جشنواره تفریحی برای مهاجران افغان مقیم تاجیکستان در پیست اسکی سفیددره

  • سهراب ضیا
  • بی بی سی، دوشنبه
تاجیکستان

اخیراً برای نخستین بار یک گروه بزرگ از مهاجران افغان مقیم تاجیکستان به پیست اسکی سفیددره رفتند جاییکه جشنواره تفریحی ورزشی- زمستانی برگزار شد. من هم برای شرکت در این جشنواره همراه مهاجران افغان به پیست اسکی سفیددره رفتم.

سفارت افغانستان در تاجیکستان در یک اقدام بی‌سابقه برای مهاجران افغان در سفیددره جشنواره تفریحی ورزشی- زمستانی برگزار کرد.

سفیددره، تنها پیست اسکی در تاجیکستان است. این پیست در حدود ۷۰ کیلومتری شمال شهر دوشنبه، در منطقه ورزاب، در ارتفاع بیش از دو و نیم هزار متر واقع است؛ در مکانی بازمانده از زمان شوروی که پنج سال پیش بازسازی شده و اکنون در زمستانها بسیار شلوغ است.

آن روز فضای سفیددره مملو از صدای آهنگ و ترانه‌های افغانی بود و زمینش ضرب پای ده‌ها مهاجر افغان را احساس کرد.

محمد ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در تاجیکستان سفیددره را شبیه منظره‌های سالنگ و پنجشیر، بامیان و بدخشان و سمنگان و پکتیا دانست.

آقای اغبر گفت که سفر بیش از چهارصد مهاجر افغان به پیست اسکی سفیددره به خاطر تفریح و استراحت آنها و جذب گردشگران افغان در آینده به تاجیکستان بوده است.

برخی از مهاجران از سفر به سفیددره خوشحال به نظر می‌رسیدند.

فرشته خدری، مهاجر افغان گفت: "یک تبدیل هوا به همه شد، به کسانی که محصل بودند، به کسانی که شاگرد بودند و به کسانی که این جا زندگی می‌کنند."

مسیحه نوری، مهاجر دیگر افغان از آب و هوای سفیددره خوشش آمده: "هواییش بسیار مزه خاصی دارد. و من از هوای سردش بسیار لذت می‌برم."

عبدالمناف رسولی همراه همسر و سه فرزند کوچکش یک سال و نیمی پیش از پایتخت افغانستان به تاجیکستان مهاجرت کرده، اما می‌گوید به دلیل شیوع ویروس کرونا همراه خانواده‌اش تا حالا امکان سفر به سفیددره را نداشته است. آقای رسولی گفت:

"برای خانواده ما، برای همه تفریح واقعآ خیلی خوب بود. سفیددره جایی خیلی خوب است. مشکل کشور ما این است که فعلآ امنیت نیست، نمی‌توانیم آزادانه گشت و گذار کنیم."

توضیح ویدئو،

اولین حضور مهاجران افغان در جشنواره ورزش زمستانی تاجیکستان

در میان مهاجران تازه از راه رسیده‌ها هم بودند. مثل منیژه فاطمی که حقوق خوانده و حدود دو ماه پیش همراه شوهر و دختر کوچکش از کابل به دوشنبه آمده. خانم فاطمی در باره دلیل مهاجرت خانواده‌اش به تاجیکستان گفت:

"به خاطر آن که بتوانیم خود را از این جنجال‌ها و جنگ‌های داخلی، بخصوص انتحار و انفجارهایی که هست، حفظ کنیم، مجبور شدیم که به تاجیکستان بیایم. ای کاش در کشور ما امنیت برقرار می‌بود و ما هیچ وقت مهاجر نمی‌شدیم."

بیشتر بخوانید:

منیژه فاطمی گفت که به بازگشت صلح به کشورش باور ندارد: "ما چهل سال است که به این امید نشسته‌ایم، آن طوری که گذشته و تاریخ به ما گفته، بسیار سخت است ما امیدوار باشیم که آیا صلح حتماً می‌آید یا نه."

خالد افضلی، دانشجوی سال چهارم دانشگاه زراعت تاجیکستان، صلح در کشورش را آمدنی می‌داند. وی می‌گوید: "به امید صلح سرتاسری در کشورم هستم. ما جوانان آینده‌سازان وطن هستیم. اگر بزرگ‌ها صلح را آورده نتوانستند، ما جوانان می‌آریم."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

حالا نزدیک پنج هزار افغان در تاجیکستان مهاجر هستند. روند مهاجرت آنها به تاجیکستان از دو دهه پیشتر شروع شده بود.

محمد ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در تاجیکستان در این باره می‌گوید: "در گذشته‌، وقتی که در افغانستان جنگ بود، آن وقت مهاجرت‌ها به پاکستان و ایران صورت گرفت. در آن وقت مشکلاتی در این طرف آمو موجود بود. بعد از استقلال تاجیکستان افغان‌ها زیادتر علاقمند هستند که به این کشور بیایند و تفریح و سیاحت و سرمایه‌گذاری بکنند."

مهاجران افغان از حق تحصیل و سلامتی و کار در تاجیکستان برخوردارند. برخی از آنها تحت حمایت سازمان ملل متحد قرار دارند. برای مهاجران افغان در شهر دوشنبه یک مدرسه فعال است. بیش از دو هزار دانش‌آموز دیگر افغان در مدارس شهر وحدت، در همه پایتخت ، در مدرسه‌های تاجیکی تحصیل می‌کنند. شهر وحدت، واقع در ۲۰ کیلومتری شرق شهر دوشنبه محل سکونت بیشتر مهاجران افغان در تاجیکستان است.

نرخ بالای بیکاری در تاجیکستان و اقتصاد ضعیف این کشور روی استاندارد زندگی مهاجران افغان هم بی‌تأثیر نبوده.

با این همه، مهاجران افغان می‌گویند اولین جشنواره تفریحی در سفیددره زندگی آنها را درغربت دست کم برای یک روز بهال و پررنگتر کرده است.