توکیو ۲۰۲۰: شش رقابت جذاب در المپیک جاری

ورزش

صلح، همبستگی و احترام، المپیک صحنه‌ای برای ارائه ارزشهای ممتاز انسانی است.

اما گاهی رقابت‌ در ورزش، لحظات دراماتیکی را خلق می‌کند.

در اینجا شش رقابت جذاب در المپیک امسال که باعث جلب توجه بیشتر مخاطبان به این بزرگترین رویداد ورزشی جهان خواهند شد را با هم مرور می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:

لیلی کینگ و یولیا افیمووا -۱۰۰ متر پروانه (شنا)

رقابتی ساخته شده برای تلویزیون که از ابتدا خود تلویزیون آن را به وجود آورد.

در ریو، لیلی کینگ، شناگر آمریکایی که در آن زمان نوزده سال سن داشت، در رقابت ۱۰۰ متر شنای پروانه شرکت نداشت و آن را از پشت صحنه تماشا می‌کرد. رقابتی که در آن قهرمان جهان از روسیه، افیمووا حضور داشت.

انتشار گزارش آژانس جهانی ضد دوپینگ مبنی بر حمایت مستقیم دولت روسیه از دوپینگ سازمان‌یافته ورزشکاران، یک ماه پیش از مسابقات، روسیه را در قلب مناقشات مرتبط با دوپینگ قرار داد.

خود افیمووا نیز پیشتر در سال ۲۰۱۴، سابقه محرومیت شانزده ماهه به دلیل دوپینگ و استفاده از استروئید را در پرونده داشت.

هنگامی که افیمووا در اوج رقابت به پیروزی رسید، انگشت اشاره‌اش را بالا برد تا ظاهراً نشان دهد او همچنان نفر شماره یک این رشته است.

اما همزمان تلویزیون تصویر کینگ را که از بیرون تماشا می‌کرد و انگشت خود را به نشان عدم موافقت با او تکان می‌داد، نشان داد. تصویری که در آن کینگ به نوعی افیمووا را برای دوپینگ در گذشته سرزنش می‌کرد.

تقابل این دو تصویر، طوفانی رسانه‌ای ایجاد کرد.

اکنون اوضاع کمتر متشنج است، اما کدورت‌ها همچنان پابرجاست.

کینگ در مصاحبه‌ای در ماه ژوئن گفت: "آیا ما یکدیگر را دوست داریم؟ در حقیقت نه. اما می‌توانیم کمی متمدن باشیم و در یک اتاق کنار یکدیگر بنشینیم."

"شما همیشه مسئول آنچه مصرف می‌کنید، هستید. اشتباه بوده یا نه، شما آن را با کمال میل پذیرفته‌اید و این چیزی نیست که بتوانم ببخشم."

رافائل آقایف و لوئیجی بوسا - کمیته، وزن ۷۵ کیلوگرم (کاراته)

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ریشه اصلی این رقابت به سال ۲۰۱۲ باز می‌گردد.

در حضور بیست هزار تماشاگر در پاریس، بوسا ایتالیایی در حالی مبارزه می‌کرد که مچ پایش شکسته بود. اما او با کسب یک پیروزی غیرمترقبه توانست عنوان قهرمانی ۷۵ کیلوگرم کاراته جهان را از آن خود کند.

در کاراته، مطابق پروتکل پس از مسابقه، طرفین با یکدیگر دست داده و به هم تعظیم می‌کنند. ولی در هیچ کجا از این پروتکل ذکر نشده آنها می‌توانند رقص سبک گانگنام را اجرا کنند.

اما بوسا، پس از پیروزی‌اش سرمستانه رقصید. حرکتی که آقایف، قهرمان پنج دوره جهان و کسی که به او لقب "مارادونا کاراته" را داده‌اند، هرگز نمی‌بخشد.

آقایف آذربایجانی می‌گوید: "او در مقابل من شروع به رقصیدن کرد. اصلاً حس خوبی نداشت و باعث شد من برای شش یا هفت ماه وضعیت روحی مناسبی نداشته باشم."

