گلف در ایران؛ تلاش برای ارتقاء

گلف در ایران
Image caption در ایران بیست زمین گلف و مینی گلف وجود دارد

از قدمت ورزش گلف در جهان نزديك به ۶۰۰ سال مى گذرد، اما اين رشته ورزشى در ايران ديرينه اى ۸۵ساله دارد.

در سال ۱۳۰۳ با ورود اروپايى ها به جنوب ايران براى كشف و استخراج نفت، گلف وارد ايران شد و به تدريج در شهرهاى جنوبى ايران گسترش پيدا كرد، با اين حال پس از گذشت ۸۵ سال هنوز گلف نتوانسته به يك ورزش فراگير و عمومى در سراسر ايران و دربين ورزش دوستان تبديل شود و عمده تلاش فدراسيون گلف در ايران همين گسترش اين ورزش است.

تا قبل از سال ۱۳۷۴ گلف در ايران فدراسيون نداشت و از آن سال فدراسيون گلف تشكيل شد و از سال ۸۳ عيسى اسحاقى ، سخنگو و معاون سابق سازمان تربيت بدنى رياست آنرا برعهده دارد.

آقاى اسحاقى ، با ارائه آمارهايى معتقد است فدراسيون او در اين زمينه عملكرد مثبتى داشته است: "شركت كردن ۱۱ تيم در دومين دوره مسابقات گلف المپياد ايرانيان ، كه چند ماه پيش برگزار شد نشان مى دهد كه گلف در مسير توسعه حركت مى كند، در بخش زير ساخت ها ما در چهار سال پيش شش زمين داشتيم الان تعداد زمين هاى ما ۲۰ رسيده و قرار است تا پايان سال به عدد ۳۰ برسيم.

"در سال ۱۳۸۳ حدود ۲۰۰ گلف باز در ايران مشغول به بازى بودند و هم اكنون تعداد بازيكنان به ۱۵ هزار نفر رسيده است.در بخش قهرمانى نيز ليگ گلف در دو گروه پيشرفته و نيمه پيشرفته با حضور ۱۲ تيم برگزار مى شود."

با اين حال باز هم نمى توان گفت كه گلف يك ورزش فراگير در ايران است و هميشه اين تصور در بين اهالى ورزش وجود داشته كه گلف تنها در بين قشر مرفه جامعه طرفدار دارد.

رئيس فدراسيون در اين باره توضيح مى دهد: "خيلى ها فكر مى كردند كه فقط پولدارها، سفيران و اتباع خارجى در ايران به اين ورزش مى پردازند و به همين علت ما آمديم آموزش رايگان گلف راه انداختيم از طرفى گلف را مدارس هم فعال كرديم تا بدين ترتيب تمامى اقشار جامعه جذب اين رشته شوند، با اين حال همچنان براى بيشتر جا انداختن اين رشته كارهاى زيادى داريم."

حضور پررنگ بانوان

Image caption نزدیک به سه چهارم گلف بازان ایران را زنان تشکیل می دهند

یکى از ويژگى هاى گلف اين است كه علاقه مندان زن ايرانى مى توانند به راحتى به آن بپردازند.

از طرفى از آنجا كه گلف محدوديت سنى ندارد ، فدراسيون گلف تلاش زيادى براى اشاعه اين ورزش در بين خانواده ها دارد و از همين رو از هر چند هفته يك بار يك جشنواره مينى گلف در يكى از استانهاى كشور برگزار مى شود .

در حال حاضر نزديك به ۷۵ درصد گلف بازان ايران را بانوان تشكيل مى دهند و حدود ۱۰ هزار نفر ورزشكار زن در ايران به گلف مى پردازند، در دوشهر تهران و مسجد سليمان نيز ليگ گلف بانوان با شركت شش تيم برگزار مى شود.

تيم ملى بانوان نيز سه سالى است كه تشكيل شده اما هنوز به تورنمنت و رقابت معتبرى اعزام نشده است. .

فدراسيون گلف چندى پيش از "ليلا زنگنه " كه يكى از قهرمانان ايرانى ساكن سوئد است دعوت كرد به عضويت تيم ملى ايران در بيايد و در رقابت هاى قهرمانى آسيا شركت كند كه با جواب منفى اين گلف باز روبه رور شد.

