فوتبال ایران؛ در مرز خرافه و مذهب

Image caption وحید طالب لو دروازه بان استقلال تهران

سازمان لیگ فدراسیون فوتبال در نامه ای رسمی به مدیران باشگاه استقلال تهران، از وحید طالب لو، دروازه بان ملی پوش این باشگاه خواسته است از این پس از قراردادن قرآن در دروازه اش به هنگام بازی خودداری کند.

در متن این نامه که پس از پیروزی استقلال برابر سپاهان در بازی هفته اول فصل جدید لیگ برتر خطاب به مدیران دو باشگاه نوشته شده، آمده است:«همان طور که مطلعید اعتقاد به مقدسات در جان و ایمان بازیکنان و مربیان ما ریشه داشته و بسیاری از این عزیزان در عمل به ان پایبندند.جهت مزید استحضار گذاشتن قرآن در هر جایی پایین تر از محل نشستن و یا ایستادن فرد خلاف احترام و باعث وهن و خلاف سیره بزرگان دین است.لذا درخواست می شود با حفظ اعتقاد مذهبی و دینی و اعتقادی، بازیکنان توجیه شوند عملی انجام نداده که در اذهان متشرعین و سایر طرفداران باعث تلقی دیگری شود.»

اتهام رحمتی به طالب لو

مهدی رحمتی، دروازه بان جدید تیم سپاهان، پس از آنکه تیمش در تهران با یک گل از استقلال شکست خورد با اشاره به تعداد زیاد موقعیت های گل تیمش، گفت که رقیب او دروازه استقلال را طلسم کرده بود.

طالب لو در پاسخ به این انتقاد گفت درون حوله ای که او با خود به دروازه می برد نه طلسم و جادو که قرآن است.

دروازه بان استقلال مدعی شد که استفاده از این قرآن ربطی به جادو و طلسم ندارد. به گفته طالب لو، او با همین قرآن قهرمانی لیگ برتر ایران را جشن گرفته، در عین حال با همین قرآن سقوط استقلال تا پله سیزدهم جدول لیگ برتر را هم تجربه کرده است.

اعتقادات مذهبی یا خرافات؟

در سالهای اخیردر ایران اتکا به متافیزیک برای بالا بردن شانس پیروزی در مسابقه های ورزشی به ویژه در فوتبال بیشتر شده، اما همیشه نگاهها به این موضوع مثبت نبوده است.

برخی معتقدند تعدادی از کسانی که تلاش می كنند اعتقادات مذهبی شان را در زمین فوتبال نشان دهند، بیش از آنكه مومن باشند، متظاهرند.

عذرخواهی فردوسی پور از قلعه نویی

منتقدان امیر قلعه نویی، سرمربی سابق استقلال تهران كه سابقه مربیگری در تیم ملی ایران را دارد و اكنون روی نیمكت سپاهان اصفهان می نشیند، او را متهم می كنند كه از نشان دادن اعتقادات مذهبی برای پیشرفت شغلی استفاده می كند.

عادل فردوسی پور، گزارشگر تلویزیون یك بار او را به خاطر آنكه با ظاهری متفاوت روی نیمكت استقلال نشسته بود، خرافاتی نامید.

قلعه نویی در پاسخ گفت كه ظاهرش با مناسبت مذهبی آن روز متناسب بوده است.

كار به جایی كشید كه فردوسی پور مجبور شد در برنامه پربیننده 90 از قلعه نویی عذرخواهی كند.

تسبیح بلند دایی

شاید كمتر كسی تصور می كرد روزی علی دایی تسبیح در دست روی نیمكت مربیگری دیده شود. او تسبیح بلندش را كه یادگار نتایج درخشان و قهرمانی با سایپا در لیگ برتر فصل ششم بود، با خود به تیم ملی برد.

حتی انتقادهایی از این دست هم كه سرمربی تیم ملی روی نیمكت كارهای مهمتری از ذكر گفتن و تسبیح شمردن دارد، در دایی تحصیلكرده تاثیری نداشت.

داستان وقتی جالب شد که برخی تلاش کردند از ارتباط پنهانی علی دایی و مدیران باشگاه سایپا با یک رمال یا به اصطلاح روزنامه های ورزشی در ایران "جادوگر" پرده بردارند.

جادوگرها از کجا می آیند؟

کسی به درستی نمی داند اولین بار کی و کجا بود که تیم های فوتبال در ایران به آنچه نیروی جادویی برخی افراد خاص نامیده می شود متوسل شدند، با این وجود حالا دیگر این مردان به اصطلاح جادویی تقریبا از پس پرده بیرون آمده اند و گاهی حتی در روز روشن، در میان زمین های تمرینی به دنبال کار می گردند.

همین چند ماه پیش بود که یکی از آنها با کت و شلواری تر و تمیز و بسیار متفاوت از آنچه در تصور عموم است، سر تمرین تیم ملی فوتبال ایران رفت و به منصور پورحیدری که آن روزها سرپرست این تیم بود گفت اگر مدیران و مربیان تیم ملی بخواهند او می تواند کاری کند که این تیم، کره شمالی را در پیونگ یانگ شکست دهد و به جام جهانی برود.

پورحیدری گفت به ورد و جادو اعتقاد ندارد و از آن مرد خواسته دیگر هیچ گاه به تیم های ملی نزدیک نشود.

البته تیم ایران بازی با کره شمالی را نبرد و در ادامه فرصت حضور در جام جهانی را هم از دست داد.

... و اینک تسبیح مرفاوی

عبدالصمد مرفاوی، در مقایسه با دو سال پیش که سرمربی استقلال بود، اگر هیچ تفاوتی نکرده باشد، دست کم تسبیح بزرگی در دست گرفته که برای همه تازگی دارد.

در اولین بازی فصل تازه لیگ برتر فوتبال ایران، او از دقیقه یک تا دقیقه 90 دانه های تسبیح را شمرد.کسی چه می داند شاید او در دل هم پیروزی بزرگ استقلال برابر سپاهان را برکت همین دانه های تسبیح و زمزمه های زیر لب می داند.