سعید ملایی قهرمان جودوکای ایرانی با پرچم مغولستان در المپیک شرکت می‌کند

ملایی
توضیح تصویر،

ملایی در مصاحبه با بی‌بی‌سی دلیل تصمیم خود به ترک ایران را توضیح داد

کمیته بین المللی‌المپیک موافقت کرده است که سعید ملایی، قهرمان ایرانی جودوکا با پرچم کشور مغولستان در مسابقات المپیک ۲۰٢۰ ژاپن شرکت کند.

سعید ملایی، قهرمان ۲۸ ساله جودی جهان، پس از آنکه به دستور مقامات ورزشی ایران مجبور شد در مسابقات قهرمانی جهان در ژاپن در سال ۲۰۱۹ عمدا تن به شکست بدهد از ادامه فعالیت در ایران خودداری ورزید و به خارج رفت.

در آن مسابقات، ملایی به نیمه‌نهایی رسید. او در صورت پیروزی در دیدار نیمه‌نهایی باید در فینال با حریف اسرائیلی مسابقه می‌داد و اگر در دیدار رده‌بندی برنده می‌شد، آن گاه باید روی سکو کنار حریف اسرائیلی می‌ایستاد. آقای ملایی اما هر دو مسابقه‌اش را به حریفان بلژیکی و گرجستانی باخت تا هیچ کدام از این اتفاق‌ها رخ ندهد. اتفاقی که به گفته آقای ملایی به دستور مسئولان ایرانی رخ داد. ساگی موکی در آن مسابقات قهرمان شد.

سعید ملایی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال‌های ٢٠١٥ و ٢٠١٦ مدال برنز و در مسابقات آسیایی سال ٢٠١٧ مدال نقره گرفت. او در مسابقات قهرمانی جهان در بوداپست در سال ٢٠١٧ به مدال برنز رسید و در مسابقات قهرمانی جهانی باکو در سال ٢٠١٨ به مدال طلا و عنوان قهرمانی جهان دست یافت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سعید ملایی در مسابقات جهانی باکو به مدال طلا دست یافت

پس از قبول شکست در مسابقات قهرمانی در ژاپن، ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو گفت که سعید ملایی تحت فشار فدراسیون جودو جمهوری اسلامی مسابقه را عمدا باخت. گفته شده بود که مقامات ورزشی ایران برای وادار کردن این ورزشکار به قبول سیاست ورزشی دولت خانواده او را نیز تحت فشار قرار داده بودند.

پس از خروج از ایران، گزارش‌هایی از درخواست پناهندگی آقای ملایی از آلمان منتشر شد اما او گفت که در صدد پناهندگی نیست اما تصمیم دارد به فعالیت ورزشی خود بدون برخورد با محدودیت ادامه دهد. او در نوامبر سال گذشته میلادی به عنوان پناهنده در آلمان اجازه اقامت گرفت و پس از آن، به عنوان عضوی از تیم پناهندگان فدراسیون بین‌المللی جودو در مسابقات اوزاکا شرکت کرد.

در واکنش به سیاسی کردن ورزش توسط دولت ایران، فدراسیون بین‌المللی جودو تصمیم گرفت که فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران را اخراج کند. فدراسیون جودو ایران خواستار تجدید نظر در این تصمیم شده و قرار است در ماه آوریل سال جاری، دیوان داوری ورزشی در این مورد اظهار نظر کند.

اجبار ورزشکاران ایرانی به پذیرش شکست به منظور خودداری از رقابت با ورزشکاران اسرائیل بدون سابقه نیست و در سال‌های اخیر، مقامات و مراکز ورزشی بین‌المللی وجود این رویکرد را تایید کرده‌اند.

در سال‌های اخیر شماری از ورزشکاران ایرانی به دلیل شرایط موجود در کشورشان به خارج رفته و شماری از آنان فعالیت ورزشی خود را در کشورهای دیگر دنبال می‌کنند.