انتخابات ۸۸ و یاران ورزشی نامزدها

حق نشر عکس rt
Image caption عده ای از بازیکنان تیم ایران پس از انتخابات با مچ بند سبز به میدان رفتند

از نیمه دوم دهه ۶۰ در انتخابات های ایران، از دیدگاهِ موافق چهره های ورزشی و دعوت ورزشکاران از مردم برای شرکت در انتخابات استفاده می شود.

نقش آن ها غالباً برشمردن فواید رای دادن است و ذکر اهمیت حضور در پای صندوق های رای. ممکن است خودشان رای ندهند اما نظر موافق آن ها برای ترغیب دیگران برای شرکت در انتخابات اهمیت دارد.

شاید به همین خاطر بود که گاهی یک چهره مشهور ورزشی، در ستادهای همه کاندیداها حاضر می شد و بر حمایت از نامزدی شان تاکید می کرد.

پیش از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۴، در صفحه آگهی های روزنامه ابرار ورزشی، نام یک مربی مشهور فوتبال در ۳ آگهی متفاوت و در حمایت قاطع از سه کاندیدا درج شده بود.

در همان انتخابات، یک کشتی گیر سنگین وزن ظهر در ستاد محمد باقر قالیباف بود و غروب در ملاقات خصوصی کشتی گیرها با اکبر هاشمی رفسنجانی حاضر شد که خودش یک چهره انتخاباتی بود.

دو سال قبل در همین روزها بود که مشارکت خود خواسته ای برای ورزش ایران در عرصه انتخابات رقم خورد.

به نظر می رسید تمایل تمام کاندیداها برای بهره گرفتن از آرای خانواده ورزش، حتی در انتخابات دوم خرداد ۷۶ و روی کار آمدن محمد خاتمی نیز به این وضوح نبوده باشد.

انتخابات ۲۲ خرداد در پیش بود و خصوصاً در واپسین روزها، سوای یارکشی و عضو گیری ستادهای انتخاباتی از بین چهره های ورزشی، خود ورزشی ها نیز تمایل چشمگیری به آشکار کردن گرایش خود داشتند.

آنان در حمایت از کاندیدای مورد علاقه شان، پیامک های گروهی می فرستادند و درخواست می کردند گیرنده همان پیامک را به گروه دوستانش بفرستد.

ورزش و انتخابات ۲۲ خرداد

حق نشر عکس ISNA
Image caption رضازاده رئیس جمهور ایران را قدرتمندترین سیاستمدار جهان دانست

در جمع رقبای محمود احمدی نژاد، حکایت ستاد ورزش و ورزشکارانی که گرداگرد میرحسین موسوی بودند، متفاوت از مهدی کروبی و محسن رضایی بود.

در ۱۹ خرداد فهرست ۶۵۰ نفره حامیان مشهور ورزشی و فرهنگی میرحسین موسوی در سایت های قلم نیوز و موج سبز منتشر شد که بیش از ۴۰۰ نفرشان ورزشی بودند.

این فهرست نشان می داد که تیم موسوی در یارکشی از خانواده ورزش، گوی سبقت را از بقیه کاندیداها، حتی دولت مستقر ربوده است. موسوی در جمع آوری امضاهای گل درشت ورزشی مسابقه را از بقیه نامزدها برده بود.

در عین حال، فهرست های متناقضی درباره اعضای اصلی ستاد ورزش او منتشر می شد و گاهی نام هایی کنار هم درج می شدند که در شرایط عادی، حاضر به روبرو شدن با یکدیگر نیستند.

در ستاد ورزش میرحسین موسوی مثل بقیه نامزدها بر نوگرایی و میدان دادن به متخصصان تاکید می شد. اما در فهرست هایی که در خرداد ۸۸ منتشر می شدند نام مدیران ورزش دهه ۶۰ و دوران نخست وزیری آقای موسوی نیز به چشم می خورد.

از طرفی در جمع ورزشی ها این جمله بارها دهان به دهان می گشت که موسوی در عرصه ورزش بدون اجازه فلانی آب نخواهد خورد.

بدون اجازه چه کسی؟ هر کسی پاسخ خودش را داشت و در هفته های قبل از انتخابات، بیش از ۵۰ نام مختلف ذکر شد. رسانه های ورزشی نیز به فراخور روابط و گرایش ها، برخی چهره ها را امین و معتمد میرحسین موسوی در حوزه ورزش معرفی می کردند.

