ویروسی که به جان لیگ برتر فوتبال انگلیس افتاده؛ کدام باشگاه‌ها بیشتر ضرر می‌کنند؟

زمین فوتبال

منبع تصویر، Getty Images

به دنبال شیوع ویروس کرونا و به دلیل ممنوعیت احتمالی حضور جمعیت در یک مکان به نظر می‌رسد که راه حل برگزاری بازی‌ها پشت درهای بسته برای دوره‌ای طولانی‌تر برگزار خواهد شد و این یعنی خبری از ورزشگاه‌های پر تماشاگر نخواهد بود.

گرگ کلارک، رئیس لیگ برتر فوتبال انگلیس گفته که سخت بتوان حضور تماشاگران در لیگ برتر فوتبال انگلیس را "به این زودی‌ها" تصور کرد و لیگ برتر باید خودش را آماده برگزاری بازی‌ها بدون هواداران کند.

حق پخش تلویزیونی سرسام‌آور و قراردادهای تجاری کلان، موجب شده تا در فوتبال مدرن باشگاه‌ها وابستگی کمتری به بلیت‌فروشی روز مسابقه داشته باشند، اما هنوز هم تاثیر بلیت‌فروشی مهم‌تر از آن است که قابل صرفنظر کردن باشد. در این میان تیم‌های بزرگ‌تر بیشتر ضرر می‌کنند.

کیه‌ران مگوایر، کارشناس مالی فوتبال، تلاش می‌کند برآوردی از برگزاری بدون تماشاگر لیگ برتر فوتبال انگلیس در فصل آینده ارائه دهد:

چه تیمی بیشترین درآمد را از بلیت‌فروشی روز مسابقه دارد؟

"شش غول" لیگ برتر فوتبال انگلیس (لیورپول، آرسنال، چلسی، منچستر سیتی، منچستر یونایتد و تاتنهام) در فصل ۱۹-۲۰۱۸ در مجموع ۴۹۵ میلیون پوند از بلیت‌فروشی درآمد داشتند که ۷۳ درصد درآمد کل بلیت‌فروشی لیگ برتر بود.

در این میان منچستر یونایتد با ۱۱۱ میلیون پوند و آرسنال با ۹۶ میلیون پوند بیشترین سهم و هادرسفیلد و بورنموث با حدود ۵ میلیون پوند، کمترین سهم را داشتند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

منچستر یونایتد که با اولدترافورد، بزرگ‌ترین ورزشگاه لیگ برتر فوتبال انگلیس را دارد، از هر بازی خانگی فصل ۱۹-۲۰۱۸ لیگ برتر بیش از ۴ میلیون پوند درآمد داشت.

این در حالی است که مجموع درآمد هشت تیم لیگ برتر از هر بازی خانگی در آن فصل بیش از یک میلیون پوند بود.

بلیت‌فروشی روز بازی چقدر مهم است؟

در اولین فصل لیگ برتر فوتبال انگلیس (۳-۱۹۹۲) درآمد بلیت‌فروشی روز مسابقه ۸۹ میلیون پوند بود؛ یعنی ۴۳ درصد از مجموع ۲۰۵ میلیون پوند.

حالا بلیت‌فروشی روز مسابقه فقط ۱۳ درصد از مجموع درآمد را تشکیل می‌دهد هرچند که میزان آن به ۶۷۷ میلیون پوند افزایش یافته است.

در فصل ۱۹-۲۰۱۸ آرسنال (۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار پوند) همراه با تاتنهام و منچستر یونایتد (هر دو تیم ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار) بیشترین درآمد و بورنموث و برنلی با حدود ۴ میلیون پوند کمترین درآمد از بلیت‌فروشی روز مسابقه را داشتند.

دلیل این اختلاف درآمد ترکیبی از ظرفیت متفاوت ورزشگاه‌ها، حضور در لیگ انگلیس، جام حذفی یا رقابت‌های اروپایی است و البته این که بعضی از باشگاه‌ها شرایط میزبانی جذاب‌تری را برای هوادارنشان فراهم می‌کنند.

فصل قبل آرسنال نزدیک به ربع درآمدش را بلیت‌فروشی روز مسابقه به دست آورد؛ مسئله‌ای که بازی پشت درهای بسته را به معضلی جدی برای این تیم تبدیل می‌کند.

