دوپینگ آرمسترانگ و احتمال حذف دوچرخه‌سواری از المپیک

به روز شده:  01:03 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391
اپرا وینفری و لانس آرمسترانگ

گفتگوی اپرا وینفری با آرمسترانگ روز جمعه پخش می‌شود

کمیته بین‌المللی المپیک نگرانی‌ها از حذف دوچرخه‌سواری از المپیک را کاهش داد.

دیک پاوند، یکی از اعضای کمیته بین المللی المپیک گفته بود اگر لانس آرمسترانگ در گفت و گوی ویژه‌ای که با اپرا وینفری داشته، فدراسیون جهانی دوچرخه سواری را به پنهان کاری در قبال دوپینگش متهم کند، امکان حذف این رشته ورزشی از المپیک وجود خواهد داشت.

آرامسترانگ در گفت‌وگوی تلویزیونی اختصاصی با اپرا وینفری، یکی از مجریان مشهور تلویزیونی در آمریکا، به سوالاتی درباره دوپینگ در دوران ورزشی‌اش پاسخ داده است.

اما کریگ ریدی، یکی دیگر از اعضای کمیته بین‌المللی المپیک گفته جایگاه دوچرخه سواری در المپیک "در دستور کار این سازمان" نیست.

این گفت‌وگو که روز جمعه ساعت ۲ به وقت گرینویچ پخش خواهد شد، می تواند فدارسیون بین المللی دوچرخه سواری در معرض توجه قرار دهد چرا که بر اساس گفته‌های اپرا وینفری "آرمسترانگ آن‌طور که او انتظار داشته، روشن به سوالات او پاسخ نداده است"

آقای ریدی در گفت و گویی گفته است: "شواهد روشنی وجود دارد که امروز دوچرخه سواری خیلی بیشتر از زمانی که این اتفاق افتاده، پاک‌تر است: آیا شما همه دوچرخه سواران را به خاطر تقلب و دوپینگ بعضی از دوچرخه سوارانی در چند سال پیش مجازات می‌کنید."

"کمیته بین‌المللی المپیک درگیر ورزشی می‌شود که مشکلی در آن وجود داشته و به آنها کمک می‌کند تا این مسایل را حل و فصل کنند."

او پیش بینی کرد که "کمیته بین‌المللی المپیک این راه را درپیش می‌گیرد، نه اینکه به صورت اتوماتیک به دوچرخه سواران بگویید شما از المپیک اخراج هستید."

آرمسترانگ ۴۱ ساله از سوی آژانس ضد دوپینگ به انجام "پیشرفته‌ترین، حرفه‌ای‌ترین و موفق‌ترین دوپینگ تاریخ" متهم شده است.

فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری با تایید حکم آژانس ضد دوپینگ آمریکا، هفت عنوان قهرمانی تور دو فرانس را از آرمسترانگ پس گرفت.

موضوعی که ممکن است عملکرد فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری را زیر سوال ببرد، "پنهان کاری" این فدراسیون در مورد دوچرخه‌سواران است.

دیک پاوند، یکی از اعضای کمیته بین المللی المپیک پیش از این درباره تاثیرات گفت و گوی آرمسترانگ با اپرا وینفری گفته بود: "تنها راهی که دوچرخه‌سواری می‌تواند پاک شود این است که اعضای فدراسیون بین المللی دوچرخه‌سواری بگویند که ما دیگر در المپیک نخواهیم بود."

او درباره کوتاهی فدراسیون بین المللی دوچرخه‌سواری در برخورد با دوچرخه‌سواران دوپینگی گفته است:

"کمیته بین‌المللی المپیک باید با این موضوع برخورد کند. فدراسیون بین‌المللی دوچرخه‌سواری نتوانسته برخورد قاطعی برای مقابله دوپینگ انجام دهد."

درست این ماجرا چند سال پیش برای وزنه‌برداری اتفاق افتاد، وقتی شما می‌خواهید کاری بر ضد این موضوع انجام دهید همه چیز مبهم می‌شود و آنها می‌گویند ما نمی‌توانیم ورزشکاران بی‌گناهی را که در این ورزش فعالیت می‌کنند را از برنامه المپیک بیرون بیندازیم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.