خاطرات فوتبال در بهبود بیماری آلزایمر موثر است

به روز شده:  16:25 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

پروژه ای که هدف آن استفاده از خاطرات فوتبال برای تحریک حافظه افراد مبتلا به آلزایمر و دمانس است، نتایج مثبتی نشان داده است.

این پروژه از سوی سازمان "خاطرات ورزشی" که مقرش در اسکاتلند است راه اندازی شده است.

این سازمان با همکاری موزه فوتبال اسکاتلند و سازمان خیریه آلزایمر اسکاتلند تشکیل شده است.

آزمایش های بالینی مربوط به این پروژه در دانشگاه گلاسکو کالدونیان انجام می شود که نقش مهمی در جلب توجه جوامع پزشکی دنیا به این موضوع داشته است.

بیماری آلزایمر یکی از نگران کننده ترین اختلالات مغزی است و برآورد شده که ۳۶ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند.

دمانس(زوال عقل) به اختلالاتی اطلاق می شود که مغز بطور روزافزونی تواناییهای شناختی اش را از دست می دهد.

معمولا این دسته از بیماریها با اختلال و ضعف حافظه بروز می کنند اما بتدریج مشکلاتی مثل افسردگی، پرخاشگری، اضطراب و فقدان احساسات هم به آن اضافه می شود. شایعترین نوع دمانس آلزایمر است که ان را یکی از بزرگترین اختلالات عصبی-روانشناختی عصر حاضر می دانند.

برآورد شده است که ۸۲۰ هزار نفر در بریتانیا به این بیماری مبتلا هستند.

همچنین برآورد شده است که تا سال ۲۰۵۰ میزان این آمار احتمالا به ۱۱۵ میلیون نفر افزایش می یابد.

پروژه "خاطرات فوتبال اسکاتلند" که چند سازمان خیریه آن را حمایت می کنند، هنگامی آغاز شد که در ۲۰۰۹ مایکل وایت، مورخ باشگاه فوتبال فالکرک، عکس های قدیمی بازیکنان و مسابقات فوتبال را به یک خانه سالمندان برد و به آنها نشان داد.

طی این دیدار اتفاقات خارق العاده ای رخ داد.

مایکل وایت به بی بی سی گفت که افراد مبتلا به آلزایمر با دیدن این عکس ها ناگهان بخش های زیادی از خاطراتشان را به یاد آوردند.

این واقعه باعث شد تا دانشگاه گلاسکو کالدونیان نیز به تحقیق در این زمینه بودجه ای اختصاص دهد.

همسر یکی از افراد سالمند که در این پروژه شرکت دارد می گوید: "من با یک مرد افسرده وارد جلسات می شوم اما با شوهرم به خانه بر می گردم. او بعد از شرکت در جلسات یادآوری به مرد دیگری تبدیل می شود. برق خوشحالی در چشمانش می درخشد و انگار روحی تازه در او دمیده شده است."

البته ناگفته نماند که این پروژه تنها کسانی را هدف قرار می دهد که در زمان جوانی به فوتبال علاقه مند بوده و رویدادهای مربوط به آن را با علاقه دنبال می کردند.

موفقیت این پروژه می تواند به این معنا باشد که تحریک حافظه افراد مبتلا به دمانس از طریق موضوعاتی که برای آنها اهمیت دارد، می تواند در بهبود آنها موثر باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.