لیگ قهرمانان آسیا قرعه کشی شد

کنفدراسیون فوتبال آسیا در کوالالامپور، قرعه کشی هشتمین دوره لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب را انجام داد و رقبای چهار نماینده ایران مشخص شد. در تاریخ هفت ساله این مسابقات، هنوز جامی نصیب باشگاه های ایرانی نشده است.

در رقابت های فصل جدید، استقلال در گروه آ، با الغرافه قطر، الجزیره امارات و الاهلی عربستان بازی خواهد کرد.

ذوب آهن در گروه ب با بنیادکار ازبکستان، الاتحاد عربستان و یک نماینده از بازی های حذفی غرب آسیا روبرو خواهد شد.

سپاهان در گروه سوم، با پاختاکور ازبکستان، الشباب عربستان و العین امارات همگروه است.

مس کرمان هم در گروه د، باید با الهلال عربستان، السد قطر و الاهلی امارات بازی کند.

پیشینه رقابت های باشگاهی در آسیا

تا سال 2002 مسابقات فوتبال درقاره آسیا با سه عنوان جام باشگاه ها، جام در جام و سوپرجام برگزار می شد اما پس از آن با الگو گرفتن از یوفا، این سه جام در قالب لیگ قهرمانان آسیا برگزار می شود.

در رقابتهای جام باشگاه های آسیا که از سال 1967 آغاز شد، تیم های کره جنوبی با شش قهرمانی عنوان پر افتخارترین کشور را در 21 دوره برگزاری این مسابقات کسب کردند.

تیم های باشگاهی ژاپن و ایران با 3 قهرمانی (استقلال 2 بار و پاس یک بار) در رده بعدی قرار گرفتند.

مسابقات جام در جام باشگاه های آسیا هم که تیم های قهرمانان جام حذفی اجازه حضور در آن را داشتند از سال 1990 آغاز شد. پرسپولیس با برتری برابر المحرق بحرین فاتح اولین دوره بود و الهلال عربستان در سال 2002 آخرین قهرمانی را از آن خود کرد.

سوپر جام باشگاه های آسیا که از سال 1995 بین قهرمان جام باشگاه ها و جام در جام برگزار می شد، هشت دوره به انجام رسید و هرگز به قهرمانی باشگاه های ایرانی منجر نشد.

تاریخچه لیگ قهرمانان

Image caption سال گذشته پرسپولیس، تنها نماینده فوتبال ایران در مرحله یک هشتم نهایی حذف شد

اولین دوره: دوره نخست لیگ قهرمانان آسیا در سال 2003 برگزار شد. پرسپولیس قهرمان اولین دوره لیگ برتر و استقلال قهرمان جام حذفی نمایندگان ایران بودند.

قرمزپوشان با وجود دو پیروزی، به خاطر شکست مقابل پاختاکور ازبکستان از گروهش بالا نیامد.

استقلال موفق شد با غلبه بر الفیصلی اردن و نفتچی ازبکستان، جواز حضور مرحله گروهی را کسب کند. اما شاگردان حجازی نیز از گردونه مسابقات حذف شدند.

جام قهرمانی نصیب العین امارات شد.

دومین دوره: سپاهان فاتح لیگ برتر و ذوب آهن قهرمان جام حذفی، نمایندگان ایران بودند.

ذوب آهن برای صعود در ورزشگاه پاختاکور به یک تساوی نیاز داشت اما شکست 2 برصفر و درگیری های بعد از پایان آن مسابقه ضمن حذف ذوب آهن، محرومیت هایی را هم برای این تیم اصفهانی در پی داشت.

سپاهان نسبت به ذوب آهن نتایج بهتری گرفت اما شاگردان فرهاد کاظمی هم نتوانستند موفقیتی نصیب باشگاه های ایرانی کنند.

جام قهرمانی به الاتحاد عربستان رسید.

سومین دوره: پاس سومین قهرمانان لیگ برتر و سپاهان قهرمان جام حذفی، نمایندگان ایران بودند.

شاگردان مصطفی دنیزلی –سرمربی کنونی بشیکتاش- دراولین گام با دوگل نکونام، الریان قطر را شکست دادند. برتری با پنج گل مقابل السالمیه کویت و تداوم بازی های خوب پاسی ها، این تیم را راهی نیمه نهایی کرد.

