ذوب آهن مقابل استقلال صدر نشینی را از دست داد

لیگ برتر ایران
Image caption استقلال از هفت بازی اخیر خود 19 امتیاز کسب کرده است

در حساس ترين ديدارهاى هفته سيزدهم ليگ برتر فوتبال ايران، استقلال تهران در ورزشگاه آزادى ۲-۰ ذوب آهن اصفهان را شكست داد و پيكان قزوين با پيروزى ۱-۰ برابر برق شيراز به صدر جدول رده بندى بازگشت.

استقلال تهران روزهاى خوبى را مى گذراند؛ آبى هاى پايتخت كه هفته گذشته با برد برابر پيكان قزوين صدرنشينى را از اين تيم گرفته بودند، اين هفته نيز با پيروزى مقابل ذوب آهن صدرنشينى را از تيم اصفهانى گرفتند.

پيش از اين ديدار، ذوب آهن اصفهان على رغم آن كه هفته قبل دو امتياز خانگى را برابر استقلال اهواز از دست داده بود، با ۲۵ امتياز در مكان نخست جدول ايستاده بود و استقلال تهران با ۲۱ امتياز و تفاضل گل بهتر در رده سوم قرار داشت.

هرچند استقلال پس از اين برد برابر ذوب آهن در رتبه سوم باقى ماند، اما دو پيروزى پياپى مقابل دو مدعى صدر جدول گام بزرگى در روند صعودى آبى ها محسوب مى شود.

از نكات جالب اين ديدار تقابل امير قلعه نويى، سرمربى استقلال تهران و منصور ابراهيم زاده، سرمربى ذوب آهن اصفهان بود كه در جام ملت هاى ۲۰۰۷ آسيا در تيم ملى ايران با يكديگر همكارى مى كردند.

گزارش بازى

هر دو تيم در نيمه نخست، بازى تركيبى زمينى را در دستور كار داشتند.

در اين نيمه ذوب آهن اصفهان عملكرد تيمى بهترى داشت و در حفظ توپ و انتقال آن ار خط دفاع به حمله و استفاده از تمامى فضاهاى زمين بهتر كار كرد.

در مقابل، استقلال تهران با بهره گيرى از بازيكنانى چون سياوش اكبرپور، مجتبى جبارى و آرش برهانى توانست موقعيت هاى خطرناك ترى روى دروازه حريف ايجاد كند كه با بى دقتى مهاجمين و واكنش هاى خوب دروازه بان ذوب آهن از دست رفت.

در دقيقه ۳۹، اكبرپور در شرايطى كه با دروازه بان ذوب آهن تك به تك شده بود نتوانست دروازه اين تيم را باز كند.

در دقيقه ۴۵ نيز جبارى بهترين فرصت استقلال را در اين نيمه از دست داد؛ شوت برهانى در آستانه ورود به دروازه توسط دروازه بان دفع شد، توپ برگشتى به جبارى رسيد و ضربه او با اختلاف كمى از كنار دروازه بيرون رفت.

در نيمه دوم استقلال تيم برتر ميدان بود.

آبى ها در اين نيمه با بردن بازى به كناره ها و به ويژه استفاده از ارسال هاى خطرناك ميثم منيعى از سمت چپ، فشار زيادى روى دروازه ذوب آهن آوردند.

در دقيقه ۵۳ شوت محكم منيعى از داخل محوطه جريمه توسط دروازه بان به كرنر رفت.

۱۰ دقيقه بعد برهانى موقعيت ديگرى را از دست داد و ضربه سر او به تير عمودى دروازه برخورد كرد.

Image caption استقلال در نیمه دوم تغییر کرد

سرانجام استقلال در دقيقه ۷۶ به گل رسيد؛ داور به به دليل تاخير دروازه بان ذوب آهن در ارسال توپ، يك ضربه ايستگاهى درون محوطه جريمه به سود استقلال اعلام كرد كه توسط حسين كاظمى گل شد.

برترى استقلال تهران پس از به ثمر رساندن گل ادامه داشت و اين تيم توانست با استفاده از ناهماهنگى خط دفاعى حريف به گل دوم دست يابد؛ در دقيقه ۸۴ فرهاد مجيدى روى اشتباه مدافع ذوب آهن در محوطه جريمه صاحب توپ شد و پاس موثر او را جبارى با شوتى زمينى به گل تبديل كرد تا اين ديدار ۲-۰ به سود آبى ها پايان يابد.

استقلال تهران با ۲ گلى كه در اين بازى به ثمر رساند، با ۲۸ گل بهترين خط حمله ليگ را تا به اين جا از آن خود كرد.

آمار بازى

استقلال تهران درصد مالكيت توپ- ۵۴% موقعيت خطرناك- ۵ كرنر- ۵ آفسايد- ۱ كارت زرد- ۰

ذوب آهن اصفهان درصد مالكيت توپ- ۴۶% موقعيت خطرناك- ۲ كرنر- ۴ آفسايد- ۰ كارت زرد- ۰ در ساير بازى هاى هفته سيزدهم نتايج زير به دست آمد:

داماش(پگاه) گيلان ۱- ملوان انزلى ۲ راه آهن شهر رى ۳- ابومسلم مشهد ۰ استقلال اهواز ۰- پاس همدان ۰

مطالب مرتبط