یک مقام ششم دست آورد ایران در روز اول

الهه احمدی حق نشر عکس AP
Image caption الهه احمدی در با اختلاف 499 امتیاز در بین هشت فینالیست تفنگ بادی به مقام ششم رسید.

در اولین روز رسمی بازی های المپیک، نمایندهای ایران در رشته های دوچرخه سواری، قایقرانی (روئینگ)، تیراندازی و تنیس روی میز با حریفان خود به رقابت پرداختند.

مهم‌ترین رخداد روز اول برای کاروان ورزشی ایران کسب مقام ششم رشته تیراندازی تفنگ بادی توسط الهه احمدی بود. به غیر از مقام ششمی الهه احمدی، کاروان ورزشی ایران روز اول، را در حالی به پایان رساندند که ورزش ایران در سایر رشته ها عملکرد ضعیفی داشت.

الهه احمدی به همراه مه‌لقا جام‌بزرگ دو نماینده ایران در رشته تیراندازی با تفنگ بادی زنان دو سرنوشت متقاوت در این مسابقه ها داشتند. در مرحله رتبه بندی الهه احمدی توانست با کسب ۳۹۷ امتیاز به فینال این رشته راه پیدا کند ولی مه‌لقا جام بزرگ با ۳۹۱ چهل و سوم و از دور رقابت ها حذف شد.

نماینده ایران در مرحله پایانی با رقیبانی از کشورهای چین و آمریکا، لهستان، جمهوری چک و روسیه مسابقه داد و در نهایت با ۴۹۹ امتیاز به مقام ششم المپیک رسید. الهه احمدی در گفت گویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره مسابقه اش در فینال گفته است:" من در فینال اشتباه بزرگی داشتم که فنی بود و تجربه‌ای شد که این مشکل خود را برطرف کنم. البته اینکه نتوانستم به مدال برسم به خاطر آن نبود که توانایی‌اش را نداشتم بلکه به خاطر اشتباه فنی‌ام بود".

ابراهیم برخورداری دیگر نماینده ایران در رشته تیراندازی (تپانچه بادی) هم در مرحله رده بندی به مقام سی وسوم رسید و از دور رقابت ها کنار رفت.

سه دوچرخه سوار جاده ای ایران در روزی که بریتانیایی ها به عبث به کسب مدال طلای این رشته امید بسته بودند، به سختی از خط پایان عبور کردند. از بین علیرضا حقی، مهدی سهرابی و امیر زرگری نمایندگان ایران در این رشته، تنها مهدی سهرابی به خط پایان مسیر ۲۵۰ کیلومتری رسید.

خسرو قمری سرپرست فدراسیون دوچرخه سواری حوادث ناخواسته را علت اصلی عدم موفقیت نماینده های ایران دانسته و گفته است:" فکر می‌کنم سانحه و آسیب دیدگی که برای ملی‌پوشان ایجاد شد برنامه‌های ما را خراب کرد امیر زرگری با تشخیص داور مسابقه از ادامه رقابت منع شد و نتوانست دیگر رکاب بزند. علیرضا حقی نیز با همان آسیب دیدگی‌اش تا جایی که می‌توانست رقابت کرد اما متاسفانه او نیز از خط عبور نکرد. در نهایت باید بگویم که همین اتفاق‌ها باعث شد که این نتایج رقم بخورد."

نوشاد عالمیان طلسم بیست ساله تنیس روی میز ایران شکت و در اولین بازی خود برابر حریف استرالیایی چهار بر صفر به پیروزی رسید، او در مرحله بعدی تنیس روی میز باید با ورزشکار هنگ کنگی روبرو شود. دیگر نماینده زن ایران در المپیک یعنی ندا شهسواری در همین رشته با شکست در بازی اول خود در مقابل حریف نیجریه ای از دور رقابت ها حذف شد.

نماینده های ایران در رشته قایقرانی (روئینگ) هم در همان روز آغاز رسمی رقابت ها حذف شدند. محسن شادی و سولماز عباسی در گروه خود هشتم شدند و نتوانستند به دور بعدی راه پیدا کنند.