بوسا اعتراف می‌کند: "من با آقایف دوست نیستم. اما حرکت من تمسخر او نبود و فقط بخاطر شادی‌ام از پیروزی بود، همین. من خیلی به او احترام می‌گذارم. اگر او مرا سرزنش می‌کند، اهمیتی نمی‌دهم."

ماکارنا؟ پسر سرباز؟ کمی دوگی؟ آقایف چه سبکهایی از رقص را یاد گرفته است؟

سیفان حسن و لورا مویر - ۱۵۰۰ متر (دو)

وقتی حسن در اکتبر ۲۰۱۹ ششمین دونده سریع در ۱۵۰۰ متر شد و عنوان قهرمانی جهان را در دوحه از آن خود کرد، مویر انگلیسی، که در رده پنجم قرار گرفت، گفت که نمی‌توان حواشی این نتیجه را نادیده گرفت.

چهار روز قبل از آن، آلبرتو سالازار، مربی حسن، به دلیل تخلفات مربوط به دوپینگ به مدت چهار سال ممنوع الکار شده بود.

مویر گفت: "با توجه به اخبار چند روز گذشته، فکر می‌کنم ابهامات بسیاری در خصوص این نتیجه وجود دارد."

اما حسن، در مصاحبه‌ای پس از مسابقه، با عصبانیت هرگونه اتهامی در خصوص دوپینگ خود را رد کرد.

حسن در بهترین فرم خود وارد المپیک خواهد شد. او رکورد ده هزار متر جهان را در ژوئن شکست، هر چند که رکوردش دو روز بعد توسط لتسنبت گیدی، رقیب اتیوپیایی شکسته شد.

با این حال، او از سوی فدراسیون دوومیدانی هلند در مسابقات ۱۵۰۰ متر، پنج و ده هزار متر شرکت خواهد کرد.

اگر حسن بپذیرد در هر سه مسابقه شرکت کند، این تصمیم قطعاً به نفع مویر تمام خواهد شد که تصمیم گرفته تنها روی ۱۵۰۰ متر تمرکز کند تا اینکه بخواهد در هشتصد متر دو نفره شرکت کند.

مویر گفت: "همه آنچه ما می‌خواهیم یک بازی برابر است و متأسفانه موارد بسیار زیادی وجود دارد که از کنترل ما خارج است."

سیمونه بایلز و مای‌کایلا اسکینر - پرش از روی خرک (ژیمناستیک)

همه اکنون بایلز را میشناسند. دختری ۱۹ ساله در المپیک ریو که نمایشی خارق العاده داشت و چهار مدال طلا کسب کرد تا شاید به نوعی خود را به عنوان بزرگترین ژیمناست تمام ادوار معرفی نماید.

اسکینر که سه ماه از او بزرگتر بود، در آن مسابقات در تیم ایالات متحده بود. البته او را به‌عنوان ذخیره همراه تیم برده بودند و گفته می‌شود او در طول مسابقات هر شب گریه می‌کرده است.

اسکینر در بازگشت به خانه، از لیست نخبگان ژیمناستیک خارج شد و در دانشگاه یوتا ثبت نام کرد.

در انتخابی ماه ژوئن تیم ژیمناستیک ایالات متحده، اسکینر نزدیکترین گزینه به بایلز در پرش خرک بود و به این ترتیب پنجمین و آخرین سهمیه تیم برای توکیو را بدست آورد.

در دنیای لبخندهای ثابت، اسکینر از بیان احساسات خود نمی‌ترسد. او تصمیم گیرندگان تیم آمریکا را که به نظرش اعتبار لازم را به او نداده‌اند، چه روی تشک و چه در رسانه های اجتماعی، به چالش کشیده است.

