لیگ برتر ایران: تساوی پرسپولیس و پیروزی استقلال

در هفته پنجم لیگ برتر، پرسپولیس در اصفهان 1-1 ذوب آهن را متوقف کرد و استقلال تهران در ورزشگاه آزادی 2-1 سایپا را شکست داد.

ذوب آهن اصفهان 1– پرسپولیس تهران 1

منصور ابراهیم زاده، سرمربی ذوب آهن دیدار این هفته با پرسپولیس را یک دوئل 6 امتیازی می دانست و امیدوار بود با پیروزی در ورزشگاه فولادشهر اصفهان علاوه بر حفظ صدرنشینی، یکی از رقیبان اصلی قهرمانی را پشت سر بگذارد.

نایب قهرمان فصل پیش با سه برد و یک تساوی در چهار هفته گذشته نشان داد در لیگ نهم نیز یک مدعی کاملا جدی است.

پرسپولیس هم پس از دو برد پیاپی مقابل پاس و صبا، برای رویارویی این هفته در اصفهان انگیزه بالایی داشت؛ قرمزپوشان با 8 امتیاز تیم چهارم جدول بودند و در صورت پیروزی به صدر می رسیدند.

زلاتکو کرانچار گفته بود از ذوب آهن نمی ترسد و اگر بازیکنانش کمی دقت کنند اولین شکست فصل این تیم را در خانه اش رقم خواهند زد.

غایب بزرگ این دیدار محمدرضا خلعتبری بود. ستاره تیم ذوب آهن بدلیل مصدومیت این مسابقه را از دست داد.

پرسپولیس بازی را در زمین حریف هجومی آغاز کرد. حملات این تیم در نیمه اول دروازه میزبان را با چند تهدید جدی روبرو کرد ولی منجر به گل نشد.

بازی بهتر پرسپولیس سبب شد ابراهیم زاده پیش از پایان نیمه نخست دست به تعویض زند و محسن مسلمان، مهاجم خود را به زمین بفرستد.

با شروع نیمه دوم پرسپولیس حملاتش را پیگیری کرد و در دقیقه 53 با شوت محکم کریم باقری از پشت محوطه جریمه به گل رسید.

اما برتری قرمزپوشان فقط 5 دقیقه دوام داشت و سید محمد حسینی، مدافع جلو آمده ذوب آهن در دقیقه 58 روی پرتاب اوت بلند حسن اشجاری و اشتباه مدافع پرسپولیس از داخل محوطه جریمه گل تساوی تیمش را زد.

پس از این گل ذوب آهن بازی را در اختیار گرفت، به سوی دروازه مهمان حمله کرد و شوت های از راه دور و خطرناک بازیکنان این تیم بارها با اختلاف کم از کنار دروازه بیرون رفت یا با واکنش میثاق معمارزاده دفع شد.

در نهایت بازی با همان تساوی 1-1 به پایان رسید و دو تیم مدعی، امتیازات بازی بزرگ هفته را تقسیم کردند.

ذوب آهن 11 امتیازی شد و به دلیل تفاضل گل کمتر جای خود را در صدر جدول به مقاومت سپاسی شیراز داد.

پرسپولیس هم با 9 امتیاز، دو پله در جدول پایین آمد و در رتبه ششم قرار گرفت.

استقلال تهران 2- سایپا کرج 1

Image caption نمایی از دیدار پیکان و تراکتور سازی

این هفته استقلال و سایپا دیر وقت ترین بازی تاریخ فوتبال لیگ برتر را برگزار کردند. این دیدار به دلیل امکان پخش مستقیم تلویزیونی پس از بازی ذوب آهن و پرسپولیس، از ساعت 22:30 دقیقه به وقت تهران در ورزشگاه آزادی آغاز شد.

صمد مرفاوی، سرمربی استقلال با انتقاد شدید از ساعت انجام مسابقه گفته بود در هیچ کجای دنیا مسابقه فوتبال در این ساعت برگزار نمی شود و محمد مایلی کهن، سرمربی سایپا برگزاری دیدار در این ساعت را از اتفاقات نادری می دانست که در فوتبال ایران کم رخ نمی دهد.

آنچه تقابل استقلال و سایپا را در نیمه شب جذاب تر می کرد یادآوری اتفاقات جنجالی بازی برگشت فصل گذشته دو تیم بود؛ فصل پیش، سایپا در شرایطی که مایلی کهن تازه حکم سرمربی گری تیم ملی ایران را گرفته بود، در آخرین بازی خانگی استقلال با این تیم روبرو شد و در آخرین دقایق آبی پوشان را 1-1 متوقف کرد.

در آن دیدار عده ای از هواداران استقلال به شدت به مایلی کهن فحاشی کردند و او پس از بازی، بیانیه آتشین و نامتعارف خود علیه امیر قلعه نویی – سرمربی وقت استقلال – را صادر کرد که سبب برکناری اش از تیم ملی شد.

پیش از دیدار این هفته، استقلال با 8 امتیاز رتبه پنجم جدول را داشت و سایپا با 6 امتیاز تیم دهم لیگ بود.

استقلال در این بازی بهتر از دو بازی گذشته اش در ورزشگاه آزادی ظاهر شد.

بازیکنان استقلال از ابتدا بی امان روی دروازه سایپا حمله کردند، اما در ضربات آخر ناموفق بودند و موقعیت های جدی گلزنی را یکی پس از دیگری از دست می دادند.

سرانجام در دقیقه 77 قفل دروازه سایپا باز شد و هادی شکوری روی ارسال خسرو حیدری استقلال را به گل اول رساند.

با این گل ورزشگاه به وجد آمد، ولی تنها دو دقیقه بعد غرق در سکوت شد و سایپا روی معدود حملاتش در این بازی با شوت محکم ابراهیم صادقی به گل مساوی رسید.

اما این پایان کار آبی پوشان در این مسابقه نبود؛ در نود و چهارمین دقیقه آرش برهانی پاس مهدی سيدصالحی را با ضربه سر به گل برتری استقلال تبدیل کرد و هواداران آبی در نیمه شب سومین پیروزی خانگی فصل را جشن گرفتند.

مدافع عنوان قهرمانی با 11 امتیاز در پله سوم و درکنار مدعیان صدر جدول ایستاد و سایپا در رده یازدهم جای گرفت.

در دیگر بازی ها نتایج زیر بدست آمد:

مقاومت سپاسی شیراز 4 - ملوان بندر انزلی 0

فولاد خوزستان 0 - سپاهان اصفهان 0

پیکان قزوین 1 - تراکتورسازی تبریز 0

استیل آذین تهران 1 - راه آهن شهرری 1

صبای قم 1 - مس کرمان 3

در پایان هفته پنجم، مقاومت سپاسی شیراز با 11 امتیاز و تفاضل گل بهتر صدرنشین است.

ذوب آهن اصفهان و استقلال تهران با 11 امتیاز و تفاضل گل کمتر و پیکان قزوین و استیل آذین با 10 امتیاز در رده های بعدی قرار دارند.

مطالب مرتبط