در یکی از سایت ها، بارها عکس محسن مهرعلیزاده، رئیس سازمان تربیت بدنی در دوران اصلاحات در هواپیما در صندلی کنار میرحسین موسوی که برای سفر تبلیغاتی به یکی از استان ها می رفتند منتشر شد.

گرچه پس از انتخابات و در بگیر و ببندها، به نظر نمی رسید آن سایت یا خود مهرعلیزاده رغبتی در بازنشر آن عکس داشته باشند.

حمایت اجباری از احمدی نژاد

حق نشر عکس FARS

پلاکاردهایی با پیام های مشابه در ساختمان های فدراسیون های ورزشی نصب شده بود. فدراسیون ها ناگزیر به حمایت از محمود احمدی نژاد بودند. طوری شد که معاون فرهنگی و نظارتی سازمان بازرسی کل کشور نیز به این روند اعتراض کرد.

باشگاه های دولتی هم ملزم به حمایت بودند. امیرر ضا واعظ آشتیانی، مدیرعامل وقت استقلال تهران، حمایت خود را از طریق سایت رسمی باشگاه اعلام کرد. کاری که سعید آذری مدیرعامل باشگاه ذوب آهن اصفهان و اعضای هیات مدیره اش انجام نداد و دو هفته قبل از انتخابات برکنار شدند.

مسعود ابکا، رئیس هیات مدیره این باشگاه گفت "برکناری ما بهترین تبلیغ برای ستاد موسوی بود."

روزی که همایش زنان ورزشکار حامی احمدی‌نژاد در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد، رئیس دولت نهم از سخنرانی انتخاباتی اش در مشهد به تهران بازگشت تا به موقع خود را به ورزشگاه برساند.

او لحظاتی قبل از ورود به جایگاه با علی پروین روبه‌رو شد. با هم صحبت کردند. پروین به سایت برنانیوز گفت: "من به آقای رئیس‌جمهور هم گفتم مصاحبه‌های قبلی از من، فضایی بوده‌اند و من فقط کنار آقای رئیس‌جمهور هستم."

در همایش مصلای تهران که حامیان احمدی نژاد برپا کرده بودند، مجری مراسم از حضار خواست به افتخار گل حمید استیلی به آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸، فریاد مرگ بر آمریکا سر دهند تا احمدی نژاد بیاید پشت میکروفن.

استیلی با همان حمایلی که قبل و بعد از او، سعید حدادیان، مسعود ده نمکی و جواد شمقدری بر روی کت خود نصب کرده بودند، دو بار پیاپی گفت: "من قدرت آقای احمدی نژاد را در مناظره هایش دیدیم و او نشان داد که مرد اول مملکت است."

حسین رضازاده نطق طولانی تری داشت. پیش از آن که روی صحنه بیاید، مجری مراسم گفت: "او آمده است تا گردن مخالفان احمدی نژاد را بشکند."

رضازاده رئیس جمهور ایران را قدرتمندترین سیاستمدار جهان دانست و گفت: "نه آمریکا، نه اسرائیل و نه هیچ کس دیگر حریف احمدی نژاد نخواهد شد. ۲۲ خرداد پای صندوق های رای فریاد خواهیم زد: احمدی نژاد، یا ابوالفضل."

همزمان در سایت فدراسیون تحت امر او، اعضای تیم ملی نوجوانان وزنه برداری افسوس می خوردند که چرا به سن قانونی برای رای نرسیده اند تا نام احمدی نژاد را داخل صندوق ها بیاندازند.

فیلم انتخاباتی محمود احمدی نژاد هم صحنه ای داشت که ارغوان رضایی، تنیس باز ایرانی مقیم فرانسه، با چشمانی گریان خبر از اهدای دو راکت تنیس به احمدی نژاد داد و گفت که او را خیلی دوست دارد و به او افتخار می کند که قدرت واقعی ایران را به مردم جهان نشان داده است.

روزنامه همشهری در شماره ۱۹ خرداد ۸۸ از رباب شهریان مدیر کل امور بانوان سازمان تربیت بدنی، فریده شجاعی نایب رئیس فدراسیون فوتبال و فاطمه ابوالقاسمی رئیس فدراسیون آمادگی جسمانی به عنوان دیگر حامیان سرشناس احمدی نژاد در عرصه ورزش نام برد.

