داربی در دقیقه ۹۳ مساوی شد

Image caption داربی شصت و ششم در نیمه اول کم هیجان بود

شصت و ششمين ديدار تيم هاى استقلال و پرسپوليس كه در هفته بيست و ششم ليگ برتر ايران انجام شد با نتيجه تساوى به پايان رسيد.

استقلال كه پيش از اين بازى با ۵۲ امتياز صدر نشين جدول ليگ برتر ايران بود در دقيقه ۵۶ توسط با شوت از راه دور مجتبى جبارى از بیرون محوطه جریمه پرسپولیس به گل رسيد اما پرسپوليس در دقايق پايانى بازى شرايط را به گونه اى تغيير داد كه اين دو تيم براى پنجمين بار متوالى در بازى هاى اخير خود به نتيجه تساوى ۱-۱ دست يابند.

پرسپوليس كه در روزهاى اخير نلو وينگادا، مربى پرتغالى را بعنوان سرمربى خود به خدمت گرفته در دقايق پايانى بازى، بى امان به سمت دروازه استقلال حمله كرد و پس از دقیقه هشتاد، شش كرنر به روى دروازه استقلال فرستاد، كه همين فشار نتيجه را تغيير داد؛ هر چند اين فشار بيش از آنكه حاصل تغييرى تاكتيكى از سوى نلو وينگادا باشد، به خصوصيات تيم پرسپوليس در فصل جارى باز مى گشت كه هيچ تيمى به اندازه آن در ۱۵ دقيقه پايانى بازى هاى خود گل به ثمر نرسانده است (۹ گل).

در دقيقه سوم وقت تلف شده آخرين ارسال كرنر پرسپوليس به على كريمى رسيد كه او با ضربه سر توپ را به سمت دروازه استقلال فرستاد اما برخورد توپ با دست على عليزاده در محوطه جريمه استقلال پرسپوليس را صاحب يك ضربه پنالتى كردكه مازيار زارع توپ را درون دروازه استقلال قرار داد.

یکی از نکات مهم این دیدار استفاده از محسن ترکی، داور ایرانی برای قضاوت بازی بود که با توجه به روند معمول استفاده از داوران خارجی برای این داربی، امری نادر محسوب می شد، با این وجود اکثر کارشناسان و حتی مربیان دو تیم از عملکرد این داور و داوران خط ابراز رضایت کردند.

ضمن اینکه در جریان بازی نیز به ندرت تصمیم داور مورد اعتراض شدید بازیکنان دو تیم قرار گرفت.

تنش، یک نیمه سرد، یک نیمه داغ

Image caption در داربی شصت و ششم تماشاگران دو تیم به این اندازه با هم دوستانه نبودند

تنش در آستانه اين ديدار به اندازه اى بود كه منابع خبرى از درگيرى بين هواداران دوتيم يك ساعت پيش از آغاز بازى در ضلع شرقى طبقه دوم ورزشگاه آزادى تهران خبر دادند كه گزارش هایی هم مبنى بر دخالت نيروى انتظامى و انتقال حداقل دو تماشاچى مصدوم به بيمارستان منتشر شده است.

تيم استقلال تهران در اين بازى با تركيب وحيد طالب‌لو، مهدى اميرآبادى، پيروز قربانى، پژمان منتظرى، بيژن كوشكى، فابيو جانواریو (از دقيقه ۶۶ فرهاد مجيدى)، مجتبى جبارى (از دقيقه ۸۴ يد الله اكبرى)، خسرو حيدرى، سياوش اكبرپور (از دقيقه ۸۹ على عليزاده)، آرش برهانى و حسين كاظمى به ميدان رفت و تيم پرسپوليس نيز با تركيب عليرضا حقيقى، رحمان رضایی (از دقيقه ۷۱ هادى نوروزى)، مجتبى شيرى، پژمان نورى، سپهر حيدرى، عليرضا محمد، عليرضا واحدى نيكبخت، مازيار زارع، على كريمى، كريم باقرى (از دقيقه ۵۲ محمد منصورى) و ايوان پتروويچ (از دقيقه ۸۳ على عسگر) بازى كرد.