در این مرحله سبز پوشان تهرانی، مقابل العین امارات قرار گرفتند و به دلیل گل خورده بیشتر در خانه حذف شد. با این حال موفق ترین نماینده ایران در سه دوره قبلی لقب گرفتند. ضمن این که بدون شکست، از گردونه مسابقات کنار رفتند.

الاتحاد عربستان از عنوان قهرمانی اش دفاع کرد و مجدداً جام را به خود اختصاص داد.

چهارمین دوره: فولاد خوزستان قهرمان لیگ برتر و صباباتری قهرمان جام حذفی، نمایندگان ایران بودند. فولاد با وجود آغاز طوفانی و پیروزی با 6 گل مقابل القادسیه کویت، در بازی های بعدی موفق نبود. در نتیجه فولاد حذف شد و القادسیه صعود کرد.

صباباتری هم در نخستین مسابقه خود با 2 گل علی دایی موفق شد الغرافه قطر را شکست دهد اما شاگردان محمدحسین ضیایی هم نتوانستند صعود کنند.

جونبوک هیوندای موتورز کره جنوبی، نوار قهرمانی باشگاه هایی از غرب آسیا را پاره کرد و فاتح بازی های چهارمین دوره لقب گرفت.

پنجمین دوره: با حذف استقلال به دلیل ارسال دیرهنگام فهرست نفرات، یکی از عجیب ترین اتفاقات تاریخ جام قهرمانان آسیا رخ داد و این تیم بدون بازی، از گردونه مسابقات کنار رفت.

سپاهان با تیم های الاتحاد سوریه، العین امارات و الشباب عربستان همگروه بود که با شایستگی به عنوان تیم اول گروه، به دور بعد صعود کرد.

شاگردان بوناچیچ در یک چهارم نهایی مقابل کاوازاکی ژاپن در ضربات پنالتی پیروز شدند. در نیمه نهایی هم الوحده امارات را تسلیم کردند تا سرانجام یک باشگاه ایرانی هم بتواند پا به فینال این جام حرفه ای بگذارد و جواز حضور در جام باشگاه های جهان را هم دریافت کند.

در دیدار نهایی، سپاهان و اوراوا رد دایموندز ژاپن در اصفهان به تساوی یک بر یک در ورزشگاه رسیدند. در بازی برگشت و در ورزشگاه سایتاما، سپاهان با نتیجه 2 بر صفر مغلوب شد.

ششمین دوره: سایپا قهرمان لیگ برتر و سپاهان قهرمان جام حذفی، نمایندگان ایران بودند.

زردپوشان اصفهانی نشانی از فصل قبل نداشتند و با نتایج ضعیف از جدول مسابقات حذف شدند.

سایپا با هدایت علی دایی نتایج بهتری گرفت و از گروهش صعود کرد. اما در مرحله دوم با توجه به حضور علی دایی در راس کادرفنی تیم ملی، لیتبارسکی آلمانی هدایت این تیم سایپا را برعهده گرفت تا با کسب نتایجی ضعیف، خصوصاً شکست سنگین 5 بر یک در بازی آخر مقابل کوروفچی ازبکستان، از ادامه مسابقات باز بماند.

گامبا اوزاکا از ژاپن با پیروزی قاطع مقابل آدلاید یونایتد استرالیا، قهرمان شد.

هفتمین دوره: با تغییرات انجام شده در ساختار لیگ قهرمانان، 4 تیم پرسپولیس، استقلال، صبا و سپاهان برای حضور در این مسابقات انتخاب شدند.

فدراسیون فوتبال ایران، اعطای چهار سهمیه به ایران را نشانه ای از اقتدار فوتبال ایران دانست و آن را یک پیروزی بزرگ در سطح قاره قلمداد کرد. اما هر چهار باشگاه در همان مرحله نخست حذف شدند.

آخر شدن استقلال در گروه خود و شکست ناباورانه پرسپولیس با 5 گل مقابل الغرافه، حاکی از جاماندن فوتبال ایران از شتاب محسوس فوتبال آسیا در فرایند حرفه ای شدن بود.

جام قهرمانی را پوهانگ استیلرز کره جنوبی نصیب خود کرد.

هشتمین دوره: در شرایطی که نمایندگان ایرانی همچنان در گیر و دار جلب رضایت کنفدراسیون آسیا در خصوص مسائل ساده ای مانند اسکوربورد، کیفیت رختکن، امکانات ورزشگاه و ... هستند، باید دید آیا هشتمین دوره بازی ها می تواند نتایج ضعیف ادوار قبلی را جبران کند.

مطالب مرتبط