'فاحشه‌ها در المپیک'؛ برچسب جنجال برانگیز در توییتر

وجدان علی سراج حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وجدان علی سراج، جودوکار زن سعودی روز جمعه، سوم اوت، امروز در اولین بازی خود با حریف پورتو ریکویی رقابت کرد و ظرف کمتر از یک دقیقه و نیم از دور مسابقات حذف شد

برچسب (هش تگ) ای که در سایت توییتر، دو زن ورزشکار عربستانی را "فاحشه ها در المپیک" خوانده بود، پس از گذشت مدتی کوتاه، حالا در دست طرفداران این ورزشکاران قرار گرفته است.

این برچسب پس از گذشت مدتی کوتاه، یکی از جنجالی ترین برچسب ها در توییتر شده است.

وجدان علی سراج عبدالرحیم شهرخانی در رشته جودو و سارا عطار در رشته دو میدانی نخستین زنانی هستند که به نمایندگی از عربستان سعودی در المپیک ظاهر می شوند.

هنوز چند ساعت از برگزاری مراسم افتتاحیه المپیک لندن نگذشته بود که هزاران واکنش مثبت و منفی نسبت به شرکت زنان سعودی در تویتتر منتشر شد.

برخی اسلامگراهای تندرو سعودی این زنان را "بی شرم" خوانده بودند. کاربری با نام خالد الجابر از جده در توییتر نوشته بود: "نباید تردید کرد که شرکت آنها در المپیک، شرم آور و گناهی بزرگ است."

کاربری با نام @mloven۲۱۰۰ که خود را "اهل سعودی" خوانده، نوشت: "آنها می خواهند بدوند تا عمدا به زمین بیفتند و [بدن] خود را آشکار کنند."

مدتی کوتاه پس از آن بود که کاربری ناشناس، برچسب (هش تگ) "فاحشه ها در المپیک" را ساخت و برخی از اسلامگراهای تندرو در توییتر، در انتقاد از حضور این ورزشکاران از این برچسب استفاده کردند و در این باره نظر دادند.

با وجودی که افراد زیادی در روزهای اول از این برچسب استفاده نکردند، ولی در عربستان بحث بر سر شرکت زنان در ورزش ها دوباره بالا گرفت و سوژه رسانه ها و شبکه های اجتماعی شد.

این جنجال زمانی به اوج خود رسید که رئیس فدراسیون بین‌المللی جودو اعلام کرد که ورزشکار عربستان سعودی باید براساس قوانین جودو و "بدون حجاب" در این مسابقات شرکت کند و برخی تندرویان در داخل عربستان از او خواستند که از مسابقات کنار بکشد.

پیش از این، پدر این ورزشکار در این باره به روزنامه الوطن چاپ عربستان سعودی گفته بود در صورتی که کمیته برگزاری بازی‌ها اصرار به برداشتن حجاب دختر او داشته باشند، او از شرکت در مسابقات خودداری خواهد کرد.

به سر کردن روسری در جودو به دلایل "ایمنی" ممنوع است. فدراسیون جودو با این استدلال که در ورزشی که گرفتن یقه و هل دادن از عناصر اصلی آن است، داشتن روسری می‌تواند باعث خفگی بازیکن شود.

با این حال سرانجام سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک خبر داد که این ورزشکار می‌تواند با داشتن حجاب در رقابت‌های جودوی المپیک شرکت کند.

برچسب در اختیار مدافعان حضور زنان

اما تنها پس از دو روز از ایجاد برچسب "فاحشه ها در المپیک"، طرفداران این ورزشکاران زن اهل سعودی، از همین برچسب استفاده کردند و هم به زبان عربی و هم انگلیسی، به دفاع از آنها و حضورشان در المپیک پرداختند.

در حال حاضر عمده توییت هایی که با این برچسب در توییتر وجود دارد، توییت های کسانی است که از حضور وجدان علی سراج شهرخانی و سارا عطار در بازی های المپیک حمایت می کنند و بدزبانی و اتهام هایی از این دست را نکوهش می کنند. اکنون کسانی که این برچسب را در توییتر دنبال می کنند، بیش از هر چیز، نگاه‌ های مثبت به حضور زنان ورزشکار سعودی را خواهند دید.

