آرمسترانگ مقابل اپرا؛ اعتراف یا پشیمانی

به روز شده:  16:43 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391

اعتراف آرمسترانگ به دوپینگ در هر هفت مسابقه دوچرخه‌سواری‌

لنس آرمسترانگ، مردی که رکاب زنیش او را بارها قهرمان جهان کرده بود،

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

لانس آرمسترانگ، اسطوره دوچرخه سواری در گفتگویی تلویزیونی با اپرا وینفری، مجری مشهور آمریکایی برای نخستین بار به دوپینگ در طول دوران ورزشی اش اعتراف کرد. وی همچنین گفت که هفت بار قهرمانی در مسابقات تور دو فرانس بدون دوپینگ غیر ممکن است.

سال گذشته پس از آنکه آژانس ضد دوپینگ تایید کرد که آرمسترانگ برای پیروزی در مسابقات دوچرخه سواری "تقلب" کرده است، هر هفت عنوان قهرمانی اش از او پس گرفته شد.

در بخشی از گزارش مفصلی که این آژانس درباره عملکرد آرمسترانگ منتشر کرد آمده است که او "مرتکب بزرگترین و هوشمندانه ترین تقلب برنامه ریزی شده در تاریخ ورزش شده است".

آرمسترانگ سال گذشته به اتهامات وارده اعتراضی نکرد و گفت که او از مبارزه علیه ادعاها خسته شده است. او تاکنون همواره دوپینگ را انکار کرده بود.

اما چند ثانیه پس از آغاز مصاحبه جنجالی با اپرا وینفری همه چیز عوض شد. این مجری مشهور آمریکایی از او خواست که به سوال هایش فقط با "بله" یا "خیر" پاسخ دهد:

آیا تا به حال برای بهبود دوچرخه سواری از مواد نیروزا استفاده کرده اید؟

بله

آرمسترانگ در سال ۲۰۰۹ بازنشسته شد اما در سال ۲۰۱۲ مجددا به رقابت در این ورزش بازگشت

آیا یکی از آنها EPO (اریتروپوئتین) بوده است؟

بله

آیا از سایر مواد ممنوعه استفاده کرده اید؟

بله

در طول این مصاحبه که از طریق شبکه دیسکاوری در بریتانیا نیز پخش شد، آرمسترانگ اقرار کرد که از EPO، تستوسترون، کورتیزون و هورمون رشد در انسان استفاده کرده و همچنین بارها خون تزریق کرده است.

او در ادامه گفت: "من مقصرم و همه مسئولیت بر گردن من است. من جو گیر شدم و خودم را گم کردم، نمی توانستم در برابر فشار ها بایستم. ماجرا بسیار بد است و بیشترش حقیقت دارد."

در پاسخ به این سوال که آیا دوپینگ لازمه پیروزی در تور دو فرانس بود گفت: "مثل این است که بگویید حتما باید چرخها پر باد باشد و یا بطری هایمان پر آب باشد. من نمی خواهم چیزی را توجیه کنم. اما به نظر من اینطور بود و تصمیمات من بر اساس این باور بود."

وینفری در یک سوال اساسی از آرمسترانگ پرسید: " آیا از کار خود احساس بدی داشتید؟"

آرمسترانگ پاسخ داد: "نه ولی احساس ترس داشتم."

وینفری: "آیا احساس می کردید که تقلب می کنید؟"

داروهای نیروزا

  • EPO (اریتروپوئتین) موجب ساخت و ساز گلبول های قرمز خون شده و به روند انتقال اکسیژن سرعت می بخشد. در نتیجه استقامت بدن را افزایش می دهد.
  • تستوسترون، هورمون مردانه است که مانند استروئید عمل می کند، سرعت رشد عضلات را بالا می برد و به افزایش استقامت در برابر تمرین های سخت تر و بهبود سریع عضلات کمک می کند.
  • کورتیزون ماده ای بسیار شبیه به استروئید است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. اما تزریق بیشتر آن به توانایی بدن در کاهش درد، جلوگیری از ورم و قرمز شدن مفصل ها کمک می کند."
  • هورمون رشد انسانی در بدن به طور طبیعی تولید می شود و به گسترش سلول های ماهیچه ای کمک می کند. مصرف دارویی آن به بهبود سریعتر عضلات خسته کمک می کند و درنتیجه فرد می تواند به مدت بیشتر و بسیار شدیدتر تمرین کند.

آرمسترانگ: "از آن ترسناک تر این است که احساس نمی کردم که تقلب می کنم."

