لانس آرمسترانگ به استفاده از مواد نیروزا اقرار کرد

به روز شده:  14:39 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391

این مصاحبه در منزل لانس آرمسترانگ در تگزاس، آمریکا ضبط شد

لانس آرمسترانگ بالاخره پس از سالها انکار، در بخش اول گفتگوی تلویزیونی با اپرا وینفری، مجری معروف تلویزیون آمریکا به استفاده از مواد نیروزا برای کسب عنوان قهرمانی در هر هفت مسابقه دوچرخه سواری تور دو فرانس اعتراف کرد.

این ورزشکار ۴۱ ساله در گفتگویی که بینندگان در سراسر دنیا منتظرش بودند گفت: "این دروغ بزرگی بود که من بارها آن را تکرار کردم. پنهان کاری تصمیم من بود و من در این گفتگو شرکت کردم تا عذرخواهی کنم."

این دوچرخه سوار آمریکایی اذعان کرد تصمیمات او هوشمندانه، محافظه کارانه و بدون ریسک بوده است، اما گفت که این یکی از بزرگترین برنامه های دوپینگ در تاریخ ورزش "نبوده است".

این مصاحبه از طریق شبکه تلویزیونی متعلق به خود اپرا وینفری در آمریکا پخش شد و از طریق وبسایت او در سراسر دنیا قابل دریافت است. بخش دوم این مصاحبه نیز شنبه ساعت ۲ به وقت گرینویچ پخش خواهد شد.

در طول این مصاحبه آرمسترانگ آشکارانه اعتراف کرد که:

  • در همه مسابقات تور دو فرانس، بین سال های ۱۹۹۹ - ۲۰۰۵ از مواد نیروزا استفاده کرده است
  • دوپینگ "برای پیروزی در تور دوفرانس لازم بود".
  • در آن زمان فکر نمی کرد که دارد تقلب می کند و به عقیده او "منصفانه و مشابه سایر شرکت کنندگان" عمل کرده است.
  • از اینکه مچش را بگیرند واهمه ای نداشت.
  • مقصر است و همه مسئولت بر گردن اوست.
  • مبارزه او با بیماری سرطان در اواسط دهه ۹۰، او را بر آن داشت که به هر قیمتی شده باید پیروز شود.
  • با مقامات در زمینه مبارزه با مصرف دوپینگ در رشته دوچرخه سواری همکاری خواهد کرد.

آژانس ضد دوپینگ (USADA) در آمریکا در واکنش از آرمسترانگ خواسته است که همراه با ادای سوگند، جزییات کامل درباره مصرف مواد نیروزا را شرح دهد.

اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری (UCI)، نهاد اداره کننده این رشته، از اینکه آرمسترانگ تصمیم گرفت "اعتراف" کند ابراز خوشحالی کرد و گفت این مصاحبه نشان می دهد که عملکرد آرمسترانگ بخشی از یک "تبانی و توطئه بزرگ و برنامه ریزی شده" نبوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.