با اين وجود مسوولان فدراسيون گلف به پيشرفت گلف بازان زن كاملا خوش بين اند و گلف را ورزشى مناسب براى بانوان ورزش دوست ايرانى مى دانند. اميدوار به كسب مدال

در حال حاضر گلف جزو ورزشهاى المپيكى محسوب نمى شود هرچند كه احتمال داده مى شود در آينده اين رشته به بازى هاى المپيك اضافه شود و حتى خبرهايى مبنى بر شركت دادن گلف در المپيك لندن منتشر شده است.

Image caption عیسی اسحاقی رئیس فدراسیون گلف معتقد است این ورزش در مسیر توسعه حرکت می کند

با اين حال چند سالى است كه گلف در بازى هاى آسيايى حضور دارد و در اين رشته ۱۲ مدال در قسمت آقايان و بانوان توزيع مى شود؛ به همين علت فدراسيون گلف در زمينه ورزش قهرمانى و تقويت تيم ملى نيز فعاليت مى كند.

تيم ملى گلف آقايان ايران سال گذشته در مسابقات قهرمانى آسيا و اقيانوسيه در بين ۲۹ كشور هفدهم شد، البته گلف بازان زن ايرانى هنوز در يك تورنمنت معتبر و درجه يك شركت نكرده اند.

مسابقات مينى گلف قهرمانى آسيا كه آبان ماه در تايلند برگزار مى شود ديگر رقابت مهمى است كه گلف ايران پيش روى خود مى بيند.

در بين گلف بازان ايرانى ، حسن كريميان داراى بهترين رده است و معمولا در رده بندى آسيايى ها در رتبه اى بين چهل تا پنجاهم ديده مى شود.

با اينكه تا به امروز گلف ايران در آسيا عنوان خاصى به دست نياورده، اما عیسی اسحاقى به اين تيم كاملا خوش بين است:" از سال گذشته استارت بازى هاى آسيايى ۲۰۱۰ گوانگجو را زده ايم و اميدوارم بتوانيم تيم خوبى را براى اين مسابقات آماده كنيم. اگر توجه بيشترى به گلف شود ، حتى احتمال كسب مدال در بازى هاى آسيايى وجود دارد."

"مشكل اصلى ما كمبود بودجه است با سالى ۱۰۰ ميليون تومان ما نمى توانيم تيم ملى را به تورنمنت هاى زيادى اعزام كنيم و زير ساخت هاى لازم را به وجود بياوريم، اگر امكانات كافى داشته باشيم و تيم را در طول سال به چهار ، پنج تورنمنت خوب بفرستيم شانس كسب مدال در آسيا را خواهيم داشت."

كمبود زمين استاندارد

Image caption باوجود گذشت سه سال از تشکیل تیم ملی بانوان گلف ایران، این تیم هنوز به یک تورنمنت بین المللی معتبر اعزام نشده است

يكى از مشكلات فدراسيون گلف كمبود زمين است و تلاشهاى زيادى براى احداث زمين هاى گلف و مينى گلف انجام شده است.

در حال حاضر ۲۰ زمين گلف و مينى گلف در ايران وجود دارند كه اكثر آنها زمين هاى خاكى هستند و تنها در تهران، خرم آباد، هشتگرد و تبريز زمين چمن طبيعى وجود دارد.

در بين اين ۲۰ زمين، زمين هاى مينى گلف بيشتر از زمين هاى گلف است كه جنس چمن آنها طبيعى نيست.

يك زمين استاندارد بين المللى بايد داراى ۱۸ سوراخ وچمن طبيعى باشد كه هيچ يك از زمين هاى ايران داراى اين شرايط نيست و زمين چمن مجموعه ورزشى انقلاب با ۱۳ سوراخ نزديك ترين زمين به استانداردهاى بين المللى است؛ البته زمينى كه ۹ سوراخ داشته باشد هم براى برگزارى يك مسابقه رسمى مورد تائيداست.

طبق برنامه هاى فدراسيون گلف تا پايان سال ۸۷ تعداد زمين هاى گلف به ۳۰ خواهد رسيد. فدراسيون گلف چند ماه پيش كميته "وودبال" را هم راه اندازى كرد تا اين كميته در كنار كميته مينى گلف فعاليت كند. در وودبال، بازيكن بايد به جاى اينكه توپ را به سوراخ بيندازد بايد آنرا وارد دروازه كند.