آرمسترانگ در ادامه گفت: "تعریف تقلب این است که به منظور برتری از رقیب خود دست به چنین کاری بزنید. ولی من فکر می کردم عملکرد من منصفانه و مشابه سایر رقبا است. من به ابعاد آن پی نبرده بودم، اما حال دارم متوجه می شوم."

"من متوجه خشم مردم هستم، آنها احساس می کنند که بهشان خیانت شده است. آنهایی که به من ایمان داشتند و از من حمایت کردند حق دارند که حس کنند بهشان خیانت شده. این تقصیر خود من است و من باید تا آخر عمرم تلاش کنم تا اطمینان از دست رفته را کسب کنم و از مردم عذرخواهی کنم."

آرمسترانگ درباره اینکه آیا این بزرگترین مورد دوپینگ در تاریخ ورزش بوده است گفت: "من از کارهای دیگران خبر نداشتم. برای من بردن مهم بود اما اینکه بگویند کاری که من کردم بزرگتر از برنامه دوپینگ در طول دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی در آلمان شرقی بود، اشتباه است."

او گفت که مبارزه او با بیماری سرطان در اوسط دهه ۹۰ میلادی او را به یک "مبارز" تبدیل کرد.

آرمسترانگ گفت: "این تفکر بد بود که باید در دوچرخه سواری به هر قیمتی برنده شد."

او این مسئله را انکار کرد که دوچرخه سواران باید با برنامه دوپینگ موافقت می کردند تا بتوانند در تیم سرویس پست آمریکا و شبکه دیسکاوری رقابت کنند. البته او اذعان کرد که شاید شخصیت او باعث شده که تیمش این فکر را بکنند.

او گفت: "بله من قلدر بودم. به این معنا که اگر با حرف های کسی موافق نبودم، جلویش می ایستادم و قلدری می کردم. ما حس می کردیم که در تنگنا قرار گرفته ایم و من یک مبارز بودم."

آرمسترانگ گفت که او از اینکه گیر بیفتد نمی ترسید: "آزمایش ها پیشرفته شده اند. در آن زمان برای انجام آزمایش به خانه شما نمی آمدند و خارج از چارچوب مسابقات اصلا آزمایشی انجام نمی شد. خیلی کم پیش می آمد که خارج از مسابقه آزمایش شوید. شما تا قبل از شروع مسابقه پاک می شدید، پس نمی توانستند مچتان را بگیرند."

"از میان آن همه آزمایش هایی که روی من انجام دادند، تنها جواب یکی از آنها مثبت از آب درآمد."

آرمسترانگ: من قلدر بودم. به این معنا که اگر با حرف های کسی موافق نبودم، جلویش می ایستادم و قلدری می کردم

البته او اقرار که در تور دو فرانس ۱۹۹۹ برای استفاده از یک پماد درمانی حاوی استروئید، از یک جواز معافی که تاریخ آن به گذشته تغییر یافته بود، استفاده کرد تا جواب آزمایشش مثبت نشود.

آرمسترانگ در سال ۲۰۰۹ بازنشسته شد اما در سال ۲۰۱۲ مجددا به رقابت در این ورزش بازگشت.

او به وینفری گفت که او بعد از آغاز مجدد رقابت های ورزشی دیگر از داروها استفاده نکرد و گفت: "این تنها مورد در گزارش USADA، بود که واقعا من را ناراحت کرد."

آرمسترانگ گفت که از بازگشتش پشیمان است. او در پاسخ به این سوال که اگر برنمی گشت شاید هیچوقت مچش را نمی گرفتند گفت: "معلوم نیست اما شاید امکانش کمتر می شد."

البته او گفت هنگامی که فهمید جورج هینکپی، هم تیمی اش، که در هر هفت مسابقه تور دو فرانس در کنار او رکاب زده، علیه او شکایت کرده ، دیگر می دانست که سرنوشتش عوض شده است.

آرمسترانگ گفت: "جورج معتبرترین شاهد در این ماجراست. او در هر هفت دوره با من بود و هنوز هم دوستان خوبی هستیم. من از دست او ناراحت نیستم، اما جورج بهتر از هر کس از اصل داستان با خبر است."

در پایان، وینفری پرسید که آیا دکتر میشل فراری که برای نقض قوانین ضد دوپینگ، از سوی USADA گناهکار شناخته شد و تا پایان عمر از فعالیت منع شد، آرمسترانگ را هدایت می کرده یا خیر؟

آرمسترانگ پاسخ داد: "من به راحتی نمی توانم در مورد دیگران صحبت کنم. من فکر می کردم دکتر فراری مرد خوبی است و هنوز هم همین عقیده را دارم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.