فینال‌های حساس و دراماتیک فرمول یک

اتومبیلرانی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مسابقه جایزه بزرگ ابوظبی روز یکشنبه برگزار خواهد شد

پس از یک فصل دراماتیک و پر از حادثه، مسابقات فرمول یک امسال که شاهد رقابتی تنگاتنک و دوئل پر هیجان لوئیس همیلتون و مکس فرشتاپن بوده است، اکنون به ایستگاه پایانی خود در ابوظبی رسیده است.

حساسیت بالای این مسابقه از این جهت است که برای دومین بار در تاریخ فرمول یک، دو راننده تراز اول جهان با امتیاز مساوی به فینال رسیده‌اند.

با این وجود در گذشته فینال‌های حساس و تعیین کننده کم نبوده‌اند. این مطلب مروری است بر پنج نمونه از حساسترین و دراماتیک‌ترین رقابت‌های فینال این مسابقات که در تاریخ این ورزش ثبت شده‌اند.

شادی همیلتون و ناراحتی ماسا - برزیل ۲۰۰۸

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

لوئیس همیلتون در آخرین پیچ مسابقه بزرگ برزیل از تیمو گلاک گذشت تا قهرمان سال ۲۰۰۸ شود

در فصلی که تا پیش از آن هیچگاه رقابت‌ها به این نزدیکی نبود، تنها یک سبقت در پیچ آخر دور پایانی مسابقه فینال، تعیین کننده قهرمان بود.

در فینال به یادماندنی مسابقه بزرگ برزیل در سال ۲۰۰۸، که فیلیپه ماسا سالها تلاش کرد تا آن را به فراموشی سپارد، او در آستانه کسب عنوان قهرمانی جهان و در مقابل تماشاگران خودی بود.

با وجود تلاش بسیار ماسا و در حالی که خانواده‌اش در گاراژ فراری قهرمانی او را جشن گرفته بودند، این همیلتون از تیم مک‌لارن بود که در پیچ پایانی از تویوتا تیمو گلاک سبقت گرفت و به مقام پنجم رسید تا امتیازات لازم برای عبور از ماسا را به دست آورده و به مقام قهرمانی برسد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پنچری لاستیک اتومبیل نایجل منسل در مسابقات جایزه بزرگ استرالیا در سال ۱۹۸۶ و از دست رفتن رویای قهرمانی

برد پروست در حالی که منسل از ضربه دراماتیک رنج می‌برد - استرالیا ۱۹۸۶

فصل ۱۹۸۶ شاهد نبرد سهمگینی بین سه غول فرمول یک بود.

زمانی که رانندگان برای مسابقه بزرگ استرالیا به آدلاید رفتند، نایجل منسل، شانس اول قهرمانی و پیشرو مسابقات بود، اما آلن پروست و نلسون پیکه هم در آرزوی کسب عنوان قهرمانی بودند.

منسل که برای تیم ویلیامز رانندگی می‌کرد، از خط اول شروع می‌کرد و برای کسب عنوان قهرمانی تنها نیاز داشت سوم شود، اما پس از شروعی ضعیف به رتبه چهارم سقوط کرد.

ککه روزبرگ از تیم مک‌لارن نمایش خارق‌العاده‌ای داشت و به نظر می‌رسید که به راحتی برنده خواهد شد. اما در فاصله بیست دور مانده به پایان مسابقه، پنچری اتومبیلش باعث شد تا مسابقه برای او به پایان برسد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

قهرمانی آلن پروست در جایزه بزرگ استرالیا، سال ۱۹۸۶

با خروج روزبرگ از مسابقه، منسل به جایگاه سومی که نیاز داشت رسید، اما تنها یک دور بعد، پنچری اتومبیل این راننده بریتانیایی، او را نیز از دور خارج کرد و به امیدهایش برای قهرمانی پایان داد.

مسئولین تیم ویلیامز که نگران بودند بار دیگر قربانی یک پنچری دیگر شودند، پیکه را که در موقعیت قهرمانی قرار داشت فراخواندند تا لاستیک‌های خود را تعویض کند. اما پس از آن او دیگر نتوانست به پروست از تیم مک لارن برسد.

پروست با وجود اینکه عملاً در دور نهایی دود از ماشینش بلند شده بود، مقاومت کرد تا در آن مسابقه برنده و در مجموع قهرمانی آن فصل شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جیمز هانت با غلبه بر باران در مسابقه بزرگ ژاپن در سال۱۹۷۶ نتیجه مورد نیاز خود را کسب و قهرمان شد

یک فیلم پرفروش هالیوودی - ژاپن ۱۹۷۶

مسابقات قهرمانی فرمول یک در سال ۱۹۷۶ نیز شاهد رقابت شانه به شانه دو راننده بزرگ در طول فصل و تا پیش از رسیدن به مسابقه نهایی بود. فصلی که آنقدر دراماتیک بود تا تبدیل به سوژه یک فیلم هالیوودی شود، فیلم راش (۲۰۱۳).

