فوتبال ایران در سال ۱۳۸۷

در سال ۸۷ هم مثل سالهاى گذشته مهم ترين اتفاقات فوتبال ايران به پرسپوليس، استقلال و تيم ملى اختصاص داشت.

معمولا در فوتبال ايران هر ساله دو تيم پرطرفدار پايتخت با تغييرات پرشمارى روبه رو مى شوند كه در سال ۸۷ اين تغييرات حتى از سالهاى گذشته هم بيشتر بود و مشخص شد موفقيت هاى اين دو تيم دولتى هم نمى تواند مانع تغييرات در آنها شود.

قهرمانى قرمزها پس از شش سال

پرسپوليس که افشین قطبی سکان هدایتش را در دست داشت در ۲۸ ارديبهشت و در هفته پايانى ليگ ۸۷-۸۶ (در هفتمين دوره ليگ حرفه اى ايران) موفق شد با پيروزى دو بر يك مقابل سپاهان در وقت تلف شده به شكل خاطره انگيزى قهرمانى ايران را جشن بگيرد.

این اولین جام پرسپوليس پس از شش سال بود و سپاهان اصفهان و صبا باترى با كسب رتبه هاى دوم و سوم جواز حضور در ليگ قهرمانان آسيا را به دست آوردند.

اما چند روز پس از قهرمانى پرسپوليس ، افشين قطبى، پرسپوليس را ترك كرد، حبيب كاشانى مدير عامل قرمزها، جاى خود را به داريوش مصطفوى، دبيركل سابق فدراسيون فوتبال داد و حسين هدايتى، مالك متمول باشگاه استيل آذين به عنوان رئيس هيات مديره پرسپوليس برگزيده شد.

Image caption افشین قطبی اخبار پرسپولیس را تحت تاثیر قرار داد

اين تغييرات موجب شد تا قطبى يك بار ديگر به پرسپوليس برگردد و هدايت اين تيم را برعهده بگيرد، اما درپى نتايج نه چندان مناسب پرسپوليس در ليگ هشتم، قطبى در پايان هفته چهاردهم (در اواسط آبان ماه) از مربى گرى پرسپوليس استعفا داد و افشين پيروانى، دستيار قطبى هدايت پرسپوليس را بر عهده گرفت.

اما مربيگرى افشين پيروانى هم بسيار كوتاه بود و در اواخر بهمن ماه در پى فاصله گرفتن پرسپوليس با صدر جدول ، نلو وينگاداى پرتغالى جانشين پيروانى شد.

در این بین پرسپوليس یک بار دیگر هم شاهد تغییر مدیریت بود و عباس انصارى فرد به جاى داريوش مصطفوى مديريت اين تيم را برعهده گرفت.

به هر ترتيب آمدن انصارى فرد و وينگادا هم باعث نشد كه نتايج پرسپوليس از فصل گذشته بهتر شود و اين تيم با قرار گرفتن در رتبه چهارم جدول، سال ۸۷ را به پايان برد و تنها به فكر درخشش در ليگ قرمانان آسيا و جام حذفى است.

بازگشت موفقيت آميز قلعه نويى

Image caption بازگشت "ژنرال" دوران تازه ای را برای استقلال رقم زد

آبى هاى تهرانى سال ۸۷ را بسيار بد شروع كردند . آنها در پايان ليگ برتر در فصل گذشته در رتبه سيزدهم قرار گرفتند كه بدترين نتيجه تاريخ اين باشگاه به شمار مى رود.

اما پس از ناكامى استقلال در ليگ ، فيروز كريمى از سمت سرمربيگرى استقلال استعفا داد و امير قلعه نويى يك بار ديگر هدايت اين تيم را برعهده گرفت تا استقلال به همراه قلعه نويى در ۲۷ خرداد ۱۳۸۷ قهرمان جام حذفى شود (پیروزی سه بر یک مقابل پگاه) و چهارمین سهمیه ایران در ليگ قهرمانان آسيا را كسب كند.

استقلالى ها فصل جارى ليگ را هم بسيار بد شروع كردند و در پايان هفته ششم در رتبه هفدهم قرار داشتند.

آن نتايج زمينه به وجود آمدن تغييراتى در استقلال شد و در شهريور ماه على فتح الله زاده، مدير عامل استقلال جاى خود را به امير رضا واعظى اشتيانى داد.

اوج گيرى استقلال پس از اين تغيير شروع شد و هم اكنون در فاصله چهار هفته مانده به پايان ليگ، استقلال در صدر جدول ليگ قرار دارد و شانس اول قهرمانى به شمار مى رود.

درخشش ذوب آهن

نتايج درخشان ذوب آهن در ليگ ۸۸-۸۷ يكى از اتفاقات مهم سال ۸۷ بود.

ذوب آهن با مربى گرى منصور ابراهيم زاده اصلى ترين تعقيب كننده استقلال در راه رسيدن به قهرمانى است و ابراهيم زاده و ذوب آهن را بايد در زمره برنده هاى سال ۸۷ دانست.

درخشش تيم ملى فوتسال در جام جهانى

Image caption وحید شمسایی بار دیگر به عنوان مرد سال فوتسال آسیا انتخاب شد

در مهرماه تيم ملى فوتسال ايران موفق شد با ارئه بازى هايى خوب به مقام پنجمى جام جهانى فوتسال دست پيدا كند.

ايران در اين رقا بت ها تنها يك باخت برابر برزيل ، ميزبان اين رقابت ها داشت. در پايان جام جهانى وحيد شمسايى و مصطفى نظرى ، كاپيتان و دروازه بان ايران در جمع ۱۰ بازيكن برتر جام انتخاب شدند.

در این سال جام جهانى فوتبال ساحلى هم در برزيل برگزار شد كه ايران نتوانست از گروه خود صعود كند.

