شیخ سلمان بحرینی رئیس جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا

Image caption سلمان بن ابراهیم جای محمد بن همام قطری را در کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌گیرد

شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه با کسب ۳۳ رای از ۴۶ رای به‌عنوان رئیس جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب شد و جای محمد بن همام قطری را گرفت.

آقای سلمان توانست دو رقیب دیگر یعنی یوسف سرکال از امارات و ووروای ماکودی از تایلند را شکست دهد و بر صندلی ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا بنشیند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال بحرین همچنین در رقابت با حسن التاوادی رئیس برگزاری جام جهانی قطر به عنوان عضو کمیته اجرایی فدراسیون بین المللی فوتبال انتخاب شد.

انتخاب شیخ سلمان بن ابراهیم موفقیت بزرگی برای فوتبال بحرین محسوب می‌شود و از سوی دیگر شکستی سنگین برای فوتبال قطر و رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا یعنی محمد بن همام.

رئیس جدید بالاترین نهاد فوتبال آسیا، جایگزین محمد بن همام قطری می‌شود که در جریان انتخابات هیئت رئیسه فیفا در سال ۲۰۱۱ به اتهام تلاش برای خرید رای تا آخر عمر از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال منع شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از برکناری بن همام وضعیتی بلاتکلیف داشته و ژانگ ژیلونگ چینی رئیس موقت این نهاد با تعداد زیادی از پرونده‌های تبانی و اختلاس در کشورهای عضو دست و پنجه نرم کرده است.

رئیس جدید کنفدراسیون آسیا با کت شلواری سرمه و کرواتی مشکی پس از انتخابش و در حضور سپ بلاتر رئیس فیفا و میشل پلاتینی رئیس یوفا از لزوم تغییرات و شفافیت در این نهاد سخن گفت:" امروز من خوشحالم و مفتخرم که همه خانواده فوتبال آسیا را زیر سقف پایتخت فوتبال می بینیم. ما احتیاج به تغییرات اساسی در این نهاد داریم. چیزی که ما به آن نیاز داریم کنفدراسیونی است که تصمیم گیران آن در پاسخگو باشند."

محمد بن همام رئیس پیشین کنفدراسیون فوتبال آسیا چندی پس از انتشار خبر انتخاب شیخ سلمان بن ابراهیم در توئیتر خود و به زبان عربی انتخاب او را تسلیت گفت.

یوسف سرکال دوست و یار نزدیک بن همام پس از شکست اعلام کرد که برای رشد فوتبال آسیا با شیخ سالم همکاری خواهد کرد:" من باید با او کارکنم همان طوری که او باید من کار کند. من نمی خواهم که باعث بوجود آمدن اختلاف بین کشورم و دیگر کشورها شوم. شغل و وظیفه من این است که مردم را دور هم جمع کنم، این روح ورزش و به خصوص فوتبال است."

حمایت کمیته المپیک آسیا از شیخ سلمان در انتخاب او به‌عنوان عضو کمیته اجرایی فیفا بی تاثیر نبود، همان گونه که کمک‌های این کمیته در دو سال پیش باعث شد شاهزاده علی بن الحسن از اردن به عضویت این کمیته در آید.

سپ بلاتر رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا در این مراسم با اشاره ضمنی به برکناری محمد بن همام گفت:"امروز برای کنفدارسیون شما روزی تاریخی است چرا که انتخابات شما در حالی برگزار می‌شود که در دو سال گذشته در وضعیت سختی قرار داشتید. با تمام این مشکلات حالا در موقعیتی قرار دارید که باید از نو شروع کنید."

البته بلاتر این شروع دوباره را موقت می داند:" این شروع دوباره بیشتر شکل واسط دارد چرا که کار اصلی از سال ۲۰۱۵ شروع می‌شود و شما دوسال زمان دارید که سازمان خود را منظم کنید."

اعتراض‌‌های نهادهای حقوق بشری

نامزدی شیخ سلمان بن ابراهیم خشم دو گروه فعال حقوق بشری بحرین را برانگیخت. آنها پس از اعلام نامزدی رئیس پیشین فدراسیون بحرین از سپ بلاتر درخواست کردند که نام او را از میان نامزدها حذف کند.

آقای بن ابراهیم که عضو خانواده سلطنتی بحرین است از سوی این دو گروه به نقض حقوق بشر در زمان اعتراض‌های مخالفان در سال ۲۰۱۱ متهم است.

در مقابل شیخ سلمان اتهام‌هایی از قبیل دستگیری، بازجویی، شکنجه، سوء استفاده و تحقیر بازیکنان فوتبال را در دوران اعتراض‌های معترضان بحرینی رد می‌کند.