پرسپوليس در كورس قهرمانى قرار گرفت

لیگ برتر ایران
Image caption نیکخت واحدی دو گل برای پرسپولیس به ثمر رساند

در هفته دوازدهم ليگ برتر فوتبال ايران، پرسپوليس تهران در ورزشگاه آزادى ۳-۲ سپاهان اصفهان را برد و به رده سوم جدول رده بندى صعود كرد. ذوب آهن نيز با تساوى ۱-۱ برابر استقلال اهواز در صدر جدول قرار گرفت.

ديدار پرسپوليس تهران و سپاهان اصفهان در ورزشگاه آزادى يادآور بازى پايانى ليگ هفتم بود؛ ديدارى كه قرمزپوشان با گل دقيقه ۹۷ سپهر حيدرى و پيروزى دو بر يك مقابل سپاهان در آخرين روز به قهرمانى هفتمين دوره ليگ برتر رسيدند.

اما قهرمان و نايب قهرمان ليگ گذشته اين روزها در شرايط سال قبل خود نيستند: پرسپوليس اقتدار فصل پيش را نداشته، هرچند پس از برد ۳-۱ برابر تيم بدون باخت برق شيراز در هفته يازدهم از بحران خارج شد و با ۱۸ امتياز در رتبه پنجم جدول قرار گرفت.

در سوى ديگر، ناكامى هاى پى در پى اين فصل سپاهان اصفهان و به ويژه باخت خانگى ۴-۲ هفته پيش مقابل پيكان قزوين اعتراضات شديد هواداران اين تيم را به دنبال داشته و سپاهان را از صدر جدول دور كرده است. اين تيم با ۱۴ امتياز و يك بازى كمتر در رده دهم جاى داشت.

افشين قطبى معتقد بود بازى با سپاهان يك دربى بزرگ است و پرسپوليس مانند ديدار قبل برنده خواهد بود. او گفته بود: "سپاهان تيم خوب و قدرتمندى است اما اين ديدار براى پرسپوليس ياد آور يك نوستالژى خوب است كه به ما انرژى و انگيزه مى دهد و بدون شك تيمى كه تلاش و جنگندگى بيشترى داشته باشد موفق خواهد شد."

در مقابل انگين فيرات، سرمربى آلمانى سپاهان اصفهان بدشانسى و اشتباهات داورى را دليل نتايج ضعيف اين فصل سپاهان مى دانست و اميدوار بود تيمش با پيروزى برابر پرسپوليس با بدشانسى خداحافظى كند: "ما در تمامى بازى‌ها براى برد به زمين مى‌آييم و مقابل پرسپوليس هم با همين هدف بازى خواهيم كرد. ما مصمم هستيم اگر قضاوت بازى عادلا‌نه باشد يك روز تلخ را براى پرسپوليس رقم بزنيم".

فيرات همچنين گفته بود بازيكنان پرسپوليس اغلب ستاره اند و جنبه تبليغاتى و رسانه‌اى دارند.

اما قطبى معتقد بود پرسپوليس بيش از ستاره نياز به كارگر دارد: "خاصيت بازيكن ستاره اين است كه كمتر حركت مى‌كند و بيشتر مى‌ايستد و مى‌د‌رخشد، اما من از بازيكنانم خواسته‌ام در زمان دفاع به سرعت برگردند و به خط دفاعى كمك كنند. به اين ترتيب مى‌توانيم نتايج بهترى بگيريم و گذشته را فراموش كنيم."

گزارش بازى

سپاهان در ۱۰ دقيقه ابتدايى نيمه نخست تهاجمى کار كرد و در دقيقه اول احسان حاج صفی، تک به تک با دروازه بان پرسپولیس يك فرصت مناسب گلزنى را از دست داد و توپ را از کنار دروازه به بیرون فرستاد.

اما پرسپوليس در دقيقه ۱۷ توسط كريم باقرى به گل رسيد؛ باقرى روى پرتاب اوت بلند سپهر حيدرى با ضربه سر توپ را درون دروازه سپاهان جاى داد.

