افرایش نگرانی ها درباره ضربه های سر در فوتبال آمریکایی

حق نشر عکس AP
Image caption مرگ تعدادی از بازیکنان در سالهای اخیر، باعث شده خانواده ها و متخصصان به دنبال راههایی باشند که صدمه های جسمی را در این بازی به حداقل برساند.

خودکشی بازیکن فوتبال آمریکایی نگرانی ها را در آمریکا درباره ضربه هایی که این بازیکنان در حین بازی دریافت می کنند افزایش داده است.

هفته گذشته جونیور سه آ، که در تیم سان دی گو بازی می کرد، با شلیک گلوله، خودکشی کرد. جسد او را در خانه اش در کالیفرنیا پیدا کردند.

خانواده این بازیکن مغز او را برای تحقیق اهداء کرده اند. آنها می گویند باید تحقیقات بیشتری روی آثار ضربه های مغزی که بازیکنان در دوره فعالیت حرفه ای خود دریافت می کنند صورت گیرد.

آقای سه آ که ۴۳ سال داشت، قبلا هم دست به خودکشی زده بود. عده ای از ناظران این ورزش می گویند احتمال زیادی وجود دارد که این ورزشکار در اثر ضربه هایی که در حین بازی به سرش خورده، دچار یک بیماری مغزی شده که با ایجاد افسردگی مزمن در او بهخودکشی انجامیده است.

فوتبال آمریکایی یکی از بازی های پرطرفدار در آمریکاست. هر سال، ۳۲ تیم از ایالت های مختلف آمریکا برای بردن جام نقره ای رنگ لیگ ملی فوتبال آمریکایی به مصاف هم می روند.

اما این ورزش هیجان انگیز و پرطرفدار، خطرهای زیادی هم برای بازیکنان به همراه دارد. با اینکه اعضای هر دو تیم کلاههای ایمنی به سر می گذارند و لباسهای مخصوص می پوشند، از صدمه های جسمی در امان نیستند.

مرگ تعدادی از بازیکنان در سالهای اخیر، باعث شده خانواده ها و متخصصان به دنبال راههایی باشند که صدمه های جسمی را در این بازی به حداقل برساند.

استفان فاتیس، که کتابی در زمینه صدمه های مغزی ورزشکاران در فوتبال آمریکایی نوشته، درباره مرگ آقای سه آ به رادیوی ملی آمریکا گفت این روش خودکشی در دیگر بازیکنان هم دیده شده است. آنها به قلب خود شلیک می کنند تا مغزشان سالم بماند و برای تحقیق مورد استفاده قرار گیرد.

دیو دوور سون، یکی از بازیکنانی است که سال گذشته به همین روش خودکشی کرد.

او در متنی که باقی گذاشت، نوشته بود می خواهد مغزش برای تحقیق آثار ضربه اهداء شود.

به گفته متخصصان، در خیلی از موارد، تاثیرات ضربه های متعدد روی مغز ورزشکاران در عکس برداری ها خود را نشان نمی دهد.

همین باعث می شود مشکلات آنها شناسایی نشده بماند و از به راههای دیگری خود را نشان دهد. مثلا این افراد دچار افسردگی مزمن می شوند، تمایل زیاد به خودکشی دارند، و یا فراموشی شدید سراغ آنها می آید.

تحقیقی که در سال ۲۰۰۰ روی هزار و نود بازیکن سابق فوتبال آمریکایی انجام گرفت، نشان داد که ۶۰ درصد از آنها حداقل یک بار طی دوران بازی حرفه ای خود، دچار ضربه مغزی شده بودند. خودکشی آقای سه آ نیز سومین مورد میان بازیکنان فوتبال آمریکایی در یک سال گذشته است.

در حال حاظر تعدادی از خانواده های بازیکنان این تیم ها، علیه لیگ ملی فوتبال آمریکایی شکایت کرده اند. آنها می گویند مسئولان درباره خطرات ضربه های سر اطلاع رسانی کافی انجام نداده اند.

یکی از نزدیکان خانواده آقای سه آ، درباره تصمیم آنها به اهداء مغز او برای تحقیق گفت امیدوارند با تحقیق بیشتر، بازیکنان دیگر از مرگ نجات پیدا کنند.