ریو د ژانیرو میزبان المپیک 2016 شد

Image caption شهر ریو دو ژانیرو اولین شهر آمریکای جنوبی است که میزبانی المپیک به آن اعطاء می شود

مسئولان کمیته بین المللی المپیک، شهر ریو د ژانیرو در کشور برزیل را به عنوان میزبان المپیک 2016 میلادی برگزیدند.

در مراسمی که در شهر کپنهاک دانمارک جهت انتخاب میزبان المپیک 2016 برگزار شد، مسئولان شهرهای شیکاگو، توکیو، مادرید و ریو د ژانیرو برای آخرین بار و در حضور سرشناس ترین شخصیت های کشور خود، قابلیت های شهر خود جهت برگزاری المپیک را شرح دادند و خواستار رای مسئولان برگزاری المپیک شدند.

در دور اول رای گیری، شیکاگو که باراک اوباما و همسرش میشل اوباما را نیز در هیئت نمایندگی خود به همراه داشت حذف شد، و پس از آن توکیو نتوانست رای کافی برای باقی ماندن در عرصه رقابت را به دست آورد.

در نهایت و در رقابت میان مادرید و ریو د ژانیرو، اکثریت 95 رای کمیته بین المللی المپیک به ریو د ژانیرو رسید که خبر نتیجه رای گیری توسط ژاک روخه، رئیس این نهاد اعلام شد.

هرچند مادرید نزدیک به 85 درصد تاسیسات لازم برای برگزاری المپیک 2016 را در اختیار اشت یا در ساخت آن پیش رفته بود، اما کارشناسان معتقدند کمیته بین المللی المپیک مایل نبود که دو المپیک متوالی در قاره اروپا برگزار شود.

شهر لندن میزبانی المپیک 2012 را بر عهده دارد.

این اولین باری بود که شهر ریو د ژانیرو برای به عهده گرفتن میزبانی المپیک درخواست رسمی ارائه می داد.

در سال 1968 مکزیکو سیتی، پایتخت مکزیک که در آمریکای مرکزی واقع است میزبان المپیک بود اما تا کنون و در 29 دور گذشته هیچگاه المپیک در آمریکای جنوبی برگزار نشده بود.