پیروزی پر گل سپاهان در مسیر قهرمانی

سپاهان در برابر استقلال اهواز
Image caption سپاهان در برابر استقلال اهواز به پیروزی رسید

هفته بیست و یکم لیگ برتر ایران با پیروزی چشمگیر سپاهان اصفهان و توقف استقلال تهران آغاز شد. سپاهان ۵-۰ در اهواز استقلال این شهر را شکست داد و استقلال در ورزشگاه آزادی مقابل ملوان انزلی به تساوی ۱-۱ رسید.

سپاهان اصفهان همچنان در مسیر قهرمانی گام برمی دارد. تیم امیر قلعه نویی هفته هاست در خانه و خارج از خانه حریفان خود را می برد و با اقتدار در صدر جدول لیگ برتر می ایستد.

دیدار هفته قبل سپاهان برابر مقاومت سپاسی شیراز با بارش برف در اصفهان نیمه تمام ماند و به تعویق افتاد. با این وجود، زردپوشان با یک بازی کمتر صدرنشین ماندند و این هفته در اهواز به دیدار استقلال این شهر رفتند.

استقلال اهواز در دیدار رفت در اصفهان ۴-۱ مغلوب سپاهان شد. تیم اهوازی هفته های گذشته نتایج خوبی گرفت و مجید باقری نیا، سرمربی تیم به جبران شکست دور رفت امیدوار بود: "استقلال و پیکان را زمانی که صدرنشین لیگ بودند، بردیم. این بار نوبت سپاهان است تا بعنوان سومین صدرنشین مقابل استقلال اهواز بازنده باشد. این سنت باید حفظ شود."اما تیم باقری نیا نه تنها این سنت را حفظ نکرد، بلکه سنگین ترین باخت سال های اخیر خود را برابر سپاهان پذیرفت.

سپاهان در دقیقه ۲۳ روی یک ضد حمله گل اول را زد و ارسال سید جلال حسینی از سمت چپ با ضربه عماد رضا درون دروازه رفت.

چهار گل دیگر سپاهان در ۱۵ دقیقه پایانی مسابقه بدست آمد. تیم قلعه نویی در نیمه دوم میانه زمین را در اختیار داشت و با فرصت طلبی از اشتباهات مدافعان حریف نهایت بهره را برد.

در دقیقه ۷۶، ضربه سر محرم نویدکیا با برخورد به تیرک عمودی دروازه برگشت و عماد رضا توپ برگشتی را برای دومین بار درون دروازه آبی های اهواز جای داد.

دو دقیقه بعد نوبت ابراهیم توره بود تا ارسال مهدی کریمیان را با سر به گل سوم سپاهان تبدیل کند. توره در دقیقه ۹۰ روی خروج اشتباه نادر غبیشاوی، دروازه بان استقلال اهواز گل چهارم را هم زد.

زردپوشان در دقیقه ۹۲ به گل پنجم رسیدند و احمد جمشیدیان روی ارسال علی مولایی از داخل محوطه جریمه باز هم دروازه استقلال اهواز را باز کرد.

سپاهان با این پیروزی چشمگیر ۴۳ امتیازی شد. با یک بازی کمتر و ۶ امتیاز فاصله بار دیگر جایگاهش را در بالای جدول تثبیت کرد و شانس قهرمانی خود را در لیگ نهم بیشتر کرد.

استقلال اهواز با ۲۷ امتیاز یک پله پایین آمد و در رده یازدهم قرار گرفت. باقری نیا پس از شکست سنگین تیمش گفت: " اشتباهات فردی بازیکنان و ضعف خط دفاعی ما سبب شد سپاهان از فرصت‌های به‌دست آمده استفاده کند. تیم ما همانطور که پس از هفت هفته ناکامی به روزهای اوج بازگشت، پس از این باخت هم می تواند به آن روزها بازگردد. "

استقلال تهران ۲ – ملوان انزلی ۲

استقلال در دو هفته گذشته پس از دقیقه ۹۰ نتیجه گرفت؛ هفته نوزدهم در دقیقه ۹۲ مقاومت سپاسی شیراز را برد و در هفته بیستم دقیقه ۹۴ مقابل فولاد خوزستان در اهواز یک امتیاز گرفت. اما این هفته در ورزشگاه آزادی خبری از گل دقایق پایانی نبود.

