یک مدال دیگر هم از آرمسترانگ پس گرفته شد

به روز شده:  17:50 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391

کمیته بین المللی المپیک (IOC) تایید کرده که مدال برنز لانس آرمسترانگ که در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به دست آورده بود، از وی پس گرفته شده است.

این اقدام در پی آن صورت می گیرد که اتحادیه بین المللی دوچرخه سواران (UCI)، لانس آرمسترانگ را به دلیل مصرف داروهای نیروزا از هر هفت عنوان قهرمانی تور دو فرانس خلع و برای همیشه از فعالیت در دوچرخه سواری حرفه ای منع کرد.

آرمسترانگ بیست و یک روز فرصت داشت تا در مقابل تصمیم این کمیته درخواست تجدید نظر کند، اما وی از این حق خود استفاده نکرد.

سخنگوی کمیته بین المللی المپیک گفت: "ما طی نامه ای به آرمسترانگ از او درخواست کردیم تا مدالش را پس دهد."

کمیته بین المللی المپیک همه نتایج و عنوان های قهرمانی آرمسترانگ را از اول اوت ۱۹۹۸ خلع کرد.

این نهاد این اقدام را پس از آن انجام داد که آژانس جهانی ضد دوپینگ مصرف غیر قانونی آرمسترانگ از مواد نیروزا را تایید کرد و او را "متقلب" توصیف کرد.

این آژانس آرمسترانگ، ۴۱ ساله را برای همیشه از هرگونه فعالیت حرفه ای در رشته دوچرخه سواری منع کرده است.

اپرا وینفری، مجری مشهور تلویزیون آمریکا، در در دیدار و گفت‌وگویی اختصاصی با آرامسترانگ درباره دوپینگ در دوران ورزشی‌اش صحبت کرده است.

این گفتگو قرار است روزهای جمعه و شنبه از ساعت ۲ به وقت گرینویچ پخش شود. اما اپرا وینفری به رسانه ها گفته است که "آرمسترانگ آن‌طور که او انتظار داشته، روشن به سوالات او پاسخ نداده است".

این در حالی است که برخی از رسانه ها در آمریکا گزارش کرده اند که آرمسترانگ در طول گفتگو با اپرا وینفری به استفاده از داروهای نیروزا اقرار کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.