شش قدم؛ پنجمین قهرمانی پرسپولیس و خداحافظی سایپا با لیگ برتر

پرسپولیس

منبع تصویر، MEHR

تیم فوتبال پرسپولیس تهران در واپسین هفته لیگ بیستم برتر فوتبال کشور، مقابل پیکان به پیروزی دو بر صفر رسید و بدون درنظر گرفتن نتیجه دیدار استقلال و سپاهان در ورزشگاه آزادی به پنجمین قهرمانی پیاپی خود در لیگ برتر دست پیدا کرد.

در پایان لیگ بیستم حرفه‌ای فوتبال ایران، پرسپولیس قهرمان شد، سپاهان نایب قهرمان و استقلال روی سکوی سوم ایستاد. سایپا نیز در شبی که شکست سنگینی را مقابل تراکتور متحمل شد، همراه ماشین‌سازی به لیگ یک سقوط کرد.

منبع تصویر، TASNIM

لحطات قهرمانی چگونه رقم خورد؟

پرسپولیس مطابق انتظار بازی را در خانه پیکان هجومی آغاز کرد. هشت دقیقه طول کشید تا مهدی عبدی، مهاجم این تیم گل نخست پرسپولیس را با پاس مهدی ترابی وارد دروازه پیکان کند. این نتیجه، حکم قهرمانی پرسپولیس را امضا می‌کرد. اما هنوز ۸۲ دقیقه از تمام بازیهای لیگ زمان باقی بود.

در تهران و ورزشگاه آزادی، همه چیز برخلاف انتظار محرم نویدکیا سرمربی سپاهان و شاگردانش بود. استقلال بازی را با تمام قوا آغاز کرد. اگر درخشش پیام نیازمند نبود، دقیقه سیزدهم و شانزدهم دروازه سپاهان باز می‌شد. دقیقه نوزدهم هم ضربه ایستگاهی وریا غفوری با فاصله اندک از بالای دروازه استقلال بیرون رفت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سپاهان درحالی که نیاز مبرم به پیروزی با اختلاف حداقل سه گل داشت، تا نیمی از نیمه اول از شکستی سنگین با درخشش دروازهبانش گریخته بود.

دورتر از تهران و دقیقه ۲۲ احمد نورالهی باز هم از عمق خط دفاعی پیکان استفاده کرد و از میان دو مدافع پیکان گل دوم تیمش را به ثمر رساند.

دقیقه ۲۴ پیکان که برای جبران گلهای خورده پیش کشیده بود، توپ را به تیر دروازه حامد لک و پرسپولیس کوبید.

در ورزشگاه آزادی، استقلال همچنان تیم برتر زمین بود. دقیقه ۲۴ ارسلان مطهری پس از چند دریبل ریز و یک شوت سنگین، باز هم پیام نیازمند دروازه‌بان سپاهان را به واکنش وا داشت. دقایق ۲۷ و ۳۷ مهدی قائدی میتوانست از دو موقعیت تک به تک برای استقلال گل بسازد اما یک بار مغلوب پیام نیازمند شد و یک بار هم توپ را به بیرون زد.

در ورزشگاه قدس، پیکان کمی اختیار و مالکیت توپ و زمین را در دست گرفت و حملاتش را روی دروازه پرسپولیس بیشتر کرد. هرچند که خط دفاعی پرسپولیس اجازه موقعیت‌سازی را به مهاجمان پرسپولیس نمیدادند.

نیمه اول در هر دو ورزشگاه همزمان به پایان رسید. اتفاق خاص در این دو بازی، برخوردار نشدن سپاهان حتی از یک موقعیت گل در این نیمه بود.

در نیمه دوم ورق برگشت. سپاهان در تهران کنترل بازی را در دست گرفت و دقیقه ۵۴ با گل رضا میرزایی از استقلال پیش افتاد.

در ورزشگاه شهر قدس نیز پیکان کنترل بازی را در دست گرفت و فشار را روی محوطه جریمه پرسپولیس بیشتر کرد. مهمترین خطری که پیکان روی دروازه پرسپولیس خلق کرد دقیقه ۷۱ ثبت شد. ضربه امیر روستایی مهاجم پیکان با فاصله ای اندک از کنار دروازه پرسپولیس بیرون رفت.

درحالی که سپاهان در تهران فشار را روی دروازه استقلال بالا میبرد، پیکان هم از زمین پرسپولیس بیرون نمیرفت. دقیقه ۷۳ باز هم امیر روستایی بازیکن تازه وارد پیکان دروازه حامد لک را تهدید کرد که مدافعان پرسپولیس توپ را در آستانه ورود به دروازه بیرون کشیدند.

موج حملات پیکان دقیقه ۷۵ به اوج خود رسید. این بار رضا جبیره روی سر مدافعان پرسپولیس ضربه سر را زد که توپ با سایش به تیر دروازه پرسپولیس بیرون رفت.

در حالی که پیکان به فکر باز کردن دروازه پرسپولیس بود، سپاهان با گل سجاد شهباززاده در دقیقه ۸۶ دروازه استقلال را باز کرد تا پیروزی اش تقریبا قطعی شود.

دقیقه ۹۰ در شهر قدس، سیدجلال حسینی، کاپیتان تازه وارد پرسپولیس توپ را از روی خط دروازه تیمش بیرون کشید و در ورزشگاه آزادی مهدی مهدی پور از روی ضربه ایستگاهی دروازه سپاهان را باز کرد تا فاصله به حداقل برسد.

هر دو بازی با همین نتایج به پایان رسید؛ پرسپولیس برای پنجمین بار متوالی به قهرمانی لیگ برتر دست یافت.

منبع تصویر، ILNA

بازی هفته: تراکتور - سایپا

با وجود تمام حساسیتی که دو دیدار استقلال و سپاهان در ورزشگاه آزادی و بازی پیکان و پرسپولیس در ورزشگاه قدس داشتند، دیدار تیمهای تراکتور و سایپا نه تنها میتواند عنوان بازی هفته را کسب کند که شایستگی انتخاب به عنوان یکی از گزینه های "بازی سال" را هم دارد.

تراکتور در حالی مقابل سایپا قرار گرفت که نتیجه این دیدار برایش صرفا از نظر به دست آوردن مقام چهارمی لیگ اهمیت داشت. تراکتور برای رسیدن به این عنوان باید میبرد و منتظر نتیجه گل‌گهر و نساجی و همینطور پدیده و فولاد می نشست.

مقام چهارم لیگ برتر از این منظر صاحب اهمیت است که در صورت قهرمانی استقلال در جام حذفی، تیم چهارم لیگ برتر میتواند جواز صعود به لیگ قهرمانان را کسب کند.

نتیجه بازی تراکتور بیش از آنکه وضعیت تیم چهارم لیگ را مشخص کند، تیم سقوط کننده را معرفی میکرد. تراکتور با پیروزی ۵ بر یک مقابل سایپا، ذوب آهن را از سقوط نجات داد و حکم خروج و سقوط سایپا از لیگ برتر را امضا کرد. نفس بازی "عادلانه" تراکتور در این بازی قابل ستایش بود.

منبع تصویر، FOOTBALLI

توضیح تصویر،

سایپا به لیگ یک سقوط کرد

غافلگیری های هفته پایانی؛ جدول به هم ریخت

در سایر دیدارها، صنعت نفت در خانه با نتیجه ۲ بر یک مقابل ماشین‌سازی بی انگیزه پیروز شد. آلومینیوم اراک در خانه مقابل نفت مسجد سلیمان یک بر صفر شکست خورد. گل‌گهر سیرجان با تساوی دو بر دو مقابل نساجی، شانس نشستن روی سکوی چهارم لیگ برتر را از دست داد. پدیده و فولاد نیز در مشهد به تساوی بدون گل رسیدند.

تراکتور با نتیجه درخشان ۵ بر یک سایپا را شکست داد تا هم خودش به مقام چهارم لیگ برتر برسد و هم سایپا را به رده پایین تر سقوط دهد. مس رفسنجان نیز در خانه ذوب آهن با نتیجه یک بر صفر پیروز شد.

در پایان هفته سی‌ام لیگ برتر، ذوب آهن با ۲۶ امتیاز و تفاضل گل منفی ۱۱ در رده چهاردهم ایستاد و سایپا با همین امتیاز اما تفاضل گل منفی پانزده، روی رده پانزدهم نشست به لیگ یک سقوط کرد.

منبع تصویر، TASNIM

تیم هفته: پرسپولیس

پرسپولیس با دو گلی که نیمه نخست مقابل پیکان به ثمر رساند، تا پایان بازی با آسودگی خاطر در زمین جنگید. هر چند که تصور می شد پرسپولیس در این مسابقه تحت فشار و استرس مقابل پیکان قرار بگیرد، اما ترکیب کاملا هجومی یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس و فشار از دقیقه نخست روی دروازه میزبان، پرسپولیس را به سرعت به دو گل سرنوشت‌ساز رسید. پرسپولیس از ابتدای بازی سرنوشت قهرمانی را در دست گرفت و حتی سپاهان را در بازی همزمان تحت تاثیر قرار داد.

پس از پرسپولیس، تراکتور شایسته این عنوان است.

منبع تصویر، FARS

آقای گل، آقای پاس گل؛ هر دو از سپاهان

سجاد شهباززاده با به ثمر رساندن ۲۰ گل به عنوان آقای گلی مسابقات دست یافت. این تعداد گل باعث شد آقای شهباززاده بهترین آقای گل شش دوره اخیر لیگ برتر باشد. هیچ بازیکنی طی شش سال اخیر، موفق نشده بود ۲۰ گل در جریان رقابتهای لیگ برتر به ثمر برساند.

لوسیانو ادینهو مهاجم برزیلی تراکتور در فصل ۹۴-۱۳۹۳ موفق شده بود ۲۰ گل به ثمر برساند. رکورد بیشترین گل زده در یک فصل متعلق به رضا نوروزی مهاجم سابق تیم فولاد است که فصل ۹۰-۱۳۸۹ موفق شد ۲۴ بار دروازه حریفانش را باز کند.

سپاهان در پایان فصل بیستم لیگ برتر، در کنار عنوان آقای گل، عنوان بهترین پاسور لیگ برتر را نیز در اختیار سروش رفیعی دید. سروش رفیعی با ۹ پاس گل، بهترین پاسور این فصل لیگ برتر فوتبال ایران شد.

منبع تصویر، TASNIM

بازیکن هفته: مهدی عبدی، سامان نریمان جهان

انتخاب مهدی عبدی برای بهترین بازیکن هفته، فقط به عملکرد درخشان او در هفته سیام لیگ برتر مرتبط نیست. او در سه بازی پایانی تیمش، پنج گل به ثمر رساند. به این ترتیب او نقشی موثر در بقای پرسپولیس در صدر جدول طی هفته های گذشته داشت.

مهدی تارتار سرمربی پیکان در پایان مسابقه از گل زودهنگام مهدی عبدی به عنوان مهمترین دلیل افت تیمش در نیمه نخست یاد کرد.

در هفته سی‌ام، نمیتوان نقش سامان نریمان جهان در تراکتور را هم نادیده گرفت. او یک گل زد، یک پاس گل داد و در پیروزی ۵ بر یک تیمش، یکی از عوامل اصلی بود.

منبع تصویر، ISNA

حواشی هفته: هواداران در ورزشگاه

به گزارش ایسنا، کاروان تیم فوتبال مس رفسنجان با تاکسی از هتل محل اقامت خود به ورزشگاه فولادشهر رفتند. ایسنا نوشته است اتوبوس بازیکنان مس به هتل محل اقامت این تیم نیامد و بازیکنان و مربیان مجبور شدند برای دیدار با ذوب آهن با چند تاکسی خود را به ورزشگاه برسانند.

رسانه های ایران همچنین از حضور لباس شخصی ها و برخی هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی، پیش از دیدار این تیم مقابل سپاهان به عنوان "شکستن پروتکل های بهداشتی" درهفته پایانی یاد کردند.

در شهر قدس نیز وضعیت مانند تهران بود. تسنیم و ایسنا، دو خبرگزاری ایران مدعی شدند که بیش از هزار هوادار پرسپولیس از ساعتها قبل بیرون ورزشگاه خود را برای برپایی جشن قهرمانی آماده می‌کردند. حدود ۵۰ هوادار پرسپولیس نیز در ورزشگاه حضور داشتند.

بنا برگزارش‌ها، جمعه شب در پی قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس، گردهمایی طرفداران با شعارهای سیاسی ضد حکومت ایران همراه شد و ماموران امنیتی در برخی شهرها به جمعیت حمله کردند.