سپ بلاتر به کمیته اخلاقی فیفا احضار شد

سپ بلاتر حق نشر عکس AFP
Image caption فیفا، فدراسیون بین المللی فوتبال، اعلام کرده است که تحقیق درباره سپ بلاتر، رئیس این فدراسیون را به زودی آغاز می کند

فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) اعلام کرده که برای رسیدگی به اتهام های مطرح شده علیه سپ بلاتر،رئیس فیفا، تشکیل پرونده داده است.

این خبر در حالی اعلام شده است که سپ بلاتر شدیدا درگیر رقابت برای انتخاب مجدد به سمت ریاست فیفا است و در عین حال چند تن از مقامات بلند پایه فیفا، از جمله محمد بن همام، رقیب اصلی آقای بلاتر برای دور بعدی ریاست فیفا، هم با اتهام فساد مالی روبرو هستند.

خبری که فیفا در مورد آغاز تحقیقات درباره آقای بلاتر منتشر کرده است به این معنا است که سه نفر از قدرتمندترین مردان جهان فوتبال به اتهام فساد مالی مورد تحقیق قرار خواهند گرفت.

محمد بن همام، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و رقیب اصلی سپ بلاتر برای ریاست فیفا، آقای بلاتر را متهم کرده است که گزارش هائی را که در مورد گرفتن رشوه در فیفا دریافت می کرده به اطلاع مقامات ذیربط نرسانده است.

به این ترتیب دو نامزد تصدی ریاست فیفا، و همینطور جک وارنر، معاون این فدراسیون، باید روز یکشنبه ۲۹ اکتبر (۸ خرداد) در مقابل کمیته اخلاق فیفا از صداقت و راستگوئی خود دفاع کنند.

مشخص نیست که تاثیر این تحول بر انتخابات هفته آینده ریاست فیفا چه خواهد بود؛ اما در هر صورت احتمال به تعویق افتادن تاریخ برگزاری این انتخابات را نمی توان کاملا مردود دانست.

اتهام محمد بن همام و جک وارنر مربوط به دیداری می شود که در اوایل ماه جاری میلادی بین این دو مقام فیفا و مقاماتی از اتحادیه فوتبال منطقه کارائیب صورت گرفت.

ادعا شده است که به ۲۵ تن از کسانی که در انتخابات هفته آینده آرا خود را به صندوق خواهند ریخت، پیشنهاد شده است که در مقابل حمایتشان به آنها پول داده خواهد شد.

آقای بن همام این اتهام را رد کرده و آنرا تلاشی برای خدشه وارد کردن به اعتبار او توسط هوادادان سپ بلاتر، رقیبش، توصیف کرده است.

بن همام اکنون از این نیز فراتر رفته و پای آقای بلاتر را هم به میان آورده است.

بر اساس قوانین فیفا، کمیته اخلاف فیفا باید در مورد هرگونه شکایتی که از طرف مقامات بلند پایه این فدراسیون دریافت می کند، تحقیق کند.

مطالب مرتبط