کدام تیم پول بیشتری در بانک دارد؟

در سال ۲۰۱۹ منچستر یونایتد (۳۰۸ میلیون پوند)، آرسنال (۱۶۷ میلیون) و منچستر سیتی (۱۳۰ میلیون) بیشترین پول نقد و برایتون (یک میلیون) و کاردیف (۲ میلیون) کمترین پول نقد را داشتند.

البته به این نکته باید توجه داشت که آرسنال از آن زمان تا کنون بخش قابل توجهی از این پول را خرج کرده است.

درآمدها و هزینه‌های روز بازی

تماشاگران اغلب می‌گویند که حقوق بازیکنان از جیب آن‌ها پرداخته می‌شود. این ادعای درستی است به شرط آن که پولی پرداختی هوادران برای حق اشتراک تلویزیون‌هایی که بازی‌ها را پخش می‌کنند را نیز در نظر بگیریم. درآمد روز بازی ۲۲ درصد از کل پرداختی باشگاه را تامین می‌کند.

در مورد این قضیه هم شرایط مختلفی در میزان تاثیر تماشاگران در باشگاه‌های مختلف نقش دارد. آرسنال و تاتنهام با در اختیار داشتن ورزشگاه‌هایی که بیش از ۶۰ هزار نفر ظرفیت دارند، حضور پر رنگ تماشاگران در استادیوم و درآمد گردشگری روز مسابقه، بهترین وضعیت را دارند و از این طریق ۴۰ پنس از هر یک پوندی که حقوق می‌دهند را بدست می‌آورند.

در سوی دیگر ماجرا هفت تیم لیگ برتر هستند که درآمد بلیت‌فروشی روز بازی تا حداکثر ۱۰ پنس از هر یک پوندی که حقوق می‌دهند را تامین می‌کند.

کل حقوق پرداختی لیگ برتر فوتبال انگلیس در فصل ۱۹-۲۰۱۸ کمی بیش از ۳ میلیارد پوند بود. حقوق پرداختی نسبت به فصل ۳-۱۹۹۲ که لیگ برتر آغاز شد ۲۸۱۱ درصد افزایش داشته در حالی رشد تورم در این مدت ۱۰۸ درصد بوده است.

حقوق سالیانه در لیگ برتر

اگر کل فصل بدون حضور تماشاگران برگزار شود، با توجه به کاهش یافتن شمار افرادی که روز مسابقه در بخش‌هایی مانند تهیه غذا، امنیت و خدمات کار می‌کنند، میزان حقوق پرداختی هم کم می‌شود.

برای مثال، روزی که منچستر یونایتد بازی دارد ۳۳۴۰ نفر در اولدترافورد کار می‌کنند. اگر فرض را بر این بگیریم که آن‌ها حداقل دستمزد ملی را می‌گیرند و شیفت کاریشان ۶ ساعت است، مبلغ سالانه پرداختی به آن‌ها ۵ میلیون پوند می‌شود. مجموع حقوقی که یونایتد در فصل ۱۹-۲۰۱۸ پرداخت کرد ۳۳۲ میلیون پوند بود.

سود و زیان

تیم‌های لیگ برتر فوتبال انگلیس در فصل ۱۹-۲۰۱۸ مجموعا ۳۸۴ میلیون پوند زیان داشتند (چلسی با ۱۳۵ میلیون پوند زیان و تاتنهام با ۹۶ میلیون سود در دو سوی جدول قرار می‌گیرند).

با توجه به این که پیشبینی می‌شود بازار در نتیجه شیوع ویروس کرونا سقوط کند، مالکان بسیاری با کم شدن ارزش دارایی‌شان مواجه خواهند شد، به این ترتیب باشگاه‌ها دورانی چالش برانگیز را پیش رو دارند و طبیعتا این روی بسیاری از کسب و کارها تاثیر می‌گذارد.

در صورت برگزاری بازی‌ها بدون حضور تماشاگران، اگر لیگ برتر نتواند راهی برای جایگزینی ۶۷۷ میلیون پوند درآمد روز مسابقه پیدا کند، آن گاه باشگاه‌های بیشتری باید برای کاهش دستمزد وارد مذاکره با بازیکنان شوند تا بتوانند دوام بیاورند.

در یک کلام می‌توان گفت لیگ برتر فوتبال انگلیس هم نسبت به این ویروس ایمن نیست.