تیم صمد مرفاوی در حضور تماشاگرانش برتری ۲-۰ برابر ملوان انزلی را به فاصله یک دقیقه با تساوی عوض کرد و فاصله اش با بالای جدول به ۱۲ امتیاز رسید.

ملوان انزلی این فصل تیم پرحاشیه ای است. مشکلات محمد احمدزاده، سرمربی تیم با مدیریت باشگاه در هفته های اخیر قهر و آشتی های او را همراه داشت. احمدزاده پس از دو هفته قهر، هفته گذشته به نیمکت این تیم برگشت.

پیش از دیدار این هفته، ملوان تیم نهم جدول بود و با کسب یک امتیاز با ارزش برابر آبی پوشان در تهران با ۲۹ امتیاز به رده هشتم آمد.

استقلال بازی را خوب آغاز کرد و در نیمه اول تیم برتر زمین بود. پس از آن که مهدی سید صالحی در دقیقه ۳۲ توپ را به تیرک افقی دروازه ملوان کوبید، آرش برهانی روی ارسال کاشته جانواریو در دقیقه ۳۷ با ضربه سر آبی ها را پیش انداخت.

استقلال پس از گل روان تر بازی کرد و یک دقیقه مانده به پایان نیمه، صاحب اولین پنالتی فصل خود هم شد. اما برهانی ضربه پنالتی را به تیر دروازه زد و آبی پوشان با همان یک گل به رختکن رفتند.

تنها فرصت ملوان را در نیمه اول پژمان نوری داشت که شوت محکمش را محمد محمدی، دروازه بان استقلال دفع کرد.

چهار دقیقه از نیمه دوم گذشته بود که امیر حسین صادقی، مدافع جلو آمده استقلال فاصله را به دو گل رساند و هواداران را پس از هفته ها به یک پیروزی پر گل امیدوار کرد. صادقی ارسال خسرو حیدری را با ضربه سر درون دروازه مهدی رحیم زاده فرستاد.

اما دقایقی بعد همه چیز تغییر کرد؛ در دقیقه ۵۷، ضربه پنالتی این بار به سود مهمان اعلام شد که فیلیپ دسوزا، بازیکن برزیلی ملوان به گل تبدیل کرد و تنها یک دقیقه پس از آن، اشتباه آشکار صادقی گل دوم ملوانان را در پی داشت.

با دفع توپ اشتباه زننده گل دوم استقلال محمد حیدری، مهاجم ملوان صاحب توپ شد و در تک به تک با دروازه بان گل مساوی را زد.

تیم احمدزاده پس از گل تساوی به مراتب بهتر از استقلال کار کرد. بازی را در دست گرفت، به هافبک های حریف اجازه بازیسازی نداد و در نهایت با یک امتیاز ارزشمند ورزشگاه آزادی را در میان شعارهای تکراری تماشاگران آبی علیه مرفاوی ترک کرد.

استقلال با هشتمین تساوی فصل ۳۲ امتیازی شد و موقتا در رتبه پنجم ماند. مدافع عنوان قهرمانی برای حفظ این رتبه هم باید در انتظار نتایج دیگر دیدار های هفته بنشیند.

در بازی دیگر روز نخست، پیکان قزوین ۱-۱ برابر سایپای کرج متوقف شد.

هفته بیست و یکم لیگ برتر روز چهارشنبه ۲ دی (۲۳ دسامبر) دنبال خواهد شد.

مطالب مرتبط