محسن رضایی و همرزمان سابق

حق نشر عکس h
Image caption یستاده از راست: مصطفی آجورلو، مهدی دادرس، علیرضا علیپور، محسن رضایی، صادق درودگر و محمدرضا ساکت

آرش میراسماعیلی رییس کمیته ورزش ستاد انتخاباتی محسن رضایی بود. پر افتخارترین جودوکای تاریخ ایران در کنفرانس خبری اش گفت اتفاقات ناخوشایندی طی چهارسال گذشته در ورزش رخ داده اما با تغییر کابینه و رییس جمهور شدن محسن رضایی، شرایط ایده آل ایجاد خواهد شد.

به گزارش سایت ایپنا، در کمیته ورزش محسن رضایی نام امیدوار رضایی،برادرش، در راس فهرست بود. نماینده اصولگرایی که چهار دوره پیاپی در مجلس حضور داشت و رئیس اسبق هیات مدیره استقلال بود.

ناصر شفق، اکبر غمخوار، عزیزالله محمدی رئیس سازمان لیگ برتر، محمد درخشان رئیس سابق فدراسیون جودو، علی فتح الله زاده، علیرضا دهقان، مصطفی آجورلو و علی نظری جویباری سرپرست تیم فوتبال استقلال نیز دیگر اعضای این فهرست بودند که از عده ای از آنها که سپاهی بودند برای حمایت از فرمانده سابق شان پا به میدان گذاشته بودند.

همایش ورزشی ستاد انتخاباتی محسن رضایی، ۱۷ خرداد در سالن هفتم تیر پارک شهر تهران برگزار شد.

مهم ترین شعار ورزشی محسن رضایی تشکیل وزارت ورزش و جوانان بود. گرچه بعداً سایت منتسب به او در اوج اختلافات مجلس و دولت بر سر وزارت ورزش، هیچ گاه با مجلس همدلی نکرد.

کروبی و کشتی گرفتن با هاشمی

ستاد انتخاباتی کروبی در حوزه ورزش از استناد به نام ها و به طور کلی از جذب امضاهای مشهور ورزشی خودداری می کرد.

با این حال تیم رسانه ای مهدی کروبی در عرصه ورزش دارای انسجام بود. روزنامه اعتماد ملی در آستانه انتخابات، نقدهای مستمری را در حوزه ورزش به دولت احمدی نژاد وارد کرد.

انتقاد از دخالت سپاه در فوتبال و حضور گسترده نظامیان در ورزش، همچنین تعبیر شکست سیاست های جمهوری اسلامی ایران در برخورد با ورزشکاران اسرائیلی از جمله خطوط قرمزی بود که ورزشی نویسان این روزنامه چند روز پیش از توقیف اعتماد ملی، از آن گذر کردند.

ابوالفضل کزازی، مشاور مدیریت و برنامه‌ریزی کروبی که برنامه‌های ورزشی او را نوشته بود در مصاحبه ای گفت؛ کروبی اخبار و گزارش های فوتبال و کشتی را دنبال می‌کند.

کزازی فعالیت های ورزشی کروبی در سال های دور را هم یادآوری کرد. این که ۲۰ سال قبل تیم بنیادشهید را تاسیس کرد و بعد از خروج کروبی از بنیاد، خود به خود منحل شد.

مشاور کروبی تاکید کرد که احمدی‌نژاد فقط به دلایل انتخاباتی در بازی ایران با عربستان به ورزشگاه رفت. او گفت یک کمیته راهبردی تشکیل دادیم با ۸۰ متخصص در حوزه‌های مختلف کار کنند. از این تعداد ۹ نفر فقط روی ورزش کار کردند تا برنامه مناسبی برای ورزش تهیه کنند.

خسروی، رئیس کمیته ورزش ستاد انتخاباتی مهدی کروبی نیز گفت؛ آقای کروبی همین اواخر خاطره کشتی گرفتن خود با آقای هاشمی رفسنجانی در دوران زندان رژیم سابق را با هیجان تعریف می‌کرد.

خود کروبی هم گفت: "اگر رئیس جمهور شدم برنامه ویژه‌ای برای تقویت تمامی رشته‌های ورزشی خواهم داشت."

موسوی با کهنه کاران آمده بود

حق نشر عکس MEHR
Image caption مصطفی هاشمی طبا و محسن صفایی فراهانی

از نکات بارز فهرست ستاد ورزش موسوی، چهره هایی بودند که برای یافتن آخرین حضورشان در عرصه ورزش باید مجله های دنیای ورزش و کیهان ورزشی دهه ۶۰ را ورق می زدید.

