لیگ برتر ایران با پیروزی راه آهن آغاز شد

Image caption را آهن مقام نایب قهرمانی جام حذفی را در اختیار دارد

نهمين دوره مسابقات ليگ برتر فوتبال ايران با پیروزی راه آهن و تساوى پرگل ۳-۳ پرسپوليس و مس در كرمان آغاز شد.

در اولین بازی فصل جدید لیگ برتر ایران، تیم راه آهن که در فصل گذشته به مقام یازدهم لیگ دست یافت، در ورزشگاه دستگردى تهران ۲-۱ فولاد خوزستان را شكست داد.

راه آهن که نایب قهرمان جام حذفی نیز محسوب می شود، در دقیقه 63 بازی پذیرای اولین گل لیگ نهم بود، اما دقایقی پس از گل فولاد، ایمان حیدری بازی را به تساوی کشاند و در دقیقه 86 کمال کامیابی، بازیکن جوان راه آهن، لحظاتی پس از ورود به زمین به عنوان بازیکن تعویضی، با ضربه سر ارسال بلندی را که بر روی دروازه فولاد فرستاده شده بود، وارد دروازه کرد تا راه آهن حتی اگر برای یک روز، صدرنشینی را تجربه کند.

پرسپوليس براى جبران ناكامى هاى فصل گذشته، ليگ نهم را با چهره اى كاملا متفاوت شروع كرد؛ زلاتكو كرانچار، سرمربى كروات، روى نيمكت قرمزها است، از ستاره هايى چون على كريمى، ايوان پتروويچ، ابراهيم توره و عليرضا نيكبخت واحدى خبرى نيست و ميثم بائو، اشپيتيم آرفى و شيث رضایی از جمله بازيكنانى هستند كه اين فصل به خدمت پرسپوليس درآمدند.

كرانچار پيش از اولين بازى پرسپوليس در فصل جديد، با ابراز رضايت از بازيكنانش گفته بود: "من بهترين هاى فوتبال ايران را در اختيار دارم و مسئول هر نتيجه اى كه در ديدار با مس رقم خورد من هستم."

در مقابل، مس كرمان در ليگ هشتم كارنامه موفقى داشت. تيم سوم فصل پيش، علاوه بر حفظ سرمربى و چند بازيكن كليدى، مهره هايى چون على سامره، پيروز قربانى و ميثم منيعى را به خدمت گرفت تا نه تنها در ليگ برتر كه در فصل آينده ليگ قهرمانان آسيا هم قدرتمند ظاهر شود.

تنها نگرانى اين روزهاى پرويز مظلومى خط دفاعى تيمش است. با جدايى سيد مهدى رحمتى(دروازه بان) ، اميرحسين صادقى و مرتضى ابراهيمى (دو مدافع ميانى فصل قبل) به نظر مى رسد دفاع مس استحكام گذشته را ندارد.

نبرد بی برنده مدعیان

Image caption پرسپولیس و مس در شکست دادن دیگری ناتوان بودند.

تقابل پرسپوليس و مس در ورزشگاه نه چندان پرتماشاگر شهيد باهنر كرمان، که در حضور افشین قطبی سرمربی تیم ملی ایران برگزار شد، ديدنى بود، هر چند برخی کارشناسان تعدد گل های رد و بدل شده در این بازی را "بیش از هرچیز نشان دهنده عدم انسجام تاکتیکی دو تیم" قلمداد کردند.

بازى سرعت پایینی نداشت و هر دو تيم هجومى بازى كردند، اما اين مهمان بود كه در دقيقه ۲۶ روى شوت شيث رضايى و با ضربه سر هادى نوروزى گل اول را زد.

تنها ۱۰ دقيقه بعد، ادينیو، مهاجم برزيلى مس در موقعيتى تك به تك با دروازه بان، گل پرسپوليس را پاسخ داد.

پرسپولیس در دقيقه ۴۱ باز هم پيش افتاد؛ اين بار هم نوروزى روى اشتباه پيروز قربانى - مدافع مس – با دروازه بان تك به تك شد و گل دوم خود و تيمش را زد تا پرسپوليس نيمه اول را با برترى ۲-۱ به رختكن برود.

مس نيمه دوم را بهتر آغازكرد و در دقيقه ۵۵ با ضربه روح الله بيگدلى از پشت محوطه جريمه، دوباره بازى را به تساوى كشاند.

اما پس از آن این بازی پر فراز و نشیب به ضرر مس تغییر کرد؛ بيگدلى و ادينیو در دقايق ۶۰ و ۶۴ دو فرصت گلزنى را با واكنش مناسب ميثاق معمارزاده، دروازه بان پرسپولیس از دست دادند و خطاى امير حسين يوسفى روى مدافع پرسپوليس در دقيقه ۷۵ از سوی داور را پنالتى اعلام شد تا يوسفى با دريافت كارت زرد دوم از زمين اخراج شود.

هر چند عباس محمدی دروازه بان مس کرمان ضربه پنالتى شيث رضايى را مهار كرد، ولى كمك داور دستور به تكرار پنالتى داد؛ محمدى ضربه دوم را هم دفع كرد، اما رضايى توپ برگشتى را درون دروازه فرستاد.

مس، با وجود ۱۰ نفره بودن، براى سومين بار هم توانست در دقيقه ۸۱ روى ضربه ايستگاهى ادينیو بازى را مساوى كند و مسابقه با نتيجه پرگل ۳-۳ به پايان رسيد.

با اين تساوى مس كرمان روند شكست ناپذيرى فصل گذشته خود در بازى هاى خانگى را حفظ كرد. شاگردان مظلومى در ۲۱ بازى اخير خود در كرمان هرگز شكست نخورده اند.

پرسپوليس نيز با كرانچار به يك امتياز با ارزش خارج از خانه رسيد، اما قضاوت اين تيم جديد به زمان نياز دارد.

ساير بازى هاى هفته اول روز جمعه ۱۶ مرداد (۷ آگوست) برگزار مى شود.

مطالب مرتبط