روخه: کشتی هنوز شانس دارد در المپیک بماند

به روز شده:  13:41 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

ژاک روخه، رئیس کمیته بین المللی المپیک قرار است به زودی با مسئولان فدراسیون جهانی کشتی ملاقات کند تا درباره راه های حفظ این رشته ورزشی در رقابت های المپیک مذاکره کنند.

این ملاقات پس از آن صورت می گیرد که در پی انتشار خبر حذف این ورزش باستانی از المپیک، جوامع بین المللی نسبت به آن واکنش شدیدی نشان دادند.

کمیته اجرایی بین المللی المپیک روز سه شنبه، اعلام کرد که کشتی از المپیک ۲۰۲۰ به بعد از بازی‌های تابستانی المپیک حذف خواهد شد.

نهادها و سازمان های مرتبط با این رشته ورزشی از جمله در آمریکا، روسیه و ایران نسبت به این تصمیم انتقادهای شدیدی کردند.

ریچ بندر، رئیس فدراسیون کشتی در آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد تلاش هاى بین المللى براى جلوگیرى از حذف کشتى از المپیک را رهبرى خواهد کرد.

ایران هم برای پی‌گیری آینده کشتی در المپیک با حضور رئیس و دبیر کمیته ملی المپیک و تعدادی از کارشناسان و قهرمانان سابق کشتی از جمله محمد توکل و علیرضا دبیر کارگروهی تشکیل داده است.

رشته های ورزشی که احتمال دارد به المپیک ۲۰۲۰ اضافه شود در جلسه کمیته اجرایی المپیک که در ماه مه در سن پترزبورگ، روسیه برگزار می شود، مطرح خواهد شد.

اما تصمیم نهایی در مورد اینکه کدام رشته به المپیک ۲۰۲۰ اضافه خواهد شد، در جلسه سپتامبر ۲۰۱۳ کمیته المپیک در بوئنوس آیرس گرفته خواهد شد.

بنابر این، فدراسیون ها و نهادهای مربوط به کشتی هنوز فرصت دارند تا برای حفظ این رشته ورزشی که از دیرباز جزو اصلی ترین رشته های المپیک باستانی بوده است، تلاش کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.