در پی گل باقری سرعت بازی افزایش داشت و هر دو تيم حملاتى را روى دروازه يكديگر تدارك ديدند، اما در نهایت سپاهان بود که در دقیقه ۲۷ از این حملات نتیجه گرفت و به دنبال اشتباه خط دفاعى پرسپوليس عماد رضا روى پاس هادى اصغرى با شوتى آرام دروازه پرسپوليس را باز كرد.

اين گل اعتراض شديد تماشاگران پرسپوليس را همراه داشت كه معتقد بودند گل در شرايط آفسايد به ثمر رسيده است.

۷ دقيقه بعد عماد رضا در يك فرار سريع با عبور از مدافع پرسپوليس و با شوتى محكم دومين گل سپاهان را نیز زد.

پرسپوليس پس از دريافت گل دوم بيشتر حمله كرد، اما ضدحملات سپاهان نيز خطرناك بود.

سرانجام در دقيقه ۴۴ عليرضا نيكبخت واحدى روى پاس باقرى با دروازه بان سپاهان تك به تك شد و دروازه اين تيم را باز كرد، تا نيمه نخست با تساوى ۲-۲ به پایان برسد.

افشین قطبى در ابتداى نيمه دوم مجتبى شيرى، مدافع تيمش را از زمين خارج كرد و به جاى او دى كارمو، مهاجم برزيلى را به زمين فرستاد تا پرسپولیس این نیمه را تهاجمی آغاز کند

حملات پرسپوليس در دقيقه ۶۳ نتيجه داد و نيكبخت روى پاس رو به عقب على كريمى با شوتى محكم از پشت محوطه جريمه گل برترى تيمش را به ثمر رساند.

بازيكنان سپاهان در تلاش براى جبران گل خورده به سمت دروازه پرسپوليس حملات متعددی را انجام دادند، که این شرایط موقعيت هاى زيادى براى ضدحمله در اختيار پرسپوليس قرار داد اما باوجود ضد حمله های خطرناک پرسپولیس، میزبان موفق به افزایش شمار گل های خود نشد.

در دقيقه ۷۶ ضربه ای مهم به سپاهان وارد شد که هادى عقيلى با دريافت كارت زرد دوم، به دليل تلاش براى فريب داور، از بازى اخراج شد و سپاهان ۱۰ نفره بازى را ادامه داد.

هر چند حملات سپاهان پس از ۱۰ نفره شدن ادامه يافت، اما نتيجه اى در پى نداشت.

در اين نيمه دى كارمو دو فرصت مسلم گلزنى را براى پرسپوليس از دست داد و در حالى كه با دروازه بان سپاهان تك به تك شده بود توپ را به بيرون زد، تا در نهايت بازى ۳-۲ به سود پرسپوليس پايان يابد.

پرسپوليس تهران با اين پيروزى و صعود به رده سوم جدول در كورس قهرمانى قرار گرفت و سپاهان اصفهان نيز با باخت در رتبه دهم باقى ماند و اوضاعی بحرانى‌تر از گذشته پیدا کرد.

آمار بازى:

پرسپوليس تهران موقعيت خطرناك - ۵ كرنر - ۴ آفسايد - ۱ كارت زرد - ۳ كارت قرمز - ۰

سپاهان اصفهان موقعيت خطرناك - ۴ كرنر - ۷ آفسايد - ۰ كارت زرد - ۲ كارت قرمز - ۱

در ديگر ديدارهاى هفته دوازدهم نتايج زير به دست آمد:

سايپاى كرج ۰- مقاومت سپاسى شيراز ۲ ابومسلم مشهد ۳- داماش گيلان ۲ ‪ ‪مس كرمان ۳- پيام مشهد ۳ برق شيراز ۰ - راه آهن شهر رى ۱ ‪ فولاد خوزستان ۵- پاس همدان ۱

ديدار دو تيم ملوان انزلى و صبا باترى قم به دليل بارش شديد باران در شهر انزلى لغو شد.

مطالب مرتبط