سلیمی بالاخره رکورد جهانی رضازاده را شکست

سلیمی حق نشر عکس Reuters

بهداد سلیمی، وزنه بردار ایرانی موفق شد در حرکت یک ضرب دسته فوق سنگین رقابت های جهانی وزنه برداری در فرانسه، با بالا بردن وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی رکورد جهانی این رشته را به نام خود ثبت کند.

پیش از این رکورد حرکت یک ضرب دسته فوق سنگین جهان ۲۱۳ کیلوگرم بود که به حسین رضازاده، وزنه بردار مشهور ایرانی تعلق داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهداد سلیمی در جریان این مسابقات در حرکت یک ضرب موفق شد در حرکات اول و دوم به ترتیب وزنه های ۲۰۱ و ۲۰۹ کیلوگرمی را به راحتی بالای سر ببرد، و در حرکت آخر با انتخاب وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی، توانست رکورد جهانی این رشته را که در هشت سال گذشته از آن حسین رضازاده بود، بشکند.

حسین رضازاده در طی عمر ورزشی خود ۱۴ مدال طلای جهانی، آسیایی و المپیک را کسب کرده و چند بار رکورد وزنه برداری فوق سنگین جهان را بهبود بخشیده بود.

در همین حال مدال نقره حرکت یک ضرب در دسته فوق سنگین وزن به آیهور شیمیچنکو از اوکراین رسید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بهداد سلیمی پس از هشت سال رکورد حسین رضازاده در یک ضرب را شکست

سجاد انوشیروانی، از دیگر وزنه برداران ایرانی نیز توانست با مهار وزنه ۱۹۸ کیلوگرمی، مدال برنز رقابت های پاریس را در این دسته از آن خود کند.

۲ روز پیش یکی دیگر از اعضای تیم وزنه برداری ایران نیز موفق شده بود مدال طلای مسابقات جهانی وزنه برداری پاریس را کسب کند.

کیانوش رستمی، روز جمعه در رقابت های‌وزنه برداری قهرمانی جهان در پاریس، در وزن ۸۵ کیلوگرم صاحب مدال طلا شد.

رستمی که در دسته ۸۵ کیلوگرم با بالای سر بردن وزنه ۱۷۳ کیلوگرمی به مدال برنز رسیده بود، در حرکت دوضرب با مهار وزنه ۲۰۹ کیلوگرم به مدال طلا رسید.

او با مجموع ۳۸۲ کیلوگرم به مدال طلای مجموع هم دست پیدا کرد و قهرمان شد.

به این ترتیب تیم ملی وزنه برداری ایران با کسب ۳ مدال طلا، ۲ نقره و یک برنز توانست با مجموع ۴۹۵ امتیاز به مقام سومی تیمی برسد و به این ترتیب برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی، به روی سکو برود.

رتبه های نخست و دوم تیمی این دوره از رقابت ها را تیم های چین و روسیه به ترتیب با ۵۶۸ و ۵۴۲ امتیاز از آن خود کردند.

رقابت های جهانی وزنه برداری پاریس از ۱۴ آبان آغاز شد و امشب با برگزاری رقابت های دوضرب دسته فوق سنگین به کار خود پایان داد.

مطالب مرتبط