جریمه میلیاردی فدراسیون فوتبال ایران با شکایت ویلموتس؛ همه به دنبال مقصر

  • پویا قربانی
  • بی‌بی‌سی
مارک ویلموتس و مهدی تاج در هنگام بستن قرارداد سرمربی‌گری تیم ایران

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

مارک ویلموتس و مهدی تاج در هنگام بستن قرارداد سرمربی‌گری تیم ایران

محکومیت فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا در پی شکایت مارک ویلموتس، و رای به پرداخت غرامت شش میلیون و ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ یورو با احتساب پنج درصد جریمه به علاوه پنج هزار فرانک هزینه دادرسی، فوتبال ایران را با جریمه سنگین شش میلیون و ۴۴۹ هزار یورویی روبرو کرده است، چیزی بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان.

فدراسیون فوتبال ایران در ادامه روند واکنش‌هایش به موضوع شکایت سرمربی پیشین تیم‌ملی فوتبال ایران، وصول رای را تکذیب کرده است.

شاه‌منصوری یکی از وکلای فدراسیون گفت: "قرارداد ویلموتس، چکیده قرارداد کی‌روش است، وکیل سوئیسی نگذاشت به فیفا اعتراض کنیم." وکیلی که می‌دانیم اخراج شده و بعضی می‌گویند "قرار است کاسه کوزه‌ها سر او بشکند."

روی جلد قریب به اتفاق روزنامه‌های ورزشی ایران امروز به این موضوع اختصاص دارد. تیترهایی مانند "باخت ۱۷۰ میلیاردی به ویلموتس" و جمله‌سازی با "تاراج و تاج".

کارشناسان فوتبال می‌گویند در شرایط موجود، تنها امیدی که فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند داشته باشد شکایت به دادگاه عالی ورزش است. اما این امر ممکن است ۹ ماه تا یک سال طول بکشد و گفته شده تا آن زمان حدود روزی ۷ هزار یورو به مبلغ این جریمه اضافه خواهد شد.

ویلموتس تنها در چهار بازی رسمی تیم ایران را رهبری کرد که تیم‌ملی در دو بازی به عراق و بحرین باخت. حالا بعضی از کاربران هزینه باخت به عراق را با هزینه جنگ با این کشور و خسارات آن مقایسه می‌کنند.

علی کفاشیان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران، گفته است که "مسئولان فدراسیون جوانند، کار می‌کنند پولش را می‌‌دهند" شاید آقای کفاشیان این جمله را با همان خنده همیشگی‌اش گفته باشد اما احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس ایران، گفته است: "آقایان باید پول ویلموتس را از جیب‌شان بدهند و اموال‌شان توقیف شود"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران هم اعلام کرده است که موضوع را بررسی می‌کند.

علی کریمی، ملی‌پوش پیشین و از منتقدان صریح‌اللهجه فدراسیون فوتبال در پستی طعنه‌آمیز در اینستاگرام با انتشار عکس ویلموتس در حال کاشت نهال نوشته: " با ۱۶۶ میلیارد تومن میشه تمام ایران رو درخت کاشت، ولی این هنر فدراسیون و هیئت رئیسه حی و حاضر بود که با یک درخت تمومش کردن."

گروهی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به بحث لیاقت و تخصص مقامات در ایران می‌پردازند و قرارداد فدراسیون را در ادامه قراردادهای دولتی با شرکتهای داخلی می‌دانند با این تفاوت که حالا مربی بلژیکی " نه بی‌خیال پولش شده و نه مرعوب تشکیلات حکومتی".

گروهی با ناسزا و نفرین به دنبال اینستاگرام مارک ویلموتس می‌گردند و گروهی در حال محاسبه این که با این مبلغ چه کارهایی را می‌شد سامان داد، از کلاس‌های درس در مناطق محرون تا آوردن ژوزه مورینیو.

بسیاری از فوتبال‌دوستان نیز یاد یک توییت مازیار ناظمی، معاون وقت وزیر ورزش و رئیس فعلی فدراسیون اتوموبیل‌رانی افتاده‌اند که با شعف و با هشتگ خاطرات خدمت گفته بود "بندی بی‌سابقه در قرارداد گنجاندیم که در صورت فسخ سه ماه جریمه پرداخت می‌شود. تاج دست بالا را دارد."

مارک ویلموتس به دلیل آنچه که عمل نکردن فدراسیون فوتبال ایران به تعهداتش خوانده بود و از جمله عدم پرداخت منظم و به موقع حقوقش از تیم ملی فوتبال ایران جدد شد.

او بعد از ۵ ماه حضور در ایران و مربیگری تیم ملی در ۴ بازی رسمی که با دو شکست از عراق و بحرین همراه بود، به علت دریافت نکردن مطالباتش به فیفا شکایت کرد.

خبرگزاری ایسنا گفته است که فدراسیون فوتبال ایران خواستار دریافت جزئیات حکم شده است و برخی منابع خبری ایران گفته اند که این فدراسیون در صدد تجدیدنظرخواهی از حکم است هرچند مشخص نکرده اند که برای این منظور به چه مرجعی مراجعه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: