تهدید کرونا برای فوتبال اروپا: بازیکنانی که ارزش خود را از دست می‌دهند

نیمار

منبع تصویر، Reuters

بحران کرونا برای بسیاری از باشگاه‌ها پیامدهای مالی شدیدی دارد. لغو مسابقات باعث کاهش میلیاردها یورو درآمد در فوتبال اروپا شده است. تقریباً همه منابع درآمدی باشگاه‌های فوتبال از جمله درآمدهای تلویزیونی، درآمدهای تجاری و درآمدهای روز مسابقه به دلیل تعطیلی لیگ‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند تا حدی که برخی از باشگاه‌ها را حتی خطر ورشکستگی تهدید می‌کند.

همه‌گیری جهانی کرونا بر ترازنامه باشگاه‌های اروپایی، به ویژه باشگاه‌های بزرگ‌تر هم تاثیر می‌گذارد و ریسک‌های مالی مضاعفی را به وجود می‌آورد. دلیل این قضیه کاهش ارزش بازیکنان‌ در بازار نقل‌ و انتقالات است؛ مهم‌ترین دارایی یک باشگاه‌ فوتبال.

بر اساس پژوهش جدیدی که گروه تحقیقاتی "رصدخانه فوتبال"، مرکز بین‌المللی مطالعات ورزشی (CIES) در سوییس انجام داده است، اگر همان طور که انتظار می‌رود لیگ‌های داخلی کشورها و همچنین لیگ قهرمانان و لیگ اروپا، دست‌کم تا پایان ژوئن تعطیل بمانند، ارزش‌ تیم‌های حاضر در لیگ‌های برتر اروپا می‌تواند تا ۳۵ درصد کاهش یابد.

بر اساس بررسی‌های این مرکز معتبر که مقر آن در نوشاتل سوئیس است، ارزش بازیکنان شاغل در پنچ لیگ بزرگ اروپا، یعنی اسپانیا، انگلستان، آلمان، ایتالیا و فرانسه، در صورتی که تا پایان ژوئن هیچ بازی‌ای انجام نشود، در مجموع ۲۸ درصد کاهش پیدا می‌کند و از ۳۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو به ۲۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو می‌رسد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رصدخانه فوتبال می‌گوید ارزش پل پوگبا در پایان دوران کرونا احتمالا ۳۰ میلیون یورو افت می‌کند

این گروه تحقیقاتی در این پژوهش عوامل مختلفی را از جمله سن بازیکنان، مدت قراردادها، مسیر دوران حرفه‌ای، پست بازی و عملکرد در فصل اخیر در نظر گرفته است. بر این اساس بیشترین کاهش ارزش شامل بازیکنان مسن‌تری می‌شود که قراردادشان کوتاه‌مدت است و در این فصل کمتر از فصل قبل بازی کرده‌اند.

بر اساس الگوریتمی که این گروه به کار برده، به عنوان نمونه ارزش پل پوگبا، بازیکن فرانسوی باشگاه منچستر یونایتد از ۶۵ میلیون یورو به ۳۵ میلیون یورو افت می‌کند.

بر اساس این پژوهش، ارزش تیم فرانسوی المپیک مارسی نیز بیش از دیگران کاهش می‌باید. قیمت بازیکنان این تیم روی هم حدود ۳۸ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. استاد برستوا، دیگر باشگاه فرانسوی از این لحاظ کمترین آسیب را خواهد دید و ارزش تیم‌اش تنها ۱۶ درصد کمتر می‌شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

باشگاه‌های بزرگ‌تر اروپا که بازیکنان گران‌قیمت‌تری دارند، طبیعتاً از لحاظ ارزش تیم بیشترین صدمه را می‌بینند.

به عنوان نمونه، مجموع ارزش بازیکنان رئال مادرید در بازار نقل‌وانتقالات با ۲۶۰ میلیون یورو کاهش (۳۲ درصد) از ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو به ۷۵۰ میلیون یورو می‌رسد. ارزش تیم بارسلونا هم از ۱ میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو به ۸۰۴ میلیون یورو کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر ارزش دارایی پردرآمدترین باشگاه فوتبال جهان بیش از ۳۰۰ میلیون یورو کم می‌شود.

در انگستان ارزش تیم منچستر سیتی از ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو به ۹۴۹ میلیون یورو کاهش پیدا می‌کند. ارزش بازیکنان لیورپول، قهرمان اروپا و گران‌ترین تیم فوتبال جهان بر اساس برآورد گروه تحقیقاتی "رصدخانه فوتبال سی‌آی‌ای‌اس"، حدود ۳۵۰ میلیون یورو کاهش می‌یابد و از ۱ میلیارد و ۴۰۰ یورو به ۱ میلیارد ۵ میلیون یورو می‌رسد.

گران‌ترین تیم فوتبال آلمان هم با کاهش شدید ارزش مهم‌ترین دارایی‌اش مواجه می‌شود. ارزش بازیکنان بایرن مونیخ بر اساس این تحقیق از ۸۰۹ میلیون یورو به ۵۴۲ میلیون یورو افت می‌کند.

در فرانسه مجموع قیمت بازیکنان پاری سن ژرمن در صورتی که تا آخر ماه ژوئن مسابقه‌ای انجام نشود، بیش از ۳۰۰ میلیون یورو کاهش پیدا می‌کند و از ۹۶۱ میلیون یورو به ۶۵۹ میلیون می‌رسد.

البته باید توجه کرد که ارزش تیم‌ها هیچ گاه با این ارقام در ترازنامه باشگاه‌ها قید نمی‌شوند چون از لحاظ حسابداری، مانند سایر "دارایی"ها ملاک قیمت خرید آنها است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پیشبینی می‌شود ارزش بازیکنان لیورپول، قهرمان اروپا و گران‌ترین تیم فوتبال جهان بر اساس برآورد رصدخانه فوتبال، حدود ۳۵۰ میلیون یورو کاهش ‌یابد

به عبارت دیگر ارزش بازیکنی که در آکادمی خود باشگاه پرورش پیدا کرده و خریداری نشده است، در صورت‌های مالی صفر درج می‌شود اما ارزش کریستیانو رونالدو در دفاتر باشگاه یوونتوس تورین صد میلیون یورو، قیمت خرید او، ثبت شده است.

تهدید اصلی برای باشگاه‌های فوتبال به اعتقاد کارشناسان اقتصادی افت قیمت‌ بازیکنان در بازار است. اکثر پیش‌بینی‌ها از کاهش قیمت‌ها در بازار میلیاردی نقل ‌وانتقالات فوتبال اروپا، بعد از بحران کرونا حکایت می‌کند.

در این صورت درآمد باشگاه‌ها از این بازار کاهش پیدا خواهد کرد. در این میان باشگاه‌های هلند، فرانسه و پرتغال که این یکی از منابع اصلی درآمدی‌شان بود بیشتر از بقیه متضرر می‌شوند.

به اعتقاد صاحب‌نظران، یک پیامد دیگر کاهش ممتد قیمت بازیکنان این است که حسابرسان در قیمت‌گذاری باشگاه‌ها تجدیدنظر خواهند کرد و ارزش باشگاه‌ها در کل کمتر خواهد شد که بر اعتبار مالی باشگاه‌ها تاثیر خواهد گذاشت.