کاربری به نام فهد الانزی از ریاض، از همین برچسب استفاده کرده و نوشته: "من به شرکت زنان سعودی در المپیک مفتخرم."

کاربر دیگری به نام صفا از عربستان سعودی نوشته: "اقدام زنانی که پشت سر نمایندگان سعودی راه می رفتند تاریخی بود. قدم بعدی این است که ما پرچم را به دست بگیریم و در کنار آنها راه برویم، مساوی با آنها."

روز پنچشنبه ۲ اوت، کاربری با نام محمد الفوزان، از همین برچسب استفاده کرده و آیه ای از سوره نور در قرآن را توییت کرد که در آن "نسبت دادن زنا به زنان باعفت" بدون آوردن چهار شاهد عادل را سزاوار هشتاد ضربه تازیانه می داند.

کاربر دیگری نوشته: "من مردی از سعودی هستم. ما برای زنانی که برایشان احترام قائلیم، از کلمات زشت استفاده نمی کنیم. آنها مادران و خواهران خودمان هستند."

حمانا عبداللطیف، یک زن سعودی در توییترش اظهار امیدواری کرده که "این ورزشکاران بتوانند برای ما افتخار بیافرینند تا شروعی باشد برای اینکه نشان بدهند که زنان هم می توانند ورزشکار باشند."

او افزوده: "من دلم می خواهد دخترانم هم ورزش کنند؛ و این نخستین گام برای زنان در سعودی است."

کسی با نام کاربری "دانا میدن" خطاب به "کسی که این برچسب را ساخته" چنین نوشته: "می خواهم بدانی که تو با این کار تصویر کشورت را خراب می کنی."

حساب توییتر "عفو بین الملل" نیز از همین برچسب استفاده کرده و نوشته: "فاحشه ها در المپیک؟ به نفرت پایان بدهید! از حقوق همه زنان سعودی دفاع کنید."

تا پیش از امسال، عربستان سعودی یکی از سیزده کشوری بود که هیچ ورزشکار زنی را به المپیک نفرستاده بود. امسال عربستان، برونئی و قطر از این فهرست سیزده گانه خارج شدند و در کنار ورزشکاران مرد، چند ورزشکار زن را نیز به المپیک لندن فرستادند.

عربستان سعودی تنها دو هفته مانده به شروع المپیک با کمیته بین المللی المپیک بر سر شرکت این دو ورزشکار زن به توافق رسید.

گروه های حقوق بشری از کمیته بین المللی المپیک خواسته بودند که عربستان را از شرکت در بازی ها محروم کند، مگر اینکه موافقت کند تا زنان ورزشکار را نیز به المپیک بفرستد.

تصمیم ریاض پس از گام های محتاطانه عربستان در گسترش دادن حقوق زنان در عربستان اتخاذ شد.

بر خلاف جنجال درون عربستان بر سر شرکت زنان در المپیک، مقامات ارشد دینی و مذهبی از این اقدام انتقاد علنی نکرده اند. برخی تحلیلگران دلیل سکوت مفتی های عربستان را این می دانند که آنها به این نتیجه رسیده اند که به چالش کشیدن تصمیم دولت، ممکن است تصویر بین المللی عربستان را مخدوش کند.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان، تاکنون چند مقام مذهبی منتقد به برنامه های اصلاحات اجتماعی از جمله آزادی های نسبی زنان را بر کنار کرده است.

وجدان علی سراج عبدالرحیم شهرخانی امروز جمعه سوم اوت از دور مسابقات حذف شد ولی فعالان حقوق بشر از مقامات دولت سعودی خواسته اند که کسی را که برچسب "فاحشه ها در المپیک" را ایجاد کرده، مورد پیگیری قضایی قرار دهند.

مطالب مرتبط