لیگ برتر ایران؛ جولانگاه مربیان جوان

Image caption حمید استیلی برای اولین بار سرمربی گری را تجربه می کند.

معمولا با پایان یافتن رقابتهای هر فصل لیگ برتر ایران، بیش از نیمی از تیم های لیگ برتری مربیان خود را عوض می کنند.

در لیگ نهم 11 تیم مربیانی جدید روی نیمکت خود می بینند وتنها هفت تیم مربیان فصل گذشته خود را به همراهدارند.

البته در فصول گذشته تغییرات بیشتری در نیمکت تیمها رخ داده بودو کمتر از هفت مربی توانسته بودند شغل خود را حفظ کنند.

با این حال این بار موج تغییرات با ورود چند مربی جوان و کم تجربه همراه شده است.

در بین 18 مربی این فصل لیگ برتر حمید استیلی (استیل آذین) برای اولین بار است که سرمربیگری را تجربه می کند و فراز کمالوند (تراکتورسازی) و حمید کللی فرد (شاهین بوشهر) هم برای نخستین مرتبه در لیگ برتر روی نیمکت تیمی می نشینند، هرچند این دو سابقه مربی گری در دسته اول را در کارنامه خود دارند.

خداداد عزیزی (استقلال اهواز)، داود مهابادی (مقاومت شیراز)و فراز کمالوند کمتر از چهل سال دارند و مربیانی جوان به شمار می روند.

همچنین منصور ابراهیم زاده (ذوب آهن)، عبدالصمد مرفاوی (استقلال تهران) و ناصر پورمهدی (ابومسلم) مربیان کم تجربه ای به شمار می روند و سابقه مربی گری آنها حداکثر یک سال است.

Image caption منصور پورحیدری باسابقه ترین مربی حاضر در لیگ برتر ایران است

در بین 18 مربی لیگ برتری منصور پورحیدری، سرمربی پاس همدان، مسن ترین و با تجربه ترین مربی لیگ برتر ایران به شمار می رود.

در ابتدا قرار بود علیرضا منصوریان، هدایت پاس را بر عهده بگیرد، اما چند روز مانده به شروع لیگ، کاظم اولیایی، مدیرعامل باشگاه پاس اعلام کرد منصور پورحیدری مدیرفنی این باشگاه همدانی، سرمربی این تیم خواهد بود و علیرضا منصوریان در صورتی که مدارج مربی گری را طی کند این فرصت را پیدا خواهد کرد که در آینده سرمربی پاس شود.

اگر در ادامه لیگ سرمربی گری پاس همدان به منصوریان برسد، او نیز یکی دیگر از مربیان جوان و کم تجربه لیگ نهم محسوب خواهد شد.

حتی مربی همچون حمید درخشان ( پیکان ) هم برای اولین بار سرمربی گری در لیگ برتر را تجربه خواهد کرد.

این آمار نشان می دهد که چهره نیمکتهای لیگ برتر نسبت به سالهای گذشته کاملا تغییر کرده و دیگر خبری از چهره هایی همچون فیروز کریمی، غلامحسین پیروانی، محمود یاوری، فرهاد کاظمی، اکبر میثاقیان، بیژن ذوالفقارنسب، رسول کربکندی و مجید جلالی که در هشت دوره گذشته لیگ برتر حضوری پررنگی روی نیمکت تیم های مختلف داشتند دیده نمی شود.

در بین این مربیان چند مربی به دلیل رعایت نکردن منشور اخلاقی سازمان لیگ مجوز حضور در لیگ برتر را پیدا نکردند و چند مربی نتوانسند در لیگ برتر با هیچ تیمی به توافق برسند.

خروج این مربیان باسابقه این فرصت را در اختیار مربیان جوان و کم تجربه گذاشته که موفقیت و دوام آنها می تواند نسل مربی گری در ایران را عوض کند.

در چند سال اخیر مربیان جوان دیگری هم وارد لیگ ایران شدند که شاخص ترین آنها علی دایی بود که در اولین سال مربی گری اش قهرمان لیگ ایران شد و بلافاصله هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت. افشین پیروانی، یحیی گل محمدی، علی اصغر مدیر روستا، علی حنطه، و هادی برگی زر از جمله مربیان جوان دیگری بودند که در یکی دو سال گذشته حضور در لیگ برتر را تجربه کردند، اما در این فصل خبری از آنها روی نیمکت تیم های لیگ برتری نیست.

عمر کوتاه مربی گری

Image caption ملوان بندر انزلی باثبات ترین باشگاه لیگ در زمینه حفظ مربی بوده و محمد احمدزاده از اعتماد مدیران این تیم برخوردار است.

در جمع 18 مربی لیگ برتری سه مربی خارجی دیده می شود؛ ارنی براندتس هلندی و زلاتکو کرانیکار کروات برای اولین بار در ایران مربی گری می کنند، اما لوکا بوناچیچ دیگر مربی خارجی لیگ برتر، چندین سال سابقه مربی گری در ایران و تیم های سپاهان، فولاد و استقلال اهواز را در کارنامه خود دارد.

پرویز مظلومی، محمد مایلی کهن، محمد احمدزاده، حمید کللی فرد، فراز کمالوند، خداداد عزیزی و منصور ابراهیم زاده هفت مربی محسوب می شوند که در فصل گذشته هم هدایت تیم های این فصل شان را حضور داشتند که در بین آنها کمالوند و کللی فرد در فصل قبل به همراه تراکتورسازی و شاهین بوشهر در لیگ دسته اول حضور داشتند.

عزیزی و مایلی کهن هم در اواسط فصل گذشته هدایت تیم های استقلال اهواز و سایپا بر عهده گرفتند و تنها مربیانی که در ابتدای فصل قبل هم مربی تیم شان بودند و عمر مربی گری شان در تیم هایشان از یک سال عبور می کند، مظلومی، ابراهیم زاده و احمدزاده هستند.

در بین این سه مربی، تنها محمد احمدزاده سرمربی ملوان پیش از لیگ هشتم هم مربی تیمش بود و این آمار نشان می دهد که عمر مربی گری در لیگ برتر ایران کوتاه است.

در فصول گذشته عنوان با ثبات ترین مربی لیگ برتر به غلامحسین پیروانی تعلق داشتکه در تمامی هشت دوره گذشته لیگ برتر سرمربی مقاومت سپاسی شیراز (فجر سابق) بود.

با حضور پیروانی در تیم امید و جدایی او از مقاومت، لیگ برتر با ثبات ترین سرمربی خود را هم از دست داد و این عنوان در اختیار احمدزاده قرار گرفت.

سرمربیان 18 تیم لیگ برتری

استقلال تهران: عبدالصمد مرفاوی

ذوب آهن اصفهان: منصور ابراهیم زاده

مس کرمان: پرویز مظلومی

سپاهان اصفهان: امیر قلعه نویی

پرسپولیس تهران: زلاتکوکرانیکار ( کرواسی )

صبا قم: محمدحسین ضیایی

فولاد خوزستان:لوکا بوناچیچ ( کرواسی )

پیکان قزوین: حمید درخشان

مقاومت شیراز: داوود مهابادی

سایپا کرج: محمد مایلی کهن

راه آهن شهری: ارنی براندتس ( هلند )

ملوان بندرانزلی: محمد احمدزاده

پاس همدان: منصور پور حیدری

استقلال اهواز: خداداد عزیزی

ابومسلم خراسان: ناصر پور مهدی

استیل آذین: حمید استیلی

تراکتورسازی تبریز: فراز کمالوند

شاهین پارس جنوبی بوشهر: حمید کللی فرد