مثلاً بهروز صحابه در سال ۶۰ رئیس فدراسیون فوتبال بود. یا حسین راغفر دیگر رییس فدراسیون فوتبال در زمان نخست وزیری میرحسین و قائم مقام سازمان تربیت بدنی در سال ۶۲.

محسن صفایی فراهانی، فائزه هاشمی و محمدرضا طالقانی دیگر چهره های سرشناس فهرستی بودند که در آن نامی از سعید فائقی نبود. اما چند روز بعد، سایت قلم نیوز گزارشی با عنوان برآورد سعید فائقی عضو کمیسیون ورزش ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی منتشر کرد.

فائقی در تبلیغ نگاه میرحسین موسوی به ورزش نوشت: "آن زمان من رئیس فدراسیون وزنه برداری بودم و همزمان از وزارت صنایع و سنگین هم عضو ستاد بازسازی کشور شده بودم."

"آقای میرحسین برای این ستاد نامه نوشته بودند که ورزش مظلوم واقع شده، چون تمام امکاناتش در اختیار جنگ است و دارد تخریب می شود و حالا که می خواهیم بازسازی کنیم، به اماکن ورزشی بی توجهی می کنیم."

"به دستور ایشان ورزشگاه آبادان و ورزشگاه اهواز زیر موشک باران بازسازی شدند. شاید کسی نداند که ورزشگاه یادگار امام تبریزدر زمان آقای میرحسین کلید خورد."

فائقی در یادداشت خود از پیشنهاد موسوی به احمد درگاهی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی برای گماشتن پرویز دهداری به سمت سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران نوشت.

به زعم فائقی، این پیشنهاد خیلی مهم بود چون آن زمان دهداری متهم بود که طرفدار یک تفکر خاص است که با تفکر حاکم بر جامعه همخوانی نداشت. با همین پیشنهاد بود که آن همه تحول در فوتبال ایران اتفاق افتاد.

مصطفی هاشمی طبا دیگر عضو ستاد موسوی نیز اقدام محمود احمدی نژاد برای واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس را عوام فریبانه دانست.

اما روز پنجشنبه ۱۴ خرداد، در همایش ورزشکاران حامی مهندس موسوی اتفاقات جالبی رخ داد. مهران احدی کاپیتان تیم ملی پینگ پنگ گفت: "بیان همراه با صداقت میر حسین، موج حمایت مردمی از وی را به راه انداخت."

نیما نکیسا گفت: "ورزش کشورمان دچار بی نظمی شده و من از گفتن این واقعیت هیچ هراسی ندارم. به خاطر همین رک‌گویی سال ها از تیم ملی دور مانده‌ام."

دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ گفت: "پس از مناظره موسوی و احمدی نژاد تصمیم گرفتم به مهندس موسوی رای بدهم چرا که اعتقاد دارم او توانایی نجات کشور و همچنین ورزش ایران را دارد."

مصطفی هاشمی طبا رئیس سابق سازمان تربیت بدنی ضمن واکنش به مناظره احمدی نژاد با موسوی گفت: "این مناظره پیروزی صداقت بر دروغ بود."

نکیسا چهره مشهوری بود و هاشمی طبا هم مدیری سرشناس. اما جمعیت حاضر، بیشترین کف و سوت را برای اظهارات یک دونده زدند.

محمد عاکفیان قهرمان ۴۰۰ متر آسیا ابتدا به نقد وضعیت دو و میدانی ایران پرداخت. سپس گفت: "با دل و جان به حمایت از مهندس موسوی می‌پردازم و حواله خودرویی که آقای احمدی ‌نژاد به عنوان هدیه قهرمانی به من اهدا کردند را در حمایت از مهندس موسوی به ستاد ایشان تقدیم می ‌کنم."

دارنده ۴ مدال طلا ۱ نقره و ۲ برنز آسیا همچنین گفت: "من تعجب می کنم احمدی نژاد چطور دیگران را متهم به فساد می کند در حالی که آقازاده یکی از مدیرانش به دلیل اختلاس در واگذاری مجموعه ورزشی انقلاب، همچنان در حال تردد به دادگاه است."