نيمه اول با ميداندارى پرسپوليس آغاز شد و اولين بارى كه استقلال توپ را به محوطه جريمه پرسپوليس رساند، بازى وارد دقيقه پنجم شده بود.

استقلال با استفاده از توانايى هاى مجتبى جبارى و خسرو حيدرى حمله از جناح راست خود را در دستور كار داشت و پرسپوليس نيز از ميانه و سمت راست زمين براى حمله استفاده مى كرد و به ويژه در ۲۰ دقيقه اول بازى عليرضا محمد پركار ترين بازيكن آن بود.

با اين حال تا دقيقه ۳۰ بازى تنش واقعى بازيكنان دو تيم در زمين مشخص نشد؛ ارسال بلندى از سوى بازيكنان استقلال به روى دروازه پرسوليس در نهايت توسط عليرضا حقيقی دروازه بان اين تيم كنترل شد اما برخورد خشن حقيقى با آرش برهانى (مهاجم استقلال) در هنگام به جريان گذاشتن مجدد توپ، به اخطارى از سوى داور براى دروازه بان پرسپوليس منجر شد.

ده دقيقه بعد و زمانى كه پرسپوليس تمايل چندانى به حمله نشان نمى داد خسرو حيدرى با توپ ربايى در ميانه زمين آرش برهانى را صاحب توپ كرد كه ضربه مستقيم اين بازيكن به سمت دروازه پرسپوليس، اولين تهديد جدى استقلال را رقم زد كه توسط عليرضا حقيقی مهار شد.

اما مهمترين حادثه نيمه اول در ثانيه هاى پايانى رخ داد كه ارسال بلند مجتبى جبارى از سمت راست زمين و ناتوانى مدافعان پرسپوليس از دفع آن در محوطه جريمه آنقدر استقلال را به گل نزديك كرد كه اگر سپهر حیدرى روى خط دروازه توپ را دفع نمى كرد، بازيكنان پرسپوليس براى اولين بار شماتت وينگادا را تجربه مى كردند.

Image caption کریم باقری و فابیو جان واریو در تلاش برای تصاحب توپ

از آغاز نيمه دوم بازى هيجانى دو چندان پيدا كرد؛ همكارى مجتبى جبارى و خسرو حيدرى واضح تر شد و گل استقلال جانى تازه به بازى داد.

پنج دقيقه پس از گل استقلال هم على كريمى با يك پاس عمقى نيكبخت واحدى را در حاشيه محوطه شش قدم در سمت راست دروازه استقلال در موقعيت گل زنى قرار داد كه تلاش اين بازيكن براى رسيدن به توپ به نتيجه اى نرسيد.

استقلال كه در هفت بازى گذشته داربى نتوانسته بود بيش از يك گل به ثمر برساند، در دقيقه ۸۱ بهترين موقعيت را در اختيار داشت تا اين طلسم را بشكند اما در اين امر موفق نبود؛ سياوش اكبرپور از سمت راست زمين موفق به نفوذ به محوطه جريمه پرسپوليس شد و عملا مقابل عليرضا حقيقی در موقعيتى تك به تك قرار داشت اما شوت محكم او از بالاى دروازه از زمين خارج شد.

پس از آن نوبت كرنرهاى پياپى پرسپوليس بود كه پيش از پايان وقت قانونى بازى يك بار نيكبخت را در بهترين موقعيت براى گل زنى قرار داد؛ ضربه سر نيكبخت در مقابل دروازه استقلال با واكنش وحيد طالب لو (دروازه بان استقلال) بطور ناقص مهار شد و هادى نوروزى هم كه بسيار سريع به توپ سرگردان واكنش نشان داد نتوانست آن را درون دروازه استقلال قرار دهد.

با اين حال استمرار بازيكنان پرسپوليس در حمله و در نهايت پنالتى مازيار زارع كارى كرد كه هيچكدام از ۸۰ هزار تماشاچى بازى نتوانند به يكديگر فخر بفروشند.

در ديگر بازى هاى اين هفته نتايج زير كسب شد:

برق ۱-۲ مقاومت پيكان ۲ - ۰ پيام ملوان ۲ - ۱ پاس استقلال اهواز ۰ - ۱ فولاد اهواز

مطالب مرتبط