ایران قهرمان جام جهانی کشتی آزاد شد

به روز شده:  17:15 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391

محمود احمدی نژاد در کنار اعضای تیم آمریکا

تیم ملی کشتی آزاد ایران در فینال جام جهانی کشتی آزاد با شش بر یک تیم روسیه را شکست داد و برای دومین سال پیاپی قهرمان جام جهانی شد.

در فینال این مسابقات که در ورزشگاه آزادی برگزار می شد، حسن رحیمی (۵۵ کیلوگرم)، مسعود اسماعیل پور (۶۰ کیلوگرم)، صادق گودرزی (۷۴ کیلوگرم)، احسان لشگری (۸۴ کیلوگرم)، حامد تاتاری (۹۶ کیلوگرم) و کمیل قاسمی (۱۲۰ کیلوگرم) بر حریفان خود پیروز شدند و فقط مهدی تقوی (۶۶ کیلوگرم) مغلوب حریف روس خود شد.

در مسابقه رده بندی تیم آمریکا با پیروزی بر بلاروس به مقام سوم این رقابت ها دست پیدا کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران که هنگام اهدای مدال های در ورزشگاه حضور داشت، با اعضای تیم ملی آمریکا دست داد.

روز گذشته مسئولان کشتی آمریکا که در حاشیه برگزاری جام جهانی کشتی در ایران به سر می برند، از کشتی گیران این کشور دعوت کردند که برای انجام یک مسابقه نمادین، روز ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) امسال در میدان تایمز نیویورک در مقابل هم قرار گیرند.

در این ملاقات ریچ بندرخطاب به محمد علی آبادی، رئیس کمیته ملی المپیک ایران گفت: "من می خواهم از شما دعوت کنم تا برای برگزاری مسابقه کشتی در روز ۱۶ مه در میدان تایمز به شهر نیویورک بیایید."

در تاریخ مسابقات جام جهانی کشتی آزاد که از سال ۱۹۷۳ برگزار می شود ایران چهار بار قهرمان شده است

بر اساس تصاویری که خبرگزاری رویترز منتشر کرده، آقای علی آبادی به دعوت او جواب مثبت داده است.

ایران روز گذشته (پنجشنبه ۳ اسفند) با پیروزی مقابل تیم های ژاپن، گرجستان، بلغارستان و آمریکا در مرحله گروهی به فینال این مسابقات راه یافته بود.

ایران سال گذشته در این مسابقات که در باکو برگزار شد در فینال میزبان را شکست داد و قهرمان شد.

در تاریخ این مسابقات که از سال ۱۹۷۳ برگزار می شود ایران و روسیه (دو بار در قالب تیم شوروی) هفت بار مقابل هم در فینال قرار گرفتند که امسال برای اولین بار ایران توانست در فینال روسیه ر ا شکست دهد و به چهارمین قهرمانی خود در این مسابقات دست یابد.

دو روز پیش تیم ایران در فینال جام جهانی کشتی فرنگی ۵ بر ۲ مغلوب روسیه شد و فرصت چهارمین قهرمانی پیاپی در این رقابت ها را از دست داد.

بسیاری از کارشناسان علت باخت ایران کشتی فرنگی در این مسابقات را با توجه به امتیاز میزبانی ایران، نبودن محمد بنا در کنار تیم ایران بر شمردند.

محمد بنا که موفق شد در لندن ایران را برای نخستین بار به سه مدال طلا در کشتی فرنگی برساند، پس از پایان بازی های المپیک از سرمربی گری تیم ایران کناره گیری کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.