طاهره طاهریان معاون سابق ورزش بانوان هم گفت: "در زمان نخست وزیری موسوی برای اولین بار شاهد حضور دو نامزد زن در شورای عالی ورزش بودیم و اداره کل ورزش بانوان نیز در همان دوران ایجاد شد."

در بین نام ها، یک مربی مشهور خبر حمایت و کمک مالی اش به ستاد میرحسین موسوی را تکذیب کرد. اما از سوی ناصر حجازی، علی کریمی، مهدی مهدوی کیا، احمدرضا عابدزاده، خداداد عزیزی، مجید نامجو مطلق و مائیس میناسیان و حدود ۱۰۰ چهره مشهور دیگر فوتبال، تکذیبیه ای در کار نبود.

بازگشت به خانه

حق نشر عکس ISNA
Image caption با روی کار آمدن دولت دهم علی سعیدلو بر مسند ریاست ورزش ایران نشست

مدیران با تجربه ای که پس از سال ها دوری از هرم قدرت در ورزش، در ستاد میرحسین موسوی گردهم آمده بودند، با اعلام نتایج انتخابات به خانه بازگشتند.

بهروز صحابه از مجلات سیاه و سفید اوایل دهه ۶۰ ، ناگهان در روزنامه های رنگی اواخر دهه ۸۰ حاضر شده بود.

او در مصاحبه با شماره ششم خرداد روزنامه گل، این شایعه که موسوی در زمان نخست‌وزیری خواسته بود فوتبالیست‌ها با شلوار بازی کنند را "دروغی" متعلق به اردوگاه احمدی نژاد دانست و گفت: "سال ۶۰ فوتبال را با دستور مهندس موسوی راه انداختیم. ضمناً در کدام مسابقه تیم ها شلوار پوشیدند؟"

پیرو اوضاع انقلابی آن سال ها، صحابه در ۳۰ سالگی رئیس فدراسیون فوتبال شده بود و حالا در آستانه ۶۰ سالگی، برنامه های ورزشی نخست وزیر سال های جنگ را شرح می داد: "موسوی معتقد به ایجاد شورای عالی ورزش است و می‌خواهد که خودش رییس این شورا باشد."

آخرین حرکت ورزشی پیش از انتخابات ۲۲ خرداد، در آستانه بازی ایران و کره شمالی در رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ رخ داد.

از بین ۴ کاندیدا، فقط موسوی با صدور بیانیه به این مسابقه پرداخت. در بخشی از پیام او خطاب به ملی پوشان فوتبال ایران آمده بود: "من نیز برای این شجاعت و به شکرانه رشادت های شما در شباهنگام ۱۶ خرداد، به سرور نشسته و مشتاقانه در انتظار بازگشت پرافتخارتان هستیم."

تیم ملی اما نتوانست کره شمالی را شکست دهد. بازی بعدی، ۲۷ خرداد مقابل کره جنوبی بود.

همان روزی که راهپیماییِ سکوت معترضان به نتایج انتخابات از میدان ولیعصر تا پارک لاله برپا شده بود، عده ای از ستاره های تیم ملی در نیمه اول با بازوبند سبز به زمین رفتند.

گل مسعود شجاعی در آن بازی، تیم را روانه جام جهانی نکرد و اعضای ستاد ورزش میرحسین موسوی هم در پی اعلام نتایج انتخابات، راهی به عرصه مدیریت ورزش ایران نیافتند.

یک سال و نیم بعد، محمدرضا طالقانی توسط علی سعیدلو به همکاری دعوت شد. سعیدلو ضمن برکناری علیرضا صفارزاده، حکم ریاست فدراسیون ورزش های باستانی و زورخانه ای را به نام طالقانی صادر کرد.

اما صفارزاده که از سرداران سپاه پاسداران است، حاضر به تحویل دادن فدراسیون نشد. به این ترتیب، یکی از عجیب ترین برکناری ها در تاریخ ورزش ایران رقم خورد. صفارزاده در پست خود ماند و طالقانی نیز به خانه بازگشت.

با این همه، اعضای کمیته ورزش در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در حوادث پس از انتخابات، در قیاس با بقیه نیروهای ستاد او تحت فشار کمتری قرار گرفتند و از بین آن ها کسی ناگزیر به خروج از ایران نشد.

از جمع یاران ورزشی میرحسین موسوی فقط محسن صفایی فراهانی به زندان فراخوانده شد و فائزه هاشمی نیز کوتاه مدتی در بازداشت بود.

مطالب مرتبط