قرار دارد.

لیورپول همچنین ۵ بازی و ۱۰۰ روز تا رسیدن به رکورد ۴۹ بازی شکست‌ناپذیری آرسنال فاصل داشت؛ این رکورد شامل فصل "شکست‌ناپذیر" آرسنال نیز می‌شود. آرسنال ونگر در کل فصل ۴-۲۰۰۳ نباخت: رکوردی که از زمان شروع لیگ فوتبال در سال ۱۸۸۸ هیچ تیمی نتوانسته به آن برسد.

برخلاف لیورپل، سه تیم دیگری که صاحب رکورد شکست‌ناپذیری در بیشتر از ۳۲ بازی در دسته اول فوتبال انگلیس بودند، به یکی از رقیبان اصلی‌شان باختند. منچستر یوناتید به شکست‌ناپذیری آرسنال و چلسی خاتمه داد و لیورپول، ناتینگهام فارست را برد.

شکستن رکورد اروپایی تقریبا برای لیورپول غیرممکن بود. استوا بخارست در ۱۰۴ بازی لیگ (و ۱۱۹ مسابقه داخل رومانی) بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ شکست‌ناپذیر بود؛ به بیان دیگر در سه فصل کامل بالاترین سطح فوتبال رومانی.

از نظر زمانی رکورد طولانی‌ترین مدت شکست‌ناپذیری به تیم "لینکلن رد ایمپس" می‌رسد که در ۱۹۵۹ روز (بیش از پنج سال) از مه ۲۰۰۹ تا سپتامبر ۲۰۱۴ در ۸۸ بازی لیگ جبل‌الطارق شکست نخورد.

لیورپول هنوز بخت شکستن چه رکوردهایی را دارد؟

لیورپول اگر افت چشمگیری در ادامه فصل نداشته باشد، به راحتی می‌تواند، رکورد کسب امتیاز در اروپا را بشکند.

لیورپول اگر به طور متوسط ۲/۸۲ امتیاز در هر بازی بگیرد، در پایان فصل ۱۰۷ امتیاز خواهد شد.

رکورددار کسب بیشترین امتیاز در اروپا سلتیک است که در فصل ۱۷-۲۰۱ موفق به کسب ۱۰۶ امتیاز در لیگ اسکاتلند شد. رتبه دوم و سوم؟ هر دو متعلق به تیم "بری تاون" در لیگ ولز است که ۱۰۵ امتیاز در فصل ۷-۱۹۹۶ و ۱۰۴ امتیاز در فصل بعد از آن گرفت.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

لیورپولِ یورگن کلوپ، سومین تیمی است که توانسته بیش از یک فصل در لیگ برتر شکست‌ناپذیر بماند

طبق مقاله‌ای که یوفا در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد، سایر تیم‌های اروپایی که به امتیاز ۱۰۰ رسیده‌اند، عبارتند از: سلتیک (۱۰۳ امتیاز ۲-۲۰۰۱)، یوونتوس (۱۰۲ امتیاز ۱۴-۲۰۱۳)، رئال مادرید (۱۰۰ امتیاز ۱۲-۲۰۱۱)، بارسلونا (۱۰۰ امتیاز ۱۳-۲۰۱۲) و منچستر سیتی (۱۰۰ امتیاز ۱۸-۲۰۱۷).

قرمزها فقط ۱۹ امتیاز با رکورد خودشان که ۹۸ امتیاز در فصل ۹-۱۹۷۸ است، فاصله دارند (البته با در نظر گرفتن ۳ امتیاز برای هر پیروزی)، هرچند که این رکورد در فصلی با ۴۲ بازی به دست آمد. بهترین رکورد لیورپول از نظر کسب امتیاز در هر بازی به فصل قبل بازمی‌گردد که با ۹۷ امتیاز به طور متوسط از هر بازی ۲/۵۵ امتیاز گرفتند.

لیورپول همچنین می‌تواند رکورد زودترین قهرمانی در لیگ برتر را کسب کند: رکوردی که الان در اختیار منچستر یونایتد است که ۱۴ آوریل قهرمان فصل ۰۱-۲۰۰۰ شد.

لیورپول ۲۱ بازی اخیر خانگی‌اش در لیگ برتر را با پیروزی پشت سرگذاشته است، آن‌ها توانسته‌اند با رکورد بیشترین پیروزی متوالی خانگی در بالاترین سطح فوتبال انگلیس مساوی کنند؛ رکوردی که توسط لیورپولِ بیل شنکلی از ژانویه تا دسامبر ۱۹۷۲ به دست آمد.