دخترانی که یکی از خشن‌ترین شب‌های یو‌اف‌سی را ساختند؛ 'قیافه‌ام شبیه زامبی‌ها شده بود'

Split picture of Joanna Jedrzejczyk before and after UFC 248

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

چهره یوآنا یدریچک قبل و بعد از یو‌اف‌سی ۲۴۸

یوآنا یدریچک، کمی پس از مبارزه با ژنگ ویلی در یو‌اف‌سی ۲۴۸ به رختکن برگشت و هنوز نمی‌دانست چه بر سر چهره‌اش آمده است.

یدریچک کمی قبل از مبارزه‌ای بیرون آمده بود که دانا وایت، رئیس یو‌اف‌سی آن را "یکی از بهترین‌‌ها" در تاریخ هنرهای رزمی ترکیبی نامیده بود.

این ورزشکار لهستانی می‌دانست که صورتش از شکل افتاده است. اما تا وقتی که در آیینه نگاه نکرده بود، عمق ماجرا را متوجه نشد.

یدریچک به بی‌بی‌سی گفت: "زبانم بند آمده بود، شبیه یک زامبی شده بودم."

او یک برآمدگی وحشتناک روی پیشانی‌اش داشت. یکی از چشمانش بر اثر تورم بسته شده بود و یک کبودی بزرگ هم روی چهره‌اش دیده می‌شد.

خواهر دوقلوی این ورزشکار ۳۲ ساله به او کمک کرد تا دوش بگیرد؛ قبل از این که یک شب را در بیمارستانی در لاس‌وگاس بگذراند.

او گفت: "یک روز عکسم را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنم و متوجه می‌شوید که چه شکلی بودم. خیلی خنده‌دار بود، بعضی‌ها اصلا من را نمی‌شناختند."

او حالا خوشبختانه می‌تواند به ماجرا بخندد، اما آسیب‌ها کماکان بجای مانده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یدریچک و ویلی ۳۵۱ ضربه کاری رد و بدل کردند که در این زمین صاحب رکورد سومین مسابقه برتر تاریخ یو‌اف‌سی شدند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یدریچک که یکی از بزرگ‌ترین قهرمانان ام‌ام‌ای است ۷ مارس برای تصاحب کمربند قهرمانی یکی از بخش‌های سبک وزن (بین ۴۸ تا ۵۲ کیلوگرم) به مصاف ویلی رفت. او که اولین قهرمان چینی تاریخ یو‌اف‌سی بود، در این مبارزه باید برای اولین بار از عنوانش دفاع می‌کرد.

چشم راست ویلی در همان اوایل مبارزه به دلیل ضربه‌ای که خورد، بسته شد. سپس در راند سوم بود که پیشانی یدریچک متورم شد. این تورم آن قدر شدید شد که احتمال داشت بترکد.

یدریچک گفت: "این احتمال وجود داشت که نیمی از صورتم شکاف بردارد. خیلی دردناک بود. برای کمتر از یک ثانیه فکر کردم که باید مسابقه را متوقف کنم، اما کماکان به مبارزه ادامه دادم."

جدال این دو نفر ۵ راند طول کشید. در ۲۵ دقیقه‌ای که داخل قفس بودند، ۳۵۱ ضربه کاری رد و بدل شد که به این ترتیب آن‌ها صاحب رکورد سومین رکورد بیشترین ضربات رد و بدل شده در تاریخ یو‌اف‌سی شدند و در پایان هم داوران ویلی را برنده مسابقه اعلام کردند.

به رقم تورم شدید، ورزشکار لهستانی دچار مصدومیت دائمی نشد؛ البته اگر آنچه خودش "قلب شکسته و روح جریحه‌دار شده" نامید را نادیده بگیریم.

دو روز طول کشید که باد صورتش بخوابد. در حالی که زمانی تقریبا تمام صورتش کبود شده بود، اما سه هفته بعد کبودی‌ها هم محو شدند.

او گفت: "می‌دانستم که خوب خواهم شد. حسابی از دست خودم عصبانی شده بودم چون دوست داشتم چند روزی را با خانواده و دوستانم در لاس‌وگاس خوش بگذرانم. اما این هزینه‌ای است که باید بپردازیم. من ۱۷ سال است که این کار را انجام می‌دهم و قوانین بازی را می‌دانم."

داستان حضور یدریچک در یو‌اف‌سی به زمانی برمی‌گردد که برای کاهش وزن سراغ کیک بوکسینگ رفت و "عاشق مبارزه" شد. او چندین دوره قهرمان موی‌تای جهان شد تا این که سال ۲۰۱۲ رشته‌اش را تغییر داد و وارد ام‌ام‌ای شد.

منبع تصویر، Getty Images/Instagram

یدریچک می‌گوید: "عاشق به چالش کشیدن خودم هستم. محدودیت‌ها فقط در سر ما وجود دارد و من هر روز سعی می‌کنم، سقف توانایی‌ام را بالاتر ببرم. هر روز با ترس‌هایم روبرو می‌شوم."

"ام‌ام‌ای خشن است، اما ماجرا فقط داغان کردن مردم نیست. برای من مسئله ورزش، رقابت کردن و احترام است."

برای یدریچک مراقبت از خود و آینده‌اش اهمیت زیادی دارد. او اگر حال و حوصله داشته باشد در مناسبت‌های یو‌اف‌سی لباس رسمی به تن می‌کند و کفش پاشنه بلند می‌پوشد.

او گفت: "من ورزشکار هستم، اما از سوی دیگر زن هم هستم و می‌خواهم شبیه زن‌ها به نظر برسم. این ورزش می‌تواند بدن و ذهنیت شما را تغییر دهد و این مسئله‌ای بزرگ برای یک زن است. خوشحالم که یو‌اف‌سی مراقب ما است، چون من می‌خواهم درآینده یک مادر و یک تاجر بشوم."

نگاهی به حساب اینستاگرام او (که بخشی از فعالیت تجاری او است) نشان می‌دهم که شم اقتصادی دارد اما یدریچک می‌خواهد مدیریت ارشد کسب و کار ((MBA) بخواند و کافی‌شاپ خودش را راه بیاندازد.

او در دوران قرنطینه کرونا شروع به آموختن زبان اسپانیایی و نواختن پیانو کرده است: "زندگی بیرون باشگاه ورزشی هم جریان دارد. بزرگ‌ترین رقیب من زمان است چون در شبانه روز فقط ۲۴ ساعت وقت داریم و من خیلی کارها باید انجام دهم."

"سعی می‌کنم بهترین زندگی ممکن را داشته باشم. داخل یا خارج قفس، با داشتن کمربند قهرمانی یا بدون آن، تک تک روزها من خودم را به عنوان یک قهرمان نگاه می‌کنم و می‌خواهم میراث خودم را بسازم."