جوايز ايران در بهترين هاى آسيا

در مراسم معرفى بهترين هاى قاره اسيا در سال ۲۰۰۸ فوتبال ايران چند عنوان را به خود اختصاص داد.

وحيد شمسايى به عنوان مرد سال فوتسال آسيا برگزيده شد.

تيم ملى فوتسال ايران هم عنوان بهترين تيم فوتسال آسيا را از آن خود كرد.

همچنين فدراسيون فوتبال ايران به عنوان بهترين فدراسيون آسيا در سال ۲۰۰۸ انتخاب شد.

قهرمانى نوجوانان

در ۲۷ مهرماه ۱۳۸۷ در ديدار پايانى مسابقات قهرمانى نوجوانان آسيا در ازبكستان تيم نوجوانان ايران موفق شد دو بر يك كره جنوبى را شكست دهد و براى اولين بار قهرمانى قاره را جشن بگيرد.

هدايت اين تيم را على دوستى بر عهده داشت.

اما تيم جوانان ايران با مربى گرى نناد نيكوليچ كروات در مسابقات قهرمانى آسيا در عربستان ناكام بود.

اولين سال مربى گرى دايى

Image caption علی دایی برای یافتن حریف تمرینی با مشکل مواجه بود

على دايى حضورش روى نيمكت تيم ملى را از ابتداى سال ۸۷ شروع كرد.

در دوم فروردين ۱۳۸۷ ايران در يك بازى دوستانه در برابر با يك گل مغلوب بحرين شد، اما در ادامه تيم ملى و دايى موفق شدند نتايج خوبى در ديدارهاى مرحله اول انتخابى جام جهانى بگيرند و تيم ملى به دور بعدى اين رقابتها صعود كند.

تيم ملى ايران در اين مرحله با تيم هاى كره جنوبى، كره شمالى ، امارات و عربستان هم گروه است و در پايان دور رفت در رده سوم جدول قرار دارد، هر چند با توجه به اينكه از هر گروه دو تيم اول مستقيما راهى جام جهانى مى شوند دايى و تيمش اميدوارند كه در دور برگشت نتايج بهترى بگيرند.

دايى در سال ۸۷ هم مثل سالهاى گذشته يكى از چهره هاى خبر ساز فوتبال ايران بود. او در اين سال به دفعات از دعوت كردن بازيكنانى چون على كريمى و مهدى مهدوى كيا چشمپوشى كرد وهمين مساله باعث شد تا چالش هايى هم با رسانه ها پيدا كند.

بازگشت كريمى و باقرى

يكى از اتفاقات مهم سال ۱۳۸۷ بازگشت على كريمى به فوتبال ايران پس از هفت سال حضور در تيم هاى عربى و اروپايى بود.

آمدن كريمى به پرسپوليس آنقدر براى هواداران اين تيم جذاب بود كه در چهارم مهرماه در بازى پرسپوليس - پگاه كه اولين حضور كريمى در تركيب پرسپوليس بود بيش از ۹۰ هزار نفر در ورزشگاه حضور پيدا كردند.

Image caption باقری ارزش تجربه را نشان داد

درخشش كريمى با پيراهن پرسپوليس موجب شد تا على دايى پس از مدت ها اين بازيكن را به تيم ملى دعوت كند، اما على كريمى با انتشار نامه اى اعلام كرد به دليل وجود برخى اختلاف نظرها حاضر نيست ديگر براى تيم ملى بازى كند.

كريم باقرى هم در سال ۸۷ پس از يك غيبت هفت ساله دوباره به تيم ملى بازگشت و با در دست داشتن بازوبندکاپيتانی تيم ملى ايران، در بازى حساس ايران و امارات يك گل سرنوشت ساز براى ايران زد تا بازگشت موفقيت آميزى به تيم ملى داشته باشد.

با اينكه باقرى تا قبل از حضورش در تيم ملى يكى از بهترين هاى ليگ ايران بود پس از حضور در تيم ملى با افت روبه رو شد، که با توجه به سن ۳۶ ساله او کارشناسان را در توانایی بازی همزمان در باشگاه و تیم ملی با تردید مواجه ساخت.

واگذارى تيم هاى تهرانى

روند واگذارى امتياز تيم هاى تهرانى به شهرستانها در سال ۸۷ ادامه پيدا كرد.

پس از اينكه در سال ۱۳۸۷ پاس تهران به پاس همدان تبديل شد در ابتداى فصل جارى ليگ برتر باشگاه پيكان نیز به قزوين منتقل شد.

امتياز باشگاه صباباترى به صباى قم منتقل شد و راه آهن تهران جاى خود را به راه آهن شهر رى داد.

البته راه آهن تا به امروز حتى يك بازى خود را هم در شهررى انجام نداده و تنها نام اين تيم تغيير كرده است.

اين واگذارى امتيازها در ليگ دسته اول هم انجام شد به نحوى كه در تابستان باشگاه فولاد خوزستان امتياز باشگاه سپاهان نوين را به خود اختصاص داد و به جاى اين تيم در ليگ برتر شركت كرد.

"امید به غلام" و ساير تحولات

انتخاب غلام پيروانى به عنوان سرمربى تيم اميد ايران ، درخشش جواد نكونام و مسعود شجاعى در ليگ اسپانیا، بازگشت رحمان رضايى به ليگ ايران، ناكامى اكثر ايرانى ها در ليگ امارات، اختلاف دايى و مايلى كهن، درگيرى و محروميت خداداد عزيزى، ناكامى پير ليت بارسكى در سايپا و قضاوت يك داور ايرانى در بازى استقلال- پرسپوليس پس از ۱۴ سال از ديگر اتفاقات مهم سال ۸۷ محسوب مى شود.

مطالب مرتبط