چمن‌گلی، سومین سرمربی کشتی فرنگی در سه ماه

به روز شده:  15:58 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391
عبدالله چمن گلی

عبدالله چمن گلی پس از استعفای محمد بنا و رسول جزینی سرمربیگری کشتی فرنگی ایران را بر عهده ‌می‌گیرد

عبدالله چمن‌گلی به عنوان سرمربی (مربی ارشد) جدید تیم ملی کشتی فرنگی ایران منصوب شده است. پیش از این رسول جزینی هدایت ملی پوشان را برعهده داشت.

گزینش کادر فنی تیم‌های ملی در تمام رده های سنی کشتی آزاد و فرنگی در فدراسیون کشتی به عهده رسول خادم است. محمد بنا مدیر تیم‌های ملی کشتی فرنگی ایران، نوزدهم دی رسماً با صدور بیانیه‌ای از سمتش استعفا کرد و جای خود را به رسول جزینی داد.

حالا چمن‌گلی سومین نفری است که در مدتی کمتر از سه ماه، سکان هدایت کشتی فرنگی ایران را برعهده گرفته. او در نخستین اظهارنظر تاکید کرده از لحاظ فنی اختلاف سلیقه‌هایی با محمد بنا داشته‌ اما تلاش می‌کند امانتدار خوبی برای نتایج سال‌های اخیر باشد.

در جام جهانی ۲۰۱۳ کشتی فرنگی به میزبانی تهران که با قهرمانی روسیه به پایان رسید، بیش از ۱۲ هزار نفر نظاره‌گر شکست ۵-۲ ایران بودند. تماشاگران پس از مسجل شدن قهرمانی روسیه، شعارهایی را در حمایت از محمد بنا سر دادند.

رسول جزینی نیز گفت: «با امکانات و شرایط فعلی، همین نایب قهرمانی هم از سر ورزش ایران زیاد است و دیگر حاضر به ادامه همکاری نیستم.»

عبدالله چمن‌گلی قهرمان کشتی فرنگی آسیا در سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ است. او پیش از این در حالی که به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان برگزیده شده بود، بی آن که استعفا کند در نهمین دوره انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران نامزد شد. اما پس از ناکامی در اخذ رای، مجدداً به اردوی تیم ملی بازگشت.

تیم کشتی فرنگی جوانان ایران با هدایت او در رقابت‌های جهانی به میزبانی تایلند، با یک مدال نقره، دو برنز و کسب عنوان چهارمی در رده‌بندی تیمی به کار خود پایان داد. کشتی فرنگی ایران که سه طلا در المپیک لندن گرفته بود، در این رده سنی ناکام ماند.

جنجالی هم در ۵۵ کیلو رخ داد و مهرداد مردانی مقابل نیکولای ویچف از بلغارستان باخت. با اعتراض شدید چمن‌گلی، داور به او کارت قرمز نشان داد و این کشتی گیر نیز از دور رقابت‌ها کنار رفت.

اما جنجال اصلی در ادامه اتفاق افتاد. زمانی که فیلا برای انتخاب مربی سال از ایران خواست تا مربی سازنده امید نوروزی (قهرمان المپیک لندن) را معرفی کند.

مربی این ورزشکار شیرازی محمدعلی چمیانی نام دارد. اما فدراسیون کشتی، نام چمن‌گلی را به فیلا اعلام کرد و فدراسیون جهانی کشتی طبق نامه ایران، جام مربی سال را توسط رافائل مارتینتی به او داد!

چمن‌گلی حالا هدایت تیمی را برعهده گرفته که سه قهرمان المپیک و چند مدال دار جهانی و قهرمان آسیا را در ترکیب خود دارد. تیمی که با هدایت محمد بنا، سه دوره پیاپی قهرمان جام جهانی شده و بهترین نتیجه تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک را رقم زده.

پس از المپیک اما دستیاران محمد بنا با انعقاد قراردادهای هنگفت، به تیم ملی کشتی جمهوری آذربایجان پیوستند. گرچه خود او به پیشنهادات خارجی پاسخ منفی داد.

بنا نشان شجاعت را هم از محمود احمدی نژاد دریافت کرد. رییس جمهور ایران در مراسم تجلیل از ورزشکاران و مدال آوران المپیک ۲۰۱۲ لندن گفت: «محمد بنا حداقل باید تا شش المپیک دیگر برای ملت ایران مدال‌آوری و افتخارآفرینی کند.»

اما تداوم همکاری بنا با تیم ملی، به المپیک ۲۰۱۶ برزیل هم نرسید! المپیک های پس از آن را هم سران ورزش جهان باید در اجلاس بوئنوس‌آیرس تعیین کنند که پس از ۱۲۰ سال، المپیک نوین را با تشک های کشتی می خواهند یا بدون آن.

علی اشکانی نایب قهرمان سال ۲۰۰۵ جهان، دستیار اول چمن‌گلی است. حسین ملاقاسی، رحیم علی‌آبادی، بهرام مشتاقی و احد پازاج گروه مشاوران امور فنی کشتی فرنگی هستند. آیا این اسامی بزرگ، جای خالی محمد بنا را می‌کنند؟

اگر اغلب منتقدان و هواداران کشتی چنین باوری ندارند، از زاویه دید قهرمانان نیز این طور به نظر نمی‌رسد.

به همین خاطر حمید سوریان پرافتخارترین فرنگی‌کار تاریخ کشتی ایران گفته: «هنوز هیچ تصمیمی برای کشتی گرفتن ندارم،‌ آنقدر عقب افتادگی در زندگی‌ دارم که وقت نکردم به کشتی فکر کنم. هیچ چیز درباره آینده ورزشی مشخص نیست. نمی‌دانم به کشتی ادامه بدهم یا نه.»

هرسال وقتی سوریان این جملات را به زبان می‌آورد، محمد بنا سراغش می‌رفت و با مذاکراتی که فقط این دو نفر در جریانش بودند، او را مجدداً به اردوی تیم ملی باز می‌گرداند. بازگشتی که منجر به مدال طلای جهان می‌شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.