رقایت اصلی در آن سال بین جیمز هانت از مک لارن و نیکی لائودا از فراری بود که پس از یک فصل درخشان اما پر حادثه، از جمله تصادف آتشینی که تقریباً نزدیک بود جان لائودا را بگیرد، برای کسب عنوان قهرمانی به مسابقه بزرگ ژاپن رفتند.

لائودا با سه امتیاز بیشتر از هانت در جدول رانندگان وارد مسابقه شد و تنها لازم بود تا جلوتر از رقیبش به خط پایان برسد تا عنوان قهرمانی را بدست آورد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

فصل فرمول یک، سوژه یک فیلم هالیوودی ۱۹۷۶ با نام راش شد

با این حال، به دلیل بارش شدید باران در پیست فوجی، لائودا که شرایط را بسیار خطرناک می‌دید، تنها پس از دو دور از ادامه مسابقه انصراف داد. در نتیجه، رتبه چهارم برای قهرمانی هانت کافی بود و با توجه به پیشتازی‌اش در مسابقه، قهرمانی او دیگر قطعی به نظر می‌رسید.

اما با قطع باران، پیست به سرعت خشک شد و هانت که از لاستیک‌های هوای مرطوب استفاده می‌کرد، با مشکل مواجه شد و در حالی که تنها سه دور به پایان مسابقه مانده بود، به دلیل پنچری لاستیک‌هایش، عقب افتاد.

اما او مجدداً در رتبه پنجم به مسابقه بازگشت و در حالیکه نزدیک بود عنوان قهرمانی به لائودا برسد، هانت توانست در دورهای پایانی با عبور از آلن جونز و کلی رگازونی به مقام سوم و در مجموع با یک امتیاز بیشتر نسبت به لائودا به عنوان قهرمانی برسد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شوماخر اولین قهرمانی از هفت قهرمانی جهان خود را در سال ۱۹۹۴ به دست آورد

قهرمانی شوماخر پس از تصادفی دراماتیک - استرالیا ۱۹۹۴

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فصل ۱۹۹۴ بسیار دراماتیک بود، فصلی که راننده افسانه‌ای، آیرتون سنا، جان خود را در حادثه‌ای دلخراش از دست داد. آن فصل به طور کل تحت الشعاع مرگ سنا بود و به همین ترتیب مسابقه مهم فصل هم تبدیل به مسابقه‌ای بسیار دراماتیک شد.

مایکل شوماخر، پیشتاز مسابقات تنها یک امتیاز اختلاف با دیمون هیل از ویلیامز داشت و پس از پیشی گرفتن از نایجل منسل که در خط اول مسابقات را شروع کرده بود، در بیشتر مسابقات فصل پیشتاز بود.

اما درام واقعی در دور ۳۶ بود، زمانی که شوماخر با اتومبیل بنتون خود از پیست خارج و پس از برخورد به دیوار، سیستم تعلیق اتومبیل او آسیب جدی دید.

راننده بریتانیایی، هیل، خیلی عقب نبود و به پیچی رسید که شوماخر دوباره به پیست می‌پیوست. زمانی که هیل قصد داشت از او سبقت بگیرد، با هم برخورد کردند. شوماخر بلافاصله از دور خارج شد و هیل هر چند سعی داشت ادامه دهد، آسیب وارد شده به اتومبیلش بقدری زیاد بود که او نیز مجبور شد از دور مسابقه خارج شود.

شوماخر با وجود این حادثه، به دلیل اینکه هیچ راننده‌ای نتوانست مسابقه را تمام کند، اولین عنوان قهرمانی خود را به دست آورد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سباستین فتل سومین عنوان قهرمانی متوالی خود در جهان را در سال ۲۰۱۲ به دست آورد

بهبودی خیره کننده فتل برای غلبه بر آلونسو - برزیل ۲۰۱۲

برزیل بار دیگر محل برگزاری یکی از مسابقات سرنوشت ساز فصول اخیر فرمول یک بود.

فرناندو آلونسو و سباستین فتل دو راننده‌ای بودند که در پایان فصل ۲۰۱۲ برای قهرمانی جهان مبارزه می‌کردند و فتل به دنبال عنوان جوانترین قهرمان سه گانه جهان در این ورزش بود.

در یک مسابقه پر حادثه و متأثر از باران، فتل از تیم ردبول پس از یک برخورد در دور اول از همه عقب اتفاد، اما در بازگشتی فوق العاده در نهایت ششم شد.

امتیازی که برای او کافی بود تا بتواند بر آلونسو که دوم شد، با سه امتیاز بیشتر غلبه کرده و در نهایت عنوان قهرمانی را از آن خود کند.