واکنش مجلس ایران به گسترش ناامنی‌های اجتماعی

مجلس ایران حق نشر عکس Majlis
Image caption رئیس مجلس ایران گفته "مسائل حاشیه​ای در حوزه اقتصاد و سیاست" نباید باعث "تغافل مسئولان از امنیت اجتماعی کشور" شود

در واکنش به انتشار پی در پی اخبار مرتبط با ناامنی های اجتماعی در شهرهای مختلف ایران، مجلس این کشور دادستان کل، وزیر دادگستری و فرمانده نیروی انتظامی را برای ادای توضیحات فرا خوانده است.

سایت خبرآنلاین روز سه شنبه ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه) ضمن اعلام این خبر، سخنان علی لاریجانی رئیس قوه مقننه را در جلسه علنی امروز نقل کرده که از کمیسیون امنیت ملی مجلس خواسته است تا در جهت برخورد با "عوامل ناامنی" با دستگاه قضایی همکاری کند.

او با اشاره به اخبار "اقدامات شرورانه برخی افراد لاابالی" تاکید کرده است: "برای امنیت روانی جامعه باید با این افراد شرور برخورد قاطعانه شود و قوه قضاییه و نیروی انتظامی با جدیت عمل کنند و اگر نیازمند قانونی هستند، ما آن را در مجلس به تصویب خواهیم رساند."

اظهارات آقای لاریجانی، سه روز بعد از قتل روح الله داداشی، برنده مسابقات "قوی ترین مردان ایران" با ضربات چاقو صورت می گیرد.

این در حالی است که در هفته های گذشته، انتشار پیاپی اخبار مربوط به تجاوزهای جنسی، قتل های خیابانی و سایر اقدامات خشونت بار در اماکن عمومی، واکنش گسترده ناظران را در ایران به دنبال داشته است.

همزمان با اظهارات رئیس مجلس در مورد آمادگی قوه مقننه برای تصویب قوانین لازم برای برخورد با ناامنی های اجتماعی، امروز اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران خواستار ممنوع شدن فروش و حمل سلاح سرد در ایران شده است.

وی با ذکر اینکه پلیس از چند سال پیش پی گیر تصویب این ممنوعیت در مجلس بوده است اظهار داشت: "معمولا سال آخر دوره‌های مجلس شورای اسلامی تصویب چنین قوانینی در مسیر عادی سخت است، مگر اینکه نمایندگان مجلس با پیشنهاد‌های فوریتی بتوانند پاسخگوی بخشی از مطالبات اجتماعی باشند‌."

حق نشر عکس ISNA
Image caption قتل سه روز پیش روح الله داداشتی "قوی ترین مرد ایران" با ضربات چاقو، بازتاب گسترده ای در مطبوعات داشته است

سرتیپ احمدی مقدم افزود: "در این میان نقش رسانه‌ها در برجسته کردن مساله مهم است تا تصویب قوانین، خارج از روال عادی به نتیجه برسد‌."

از سوی دیگر علی لاریجانی، در بخش دیگری از سخنان امروز خود در مجلس هشدار داده است که "مسائل حاشیه​ای در حوزه اقتصاد و سیاست" نباید باعث "تغافل مسئولان از امنیت اجتماعی کشور" شود.

وی تاکید کرده که آنچه برای مردم اهمیت دارد برخورداری از امنیت است و نه "نزاع​های سیاسی یا طرح​های خام اقتصادی و فرهنگی که پروژه​های تصنعی سر گرم سازی است تا حل کننده مشکلات مردم".

آقای لاریجانی در مورد "نزاع های سیاسی" و "طرح​های خام اقتصادی و فرهنگی" مورد انتقاد خود توضیح بیشتری نداده است.

مطالب مرتبط