اسکینر پس از حذفش از تیم ۲۰۱۶، نظرات انتقادی طرفدارانش نسبت به این تصمیم را در توئیتر بازنشر کرد. از جمله توئیتی که از یک ایموجی نژادپرستانه استفاده کرده بود یا توئیت دیگری که با فتوشاپ تصویر سر او را روی بدن گابی داگلاس آمریکایی و آفریقایی تبار قرار داده بود. البته اسکینر بعداً عذرخواهی و این پستها‌ را حذف کرد.

کایل اسنایدر و عبدالرشید سعدالله‌اف - ۹۶ کیلوگرم (کشتی)

اسنایدر در مورد رقابتش با سعدالله‌اف می‌گوید: "دوستانه است ..."

"... اما می‌خواهم او را روی تشک نابود کنم."

از زمان صعود سعدالله‌اف به دسته ۹۶ کیلوگرم که اسنایدر آمریکایی در آن کشتی می‌گرفت، این دو همواره در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر بوده‌اند.

سعدالله‌اف از منطقه کوهستانی داغستان در روسیه می‌آید و شخصیتی بسیار متواضع است. حساب کاربری او در اینستاگرام که بیش از یک میلیون دنبال کننده دارد، تصاویر او را در حال شخم زدن مزارع، دعا، اسب سواری و آموزش نشان می‌دهد.

اسنایدر، متولد مریلند، پدیده کشتی در دوران دبیرستان بود که موفقیتش منجر به انتصابش از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، در شورای ورزش، تناسب اندام و تغذیه شد.

هر دو در بیست سالگی و در المپیک ریو قهرمان شدند. از زمان صعود سعدالله‌اف به یک وزن بالاتر، آنها تاکنون دو بار با هم دیدار کرده‌اند.

در فینال مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۷، اسنایدر در بازگشتی دیرهنگام و دراماتیک به یک پیروزی چشمگیر دست یافت.

اما سعدالله‌اف با پیروزی ۷۰ ثانیه‌ای خود در فینال قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۸ انتقام آن شکست را گرفت.

نبرد سوم که با طلای توکیو همراه خواهد بود، نبردی خاطره‌انگیز و تاریخی خواهد بود.

دینا و آرینا آورینا - همه جا (ژیمناستیک ریتمیک)

یک حرفه خانوادگی. دینا و آرینا دوقلوهای همسان که یک هدف دارند، طلای ژیمناستیک ریتمیک.

دینا، خواهر کوچکتر، بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ سه عنوان قهرمانی جهان را پشت سر هم کسب کرد.

آرینا، خواهر او که بیست دقیقه بزرگتر است، نیز کاملاً آماده است. او در ماه ژوئن خواهرش دینا را مسابقات قهرمانی اروپا شکست داد.

دینا سبکی پویاتر دارد در حالی که آرینا به کنترل بی‌نقص ابزارها مشهور است.

دینا در رقابت خود را "بی رحم" توصیف می‌کند. او می‌گوید: "بسیاری از طرفداران می‌گویند که من تانک هستم، نابودگر (ترمیناتور) هستم."

آرینا نیز اعتراف می‌کند خواهرش "سرسخت‌تر" است و به خونسردی او نیست.

او می‌گوید: "من در زندگی بسیار ملایم هستم، اما در تمرینات، گاهی اوقات کار کردن با من سخت است و ابعاد دیگری از شخصیت‌ام را نشان می‌دهم."

نام او در تلفن "دینا" با عنوان "ببر کوچک" ذخیره شده است. آرینا می‌افزاید: "ما در کودکی دلیلی برای دعوا نمی‌خواستیم و مرتب با هم جر و بحث می‌کردیم."

با این حال، دینا در مورد روابط فعلی‌شان می‌گوید: "اکنون واقعاً هیچ رقابتی بین ما وجود ندارد و من برای آرینا بیش از خودم خوشحالم، همانطور که او برای من خوشحال است."

اما اگر داوران در توکیو برای مدال طلا، یکی را بر دیگری ترجیح دهند، آیا این هماهنگی جدید بین آنها تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت؟