مشکل حجاب زن جودوکار سعودی حل شد

وجدان علی سراج حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جودوکار زن سعودی می تواند روز جمعه در اولین مسابقه خود برابر حریف پورتو ریکویی به میدان برود.

پس از جنجال بر سر حجاب جودوکار زن عربستان سعودی، این ورزشکار می‌تواند با داشتن حجاب در رقابت‌های جودوی المپیک شرکت کند.

پیش از این رئیس فدراسیون بین‌المللی جودو هفته گذشته اعلام کرده بود که ورزشکار عربستان سعودی باید براساس قوانین جودو و بدون حجاب در این مسابقات شرکت کند و برخی تندرویان در داخل عربستان از او خواسته بودند که از مسابقات کنار بکشد.

ولی در نهایت سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک گفته است فدراسیون بین المللی جودو اجازه داده، وجدان علی سراج عبدالرحیم شهرخانی با نوعی حجاب که سلامتی او را به خطر نیندازد در مسابقات حضور پیدا کند.

به سر کردن روسری در جودو به دلایل "ایمنی" ممنوع است. فدراسیون جودو با این استدلال که در ورزشی که گرفتن یقه و هل دادن از عناصر اصلی آن است، داشتن روسری می‌تواند باعث خفگی بازیکن شود.

یک مقام سعودی اوایل ماه جاری گفته بود که وزرشکاران زن این کشور باید در زمان شرکت در مسابقات رعایت پوشش اسلامی را بکنند.

پیش از این پدر این ورزشکار در این باره به روزنامه الوطن چاپ عربستان سعودی گفته بود در صورتی که کمیته برگزاری بازی‌ها اصرار به برداشتن حجاب دختر او داشته باشند، او در روز جمعه سوم اوت از شرکت در مسابقات خودداری خواهد کرد.

وجدان عبدالرحیم شهرخانی در دور اول دسته بعلاوه ۷۸ کیلوی زنان باید با ملیسا موخکای از پورتو ریکو روبرو شود.

عربستان سعودی در این دوره از مسابقات المپیک دو ورزشکار زن به مسابقات اعزام کرده است. وجدان علی سراج و سارا عطار که یکی در مسابقات جودو و دیگری در دو ۸۰۰ متر با حریفان به رقابت خواهند پرداخت.