المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد

مارسل جیکوبز

منبع تصویر، Getty Images

مارسل جیکوبز قهرمان دوی ۱۰۰ متر المپیک توکیو شد. این ورزشکار که با رکورد ۹/۸۰ ثانیه و تنها با ۰/۰۴ ثانیه اختلاف نسبت به فرد کرلی از آمریکا، قهرمان شد. جیکوبز اولین مرد ایتالیایی است که توانسته قهرمان دوی ۱۰۰ متر المپیک شود.

آندره دگراس، دونده کانادایی نیز با قرار گرفتن در رتبه سوم به دومین مدال متوالی برنز خود در المپیک رسید.

کریستین کولمن، قهرمان دوی ۱۰۰ متر جهان و تایوون برومل، سریع‌ترین دونده جهان در سال ۲۰۲۱ در فینال دوی ۱۰۰ متر المپیک غایب بودند.

کولمن به دلیل مثبت بودن آزمایش دوپینگ محروم شد و برومل نیز از مرحله نیمه‌نهایی از رقابت‌های المپیک کنار رفت.

کمتر کسی فکر می‌کرد که جیکوبز قهرمان این مسابقات شود. تا سال ۲۰۲۱ بهترین رکورد شخصی جیکوبز ۱۰/۰۳ بود. این ورزشکارتا سال ۲۰۱۸ در رشته پرش طول فعالیت می‌کرد. او از پدری آمریکایی در تگزاس آمریکا به دنیا آمد اما قبل از تولد یک سالگی ملیت مادرش (ایتالیایی) را گرفت.

جیکوبز که سابقه قهرمانی ۶۰ متر داخل سالن اروپا را دارد، استارت خیلی خوبی در مسابقه فینال داشت و در پایان هم توانست با زمانی بهتر نسبت به زمانی که یوسین بولت، اسطوره دو و میدانی جهان در المپیک ریودوژانیرو بدست آورد، قهرمان شود.

جیکوبز با قهرمانی در توکیو مدالی را بدست آورد که در سه دوره قبلی المپیک به یوسین بولت تعلق گرفته بود. دونده ایتالیایی پس از قهرمانی گفت: "از بچگی رویای قهرمانی در المپیک را داشت و طبیعی است که رویای شما می‌تواند در رشته‌ای متفاوت تعبیر شود."

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

جیکوبز در ال‌پاسو تگزاس به دنیا آمد و در دوران کودکی به ایتالیا مهاجرت کرد. او در ۱۰ سالگی دو و میدانی را شروع کرد و چند سالی به طور هم‌زمان در رشته پرش طول و دوی ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر رقابت می‌کرد.

بهترین حضور او در مسابقات ۱۰۰ متر به سال ۲۰۱۹ بازمی‌گردد که در مسابقات قهرمانی جهان به نیمه‌نهایی رسید. جیکوبز هرگز نتوانسته بود ۱۰۰ متر را زیر ۱۰ ثانیه بدود تا این که در ماه مه به زمان ۹/۹۵ ثانیه رسید.

شگفتی بزرگ مسابقه فینال اخراج زارنل هیوز بود. دونده بریتانیایی کمی قبل از آغاز مسابقه استارت زد و به همین دلیل هم اخراج شد.

این حادثه یادآور اخراج لینفورد کریستی، دیگر دونده نامدار بریتانیایی بود. او که به عنوان مدافع قهرمانی در المپیک ۱۹۹۶ آتالانتا حاضر شده بود، عملکردی مشابه داشت و از مسابقه اخراج شد.

هیوز که در آخرین دوره قهرمانی بریتانیا هم اشتباهی مشابه داشت، گفت که این عملکرد نتیجه گرفتگی ناگهانی عضله ساق پای او بود.

این اولین فینال المپیک بدون حضور یوسین بولت از سال ۲۰۰۴ بود و همچنین اولین بار از سال ۲۰۰۰ که هیچ دونده‌ای از جامائیکا به فینال ۱۰۰ متر المپیک نرسید.